BAYRAMDA BESLENME

‘’BAYRAMDA BESLENME ‘’ HAKKINDA BİLGİLENDİRDİ ; 

Hayatın her kademesinde sağlıklı olmak için sağlıklı beslenmek , spor yapmak, sistemli uyumak  ve su içmek çok değerli. Bu kriterler ramazan mühletince ve bayram mühletince de geçerlidir.

Bir aylık ramazan ayı müddetince öğün sayısının 2’ye düşmesi, uzun müddet aç kalmak, uyku tertibin bozulması ve hareketin de azalması nedeniyle metabolizmamız yavaşladı. Bu nedenle de ramazan sonrasında gelen bayram mühletince yemek tercihlerimizde yapacağımız yanlış tercihler bedenimizde kimi problemlere neden olabilir. Bunların başında mide ağrıları, kabızlık sorunları, kilo alma, ani şeker yahut tansiyon yükselmesi üzere sıkıntılar olabilir. Bu sıkıntıları yaşamamak için beslenmemize dikkat etmeliyiz.

Ramazanın bitmesi ile birlikte öğün sayılarımız 6 öğün halinde düzenlenmeli. Sık sık beslenmek metabolizmayı hızlandırarak kilo denetimini, iştah denetimini sağlar ve gün içinde daha enerjik olunmasına yardımcı olur.

Ramazan sürecinin bitmesiyle  birlikte çok yemek yeme eğiliminden uzak durulmalı .Oruç tutmak metabolizmayı yavaşlattığı için, bayramda çok yemek  yemek  hızlı kilo alımına neden olacaktır.
Bayram sabahı  kahvaltıyla güne başlamalı. Kahvaltı sofrasında kızartılmış yiyeceklerden uzak durulmalıdır.  Yine bayram müddetince kesinlikle öğle yemeği tüketilmeli, uzun mühlet aç kalınması daha çok tatlı ve şeker tüketilmesine neden olacaktır.

Ramazan bayramı boyunca tatlı, çikolata tüketimine dikkat edilmeli, etrafın ısrarcı tavırlarından ve çok yeme eğiliminden mümkün olduğunca uzak kalınmalıdır. Şayet tatlı tüketmek çok isteniyorsa hamurlu, şerbetli tatlılar yerine sütlü tatlılar tercih edilmelidir.

Gün boyunca  tüketilen çaylar açık tercih edilmeli  ve kahve tüketiminde  de günde 2 adedi geçemeye dikkat edilmelidir.

Bayram müddetince ve bayramdan sonra da sıvı alımı arttırılmalı, günde yaklaşık 1.5- 2 litre su içilmeli, sıvı tüketimini artırmak emeliyle öğünlere ayran, komposto ve maden suyu  gibi sıvı besinler eklenmelidir.

Misafirlerimize tatlı yerine taze meyve, kuru meyve ve sağlıklı kuruyemişler ikram edebiliriz. Günde 3-5 porsiyon meyve tüketiminin  kanser, kalp hastalıkları ve kabızlıktan gözetici özelliği vardır.

Bayram müddetince ve sonrasında yemeklerimizi yavaş yemeye ve uygun çiğnemeye ihtimam gösterin.

Lokmaları uygun çiğnemek daha az yemekle doymamızı sağladığı için kilo denetimini sağlamada yardımcı olur.

Bayram sofrasında çok yağlı, kızartılmış yemeklerden uzak durmaya çalışmalısınız.
Ramazanın bitmesi ile birlikte uyku saatleriniz düzenleyin. Sistemli uyku sağlıklı ve fit olmak için çok kıymetlidir.
Bayramınızın bol sohbetli, az şekerli ve sağlıklı geçmesini dilerim.

Başa dön tuşu