EGZERSİZ YAPMANIN VÜCUDA ETKİLERİ

İşte size sistemli olarak antrenman yapmanız için 10 harika neden…

  1.  Kalp-damar sisteminin ve akciğerlerin kapasitesinin güçlenmesini sağlar
  2.  Kandaki yeterli ve berbat (HDL/LDL) kolesterolü istikrarlar, kalp-damar hastalıkları riskin azaltır.
  3.  Kuvvetlenen kas, kemik ve eklem yapısıyla birlikte bilhassa bayanlarda ileri  dönemde osteoporoz riskine karşı muhafaza sağlanmış olur.
  4.  Kas dokusundaki artış ve yağ dokusundaki azalmayla birlikte metabolizma suratı artar  ve yediklerinizi daha süratli yakmaya başlarsınız.
  5.  Kan şekeri tertibe girer. İnsülin hassaslığı olan bir kişinin, kâfi antrenman  yapmaması, diyabet oluşumuna neden olacaktır.
  6.  Düzenli idmana bağlı olarak beden gücü artar, yorgunluk hissi en az seviyeye düşer.
  7.  Kan basıncı dengelenir ve yüksek tansiyon riskleri en aza iner.
  8.  Erken yaşlanma engellenir. Sağlıklı ve sıkı bir cilt tonu meydana gelir, sarkmalar gecikir.
  9.  Daha uzun ve kaliteli bir ömür sağlar.
  10.  Stres azalır ve kişinin kendini daha güzel hissetmesine neden olur, daha müspet bakış açısı gelişir. Zihinsel performansta artış gözlenir.

Nabız: Yürüyüşte kalp atım suratı değerlidir. Antrenmanın faydalı tesir gösterebilmesi için kalp atım suratınızı hakikat biçimde ayarlamak gerekir. Böylelikle yağ yakım suratını da arttırmış olursunuz. Yani antrenman sırasındaki nabız atım sayınız 110-145 ortasında olmalıdır ki, yağ yakımı en düzgün seviyede gerçekleşsin.

Süre: Yağ yakma, uygun nabız ve tempoyla antrenmana başladıktan 18-22 dakika sonra gerçekleşir en verimli mühlet 40-45 dakikadır.  Bir saatten uzun antrenman kas kaybına sebep olabilir.

Sağlıklı günler…

Başa dön tuşu