Bebeklerde Kalp Ritim Bozukluğu Tedavisi

Bebeklerde kalp ritim bozukluğu genel olarak genetik kökenli olarak ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle ailelerinde kalp sorunları olan çocukların doğumlarından itibaren düzenli olarak kontrole götürülmesi gerekmektedir. Bununla beraber bebeklerin anne karnındaki gelişimleri sırasında da bazı sorunlardan dolayı doğuştan kalp ritim bozukluğu sorunları ortaya çıkabilmektedir. Ayrıca kalp ritim bozukluğu, çocuklarda çok sık rastlanan durumlardan bir tanesidir. Bahsettiğimiz kalp ritim bozukluklarının büyük bir çoğunluğu herhangi bir tehlike arz etmese de mutlaka doktor kontrolünden geçmesi önerilmektedir.

Çocuklarda kalp ritim bozukluğunun pek çok nedeni bulunabilmektedir. İlk olarak şunu belirtmek gerekir ki, çocuklarda ritim bozukluğu olması için illa kalpte yapısal bir bozukluğun olması gerekmemektedir. Bu nedenle muayene işlemi gerçekleşirken çok dikkatli olunması gerekmektedir. Özellikle çocuklarda kalp ritim bozukluğunu teşhis etmek oldukça zordur. Prof. Dr. Sedat KÖSE bu konuda aileleri uyarmaktadır.

 

Ritim bozukluğunun teşhis edilmesi ve tedaviye başlanma süreci çok önemlidir. Bunun mutlaka bu konuda uzman olan doktorlar tarafından yapılması gerekmektedir. Çocukların hücreleri çok hızlı yenilendiği için aslında büyüklere göre tedavi işlemleri daha kolay gerçekleşmektedir ancak bunun mutlaka çok iyi doktorlar tarafından yapılması gerekmektedir. Aksi taktirde sonuçları kötü olabilmektedir.

Doktorlar bebeklerde ve çocuklarda kalp ritim bozukluğunu teşhis edebilmek için EKG çekerler. Çekilen EKG ayrıntılı bir şekilde incelendiği zaman hastalıkla ilgili tüm incelemeler yapılabilmektedir. Büyüklerde kalp ritim bozukluğuna kalp çarpıntısı gibi pek çok belirti eşlik ettiği için anlaşılması kolaydır. Ancak bebekler ve çocuklar için mutlaka ayrıntılı bir kontrol yapılması gerekmektedir.

Tedavi için ilk yöntemlerden bir tanesi kalp pili yani pacemaker olarak bilinmektedir. Bu tedavi her yaş grubu için uygundur. Ek olarak 1990 lı yıllardan itibaren kullanılmaya başlanan radyofrekansablasyon yöntemi de kalp ritim bozukluğu için geçerli olan yöntemlerden bir tanesidir. Bu yöntem oldukça geçerli olan bir yöntemdir ancak bunun için mutlaka çocukların 5-6 yaşına gelmesi beklenmelidir. Diğer yönteme göre daha riskli olduğu için radyofrekans uygulaması çok dikkatli bir şekilde ve mutlaka bu konuda uzman olan doktorlar tarafından yapılmalıdır. Bilgiler https://www.sedatkose.com/

Başa dön tuşu