Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Gıdalar

Eylül ayının gelmesiyle birlikte süratli bir halde sonbahara giriş yaptık. Mevsim değişikliklerinde düşen bağışıklık sistemi, kışlık mı yazlık mı giymeliyim sorularının içinde kaybolurken mevsim değişikliklerine alışamayan vücudumuzun hastalıklara yakalanmasını çok daha kolay hale getiriyor.

Bağışıklık sistemimizin mevsim geçişlerinde güçlü olması hayli kıymetli.  Güçlü bağışıklık sistemi için sırf C vitamini kaynaklarına değil, öğünlerimizde bir çok çeşitli besine yer vermemiz gerekir.

Bağışıklık sisteminizin güçlü olmasına yardımcı olacak besinler;

 1. Demir içeriği yüksek besinler; kırmızı et, balık, kuru baklagiller (nohut, fasulye, barbunya, mercimek), yağlı tohumlar (kuruyemişler), kuru meyveler demir içeriği yüksek besinlerden.

 2. Sarımsak; bedende ki enflamasyonu önlemede, hastalıklardan koruyarak bağışıklık güçlendirmede tesirli besinlerden.

 3. Yağlı tohumlar; bilhassa orta öğünlerinizde selenyum, E vitamini, çinko kaynağı olan ceviz, badem, fındık üzere yağlı tohumlara yer vermeyi ihmal etmeyin.

 4. Probiyotikler; barsaklarımızda yaşayan dost bakterilerin sayısının artması bağışıklık sisteminizin güçlü olmasına yardımcı etkenlerden.

 5. C vitamini kaynakları; portakal, greyfurt, mandalina, kivi, biber, çilek, ananas

 6. Zencefil; bedende ziyanlı bakteri oluşumunu engelleyici rol oynar. Yaptığınız çorbaların, çayların içerisine ek ederek aroma katarak bağışıklığınızı güçlendirmeniz mümkün. 

 7. D vitamininize baktırın. Kesinlikle kan analizi yaptırın ve hekiminiz önerirse destek kullanın.

 8. Daima mevsim zerzevat ve meyvelerini tercih edin. Beden sisteminin çalışma ritmi ve mevsiminde yetişen besinler birbirine mahsus oluşmuştur.

Bağışıklık sisteminin güçlenmesinde sırf besinler kâfi değil!

 • Stres ve üzüntüyü en aza indirmek mümkünse uzak durmak gerekli.

 • Düzenli yapılan spor ile güçlenen vücudun hem gücü artar hem hastalıklara karşı çok daha dirençli hale gelir. Spor yaparken kendinize haftalık maksatlar koyarak ilerleyin. Kısa bir vakit sonra rutininiz haline geldiğini göreceksiniz.

 • Gün sonunda yorgun düşen vücudunuzun dinlenmiş halde yeni güne başlaması en önemlisi! Uyku veriminizin düştüğünü hissettiğiniz günlerde 1 fincan rezene ve melisa çayı içerek hem sindirim sisteminizin çalışmasına takviye sağlamış olursunuz hem çok daha kaliteli uyursunuz.

Başa dön tuşu