BAĞIŞIKLIĞINIZI DOĞAL YOLLARLA GÜÇLENDİRİN

Havaların uygunca soğuduğu ve yanımızdan geçen her iki bireyden birinin hasta olduğu bu günlerde hasta olmamak büyük bir başarı! Bu havalardan en çok etkilenenler ise anne adayları ve çocuklar. Bu yazımda sizlere bağışıklığınızı doğal yollarla nasıl güçlendirebileceğinizden bahsedeceğim. Keyifli okumalar!

ZERDEÇAL: Özgür radikaller bedende sağlıklı hücrelere ziyan verir. Zerdeçalın etken unsuru olan kurkumin yüksek antioksidan tesiriyle bu ziyanlı molekülleri yok eder. Her gün bir tatlı kaşığı tüketeceğiniz zerdeçal sizi günümüzün vebası olan kanser hastalığından bile koruyacak. Antiinflamatuar (iltihap önleyici) ve antioksidan (oksitlenmeyi giderici) özelliği ile zerdeçal bu günlerde imdadımıza yetişiyor. DİKKAT! Zerdeçal hamilelikte rahim hareketlerini artırabilir. Bu nedenle zerdeçal anne adayları için riskli bir baharat.

ZENCEFİL: Mezapotamya’da bulunan toprak levhalarda zencefilin içeceklere karıştırıldığı ve havayı temizlediği yazılıdır. Denizcilerin yazmış olduğu yapıtlarda ise Çinli denizcilerin denize açılırken deniz tutmasına karşı yanlarına zencefil aldıkları yazmaktadır. Bu nedenle zencefil hem bağışıklık güçlendirmede hem de bulantıları önlemede kullanılabilecek mükemmel bir baharattır.

YEŞİLÇAY: Yeşil çay içerdiği fitokimyasal bileşikler nedeniyle çok düzgün bir anti-inflamatuvardır. Yeşil çayın bu özelliğinden faydalanmak için günlük en az 3-4 fincan yeşil çay içilmesi tavsiye edilmektedir. DİKKAT! Yeşil çay kafein içeren bir içecektir. Kafeinin çok alımı birinci 12 haftalık devirde spontan düşüklerin oluşmasına neden olabilir. Bu nedenle anne adayları yeşil çay tüketmek istiyorsa dikkat etmelidir.

SARIMSAK-SOĞAN: Sarımsak bedenimizde ki antioksidan glutatyonun üretimini arttırmaktadır. Ruslar 18.yy’da grip ve boğmaca tedavisinde sarımsağı kullanmıştır. İçeriğinde ki kuersetin ve siyanidin biyoflavonoidleri enfeksiyonları önler. Boğaz enfeksiyonlarında sarımsağın penisilinden daha tesirli olduğu kanıtlanmıştır. Soğan idrar söktürücü tesiriyle vücuttaki toksinlerin atılmasına ve kanın temizlenmesine yardımcı olur. Sarmsak ve soğan bağışıklık sisteminiz için mükemmel iki besin!

ARI SÜTÜ VE BAL:Yaklaşık 1 haftalık arıların salgıladıkları jel yapıda bir unsur olan arı sütünün besleyici özelliği epeyce yüksektir. Yapılan birçok çalışmada, arı sütü kullanan deneklerde arı sütü kullanmayan deneklere nazaran, savunma hücre sayısının değerli oranda arttığı gözlemlenmiştir. 3 yaşından büyük çocuklara her sabah kahvaltıdan evvel 1 çay kaşığını geçmeyecek halde bal ile karıştırılarak arı sütünün verilmesi bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi için epey yararlıdır. DİKKAT! 3 yaşından küçük, alerji sorunu olan, astım hastası çocuklarda doktora danışılmadan kullanılmamalıdır. Anne adayları arı sütünü tabiplerine danışarak kullanmalıdır.

 

ANNE ADAYLARI İÇİN BAĞIŞIKLIK GÜÇLENDİREN ÇAY:

Hamilelikte hangi bitki çaylarının içilebildiği her vakit merak edilen bir husustur. Bu noktada hangi bitki çaylarından uzak durulması gerektiği kıymetlidir. Rezene, civanperçemi, mine çiçeği, ada çayı, barut ağacı kabuğu, sinameki bu periyotta kullanılmaması gereken çaylar ortasındadır. Bağışıklığınızı güçlendirmek için ve bulantılarınızı azaltmak için: Limon, taze zencefil, nane ve su ile demleyeceğiniz çaya bir çay kaşığı bal ekleyerek afiyetle içebilirsiniz.

ÇOCUĞUNUZUN BAĞIŞIKLIĞINI GÜÇLENDİREN ÇAY:

Kalabalık okul ortamı mikropların bulaşması için en elverişli ortamdır. Ihlamur, limon, tarçın, elma kabuğu-küçük elma dilimleri ve su ile hazırlayacağınız çaya az ölçüde bal ekleyebilirsiniz. Bu çaya çocuğunuz bayılırken çocuğunuzu mikroplardan koruyan bir kalkan oluşturmuş olacaksınız. Çocuğunuzun gereçlerden her hangi birine alerjisi yoksa günde 3 fincana kadar bu çayı içebilir.

Başa dön tuşu