Bahar Dönemi Yorgunluklarını Atmanın Yolu Beslenmede Saklı

Havaların ısınmasıyla birlikte birtakım bireylerin bedeninde güç artışı olsa da büyük bir çoğunluk için bahar periyodu, mevsim geçişi olduğu için halsizlik, yorgunluk, baş ağrısı ve daima bir uyku hali üzere şikâyetlere neden olabilir. Pekala, daima olarak oluşan bu şikâyetlerden kurtulmak istiyor musunuz? İşte bu besinler tam size göre!

  • Mevsim yeşillikleri; 

Ispanak, Maydanoz, Dereotu, Roka, Kuşkonmaz… Yeşillikler hem kalori açısından yüzümüzü güldürürken hem de içerdikleri vitamin ve mineraller sayesinde günlük almamız gereken kıymetlerin birçoklarını karşılar. Ayrıyeten ödem atma tesiri olan yeşillikler, bedeninizde dönemsel geçişlerde oluşan şişliklere de yardımcı olur. Baharda kahvaltı ve salatalarınız baş tacı mevsim yeşillikleri olsun.  

  • Yulaf ezmesi;

Yulaf ezmesi hem çözünür hem de çözünmez lif içeren bir besindir. Çözünür lif oranı daha yüksek olduğu için hem uzun mühlet tokluk hissi sağlar hem de yüksek güç verir. Kahvaltıda ya da orta öğünlerde mevsim meyvelerini ve tarçını, süt ya da yoğurt ile karıştırıp tüketebilirsiniz. 

  • Yağlı tohumlar;

Ceviz, badem ve fındık üzere yağlı tohumlar E vitamini ve folik asit istikametinden zengindir. E vitamini güçlü bir antioksidan kaynağı olduğu için dönemsel geçişlerin vazgeçilmezidir diyebiliriz. Birebir vakitte yağlı tohumların yağ içerikleri yüksek olduğu için güç yoğunluğu da fazladır. Yağ alımı, kilo denetimi açısından değerli olduğu için yağlı tohumların tüketim ölçülerine dikkat edilmelidir.

  • Süt ve süt eserleri;

Özellikle sindirim sorunlarına maruz kalınan bahar devrinde probiyotik içerikli yoğurtlar imdadımıza yetişiyor diyebiliriz. Bireylerin kilo artışına istikrarsız beslenmek kadar sindirim sorunları de neden olabilir. Bu yüzden günlük süt ve süt eserleri alımınızı kesinlikle istikrarlı yapmanız gerekir. Ayrıyeten kan şekerini dengeledikleri için tokluk hissini de uzun müddet sağlamaya yardımcılardır.

  • Mevsim meyveleri; 

Sıvı gereksinimimizin bir kısmını karşılayan meyveler tıpkı vakitte posa içeriğiyle tokluk hissini de sağlar. Meyveler ile ilgili unutulmaması gereken nokta; içeriğindeki ‘fruktoz’ adı verilen şeker içeriğinden ötürü ölçü manasında kesinlikle dengelenmesi gerektiğidir.

  •  Her periyotta olduğu üzere bu devirde de asıl unutulmaması gereken en kıymetli nokta SU İÇİLMESİDİR. Günlük kâfi ölçüde aldığınız su bedeninizi toksinlerden arındıracak ve yenileyici özellik gösterecektir. Ayrıyeten sıvı kayıplarıyla bedende oluşan barsak tembelliği, kas krampları, halsizlik üzere şikâyetleri de ortadan kaldıracaktır.
  • Giyilen kıyafetlerin pamuklu olması terleme metabolizması için dengeleyici öge olacaktır. Bu da bedenimize dayanak sağlar.
  • Mutlaka nizamlı bir idman yapmaya çalışın. İdmanla birlikte beden çalışma suratınız yükselecektir. Bu sayede kendinizi daha zinde ve daha keyifli hissedeceksiniz.
Başa dön tuşu