Bayramda Tatlı Yiyerek Zayıflamak Mümkün!

Hepimizin meskeninde tatlı tatlı bayram telaşı başladı. Kimimiz bayram tatilini sevdiklerini ziyaret ederek geçirme planı yaparken kimimiz de tatil planı hazırlığında.. Her iki planında ortak noktası rutin hayata geri dönecek olmamız. Bu rutinin modülü olan sarmalar, tatlılar, börekler ise bayram boyunca karşımıza çıkacak olan besinlerden..

En Kıymetli Nokta Dengeyi Kurmak

İnsan sürekli yediklerinin toplamıdır. Bayram boyunca yediğiniz besinleri dengelemeyi, ufak matematik hesabı yapabilirseniz kilo almadan keyifle bayramı geçirmeniz mümkün.

Kahvaltınızı yapın. Sabah kahvaltı ile güne başlayıp devamını sağlıklı besinlerle tamamlamak epey değerli. Bayram ziyaretleri yapacaksanız kahvaltınızı hafif geçirmeye dikkat edin. Ziyaretlerde ikramlar kültürümüzün bir modülü olduğu için kahvaltıda ekmek kümesine yer vermeyin.

Bayram ziyaretlerinde porsiyonlara dikkat. Gün içinde birden çok bayram ziyareti yapacaksanız her bir ziyarette kesinlikle ikramlar ve ısrarlarla karşılaşacaksınız. Birinci ziyaretinizde önünüze gelen ikramın yarısını yiyin. Ağdalı, şerbetli tatlılardansa sütlü tatlılar tercih etmeye çalışın. Bir sonraki ziyaretinizde ölçüsü daha da azaltın. Tadımlık alarak tabağınızı bırakın. Börek yahut sarma ikramı olursa ikisinden birini tercih edin. Onlarda da porsiyonun yarısını aşmamaya ihtimam gösterin. Ramazan sonrası öğünlerde ansızın karbonhidrat yüklü yükleme yapmak midenize ve hatta vücudunuza ağır gelir unutmayın.

Çay kahve tüketimini sonlandırın. Gün içinde toplamda 2 fincan çay ve 2 fincan kahveyi aşmamaya itina gösterin. Her bir içtiğiniz çay ve kahve fincanının yanında kesinlikle 1 su bardağı ekstra su için. Çay ve kahve su gereksiniminizi karşılamaz bilakis diuretik tesiri sebebiyle  bedeninizin susuz kalmasına sebep olur.

Akşam zerzevat yemeği tercih edin. Akşam yemeğini hafif geçirmek ismine zeytinyağlı zerzevat yemeği ile birlikte 1 su bardağı kefir yahut yoğurt tercih edin. Yanında kesinlikle bol yeşillikli salata eşlikçiniz olsun. Salatanızın içerisine peynir dilimleyerek protein alımınızı da arttırmanız mümkün.

Hareketlenin. Artan öğün sayısı, ikramların cazip gelmesi ve öğünlerin ölçüsünün kaçması… Üç günlük bayram deyip geçmeyin. Kilo denetiminizi elden bırakmamak ismine kesinlikle tempolu yürüyüşlerle aktivitenizi artırın. Mümkünse etkin bir halde spor yaparak metabolizmanızın etkin kalmasına yardımcı olun.

Başa dön tuşu