Dirençli Kilolar

Her şey hoş devam ediyordu, gayeye ulaşmaya az kalmıştı. Lakin hala tertipli devam etmenize karşın birkaç haftadır tıpkı yerde takılıp kaldınız. Her hafta tahminen biraz daha az yemeye başladınız ya da daha yeni başlamıştınız diyete. Diyeti de bozmuyorsunuz üstelik, kaçamak yapmıyorsunuz, bir de üstüne spora başladınız lakin olmuyor… Direnen kilolar öbür bir deyişle inatçı kilolar tartılara küsmenize sebep olmasın.

Dirençli kilolardan kurtulmanız bazen çok güç olabilir. Lakin kurtulamazsınız demek değil bu. Öncelikle ‘Gerçekten nedensiz mi’ onu tekrar pahalandırmak gerekli. Yemek saatleri geç saatlere mi kalıyor sanki, meyve porsiyonları istenenden biraz fazla mı yoksa? Sinema izlerken fazladan atıştırıyor olabilir miyiz? Bunların hiçbiri değilse;

Yaşa bağlı metabolizma suratınız yavaşlamış olabilir. Hareket alanınızı artırın. Yediklerinizi daha fazla azaltmak istemiyorsanız harcadığınız enerjiyi artırmakta bir seçenektir.

Hormonların tesiri olabilir. Bununla ilgili rastgele bir rahatsızlığınız olabilir. Bunu bilmeniz için endokrin hekimi teşhisi gereklidir.

Genetik faktörler tesirli olabilir.

Bazen de yalnızca yıllardır tıpkı kiloda kaldığınız için bedeniniz savunmaya geçmiş olabilir.

Diyet başlangıçlarında çoklukla bireyler çok istikrarlı ve disiplinli oluyorlar. Süreç ilerledikçe motivasyon kayıpları artıyor. Bir de üstüne inatçı kilolarla karşılaşınca diyet sürecindeki inancınızın kırılması çok kolay oluyor ve pes edebiliyorsunuz.

  • Herkesin yaşayabileceği bir durum ve birçok vakit bu süreç karşımıza çıkıyor.

  • Ufak ayrıntı : sabretmek ve vazgeçmemek. Çözülme eninde sonunda oluyor. Bir sürü örnekleri var.

  • Kendiniz için; motivasyonunuzu asla kaybetmeyin.

  • Demek ki metabolizmayı şaşırtma vakti geldi. Klasik tertipten çıkılıp metabolizma harekete geçirilebilir. Yeni bir şey deneyin. Örneğin akşam mümkün epeyce erken yemeyi deneyebilirsiniz.

  • Tekrar bedellendirilen beslenme sistemi ve sizin sabrınızla o hudut geçilecek. Evvel siz kendinize inanın vücudunuz size ihanet etmeyecektir.

Başa dön tuşu