Besinlerimizi Nasıl Saklamalıyız

  • BESİNLERİ NASIL SAKLAYALIM?

Yapılan bir çalışmaya nazaran, rafta altı aydan uzun kalan yeşil çayın anti-oksidan kapasitesi yaklaşık yüzde 32 oranında azalıyor. ‘Kateşinler’ olarak bilinen bu anti-oksidanların, kanser tiplerindeki riski azaltıcı tesirleri var. Çay, oksijen ve ışığa hassastır, şarap üzere yıllarla daha da düzgün hale gelmez.

Çayınızı, hava geçirmez paketlerde ya da konserve kutularda satın alın, kesinlikle hava geçirmediğinden emin olun. Kullandıktan sonra çayınızı opak (ışık geçirmez) kavanozlarda ve serin bir alanda koruma edin. Yeşil çay, siyah çaya oranla ısıya karşı daha hassastır. Bu nedenle ağzı kapalı olan kavanozunuzu buzdolabında saklarsanız yaprakları daha uzun müddet taze ve sağlıklı kalacaktır.

  • Domates ve ürünleri

Çalışmalar gösteriyor ki, buzdolabında üç aydan daha uzun mühlet duran konserve domates salçalarındaki likopen oranı (kutu açılmamış olmasına rağmen) yüzde 50 azalıyor. İspanya’da mevzuyla ilgili çalışmalar yürüten araştırmacılar, geçen vakte bağlı olarak ketçapta bulunan likopen ölçüsünde da azalmalar yaşandığını buldu. Çeşitli kanser cinsleri, kalp hastalıkları ve hatta kemiklerin kuvvetlenmesi için epey güçlü bir anti-oksidan olan likopenin bu formda kayba uğraması hayli üzücü.

Önceden yapılmış domates sosları yerine kendi sosunuzu hazırlayıp kaybı daha aza indirebilirsiniz. Püre yerine domatesi tam yahut küp halinde kesilmiş olarak saklamak lipokeni daha düzgün korumanızı sağlar. Şayet ketçap buzdolabınızda uzun müddet duruyorsa küçük uzunluklarını satın alın. Taze şişelerde her vakit daha fazla likopen bulunur, bu nedenle üretim tarihini denetim etmeyi unutmayın.

  • Patatesi kağıt torbada saklayın

Hollanda’daki araştırmaya nazaran, depolamanın üzerinden sekiz ay geçtikten sonra en yeterli saklama şartlarında bile (kuru, serin ve karanlık) patateste bulunan C vitamini oranı yüzde 40 azalıyor.

Bu nedenle patatesleri uzun müddet kilerde saklamayın. Şayet marketlerden paketlenmiş olarak alıyorsanız etiketlere bakarak en taze olanını tercih edin. Pazardan ya da manavdan alıyorsanız ufak olanları seçmenizi öneririm. Fazla ölçülerde almak yerine 1-2 hafta içinde tüketeceğiniz kadar almak da güzel bir metottur. Ayrıyeten patatesleri plastik torbalarda saklamak yerine kağıt torbalarda saklamak daha uygun olur zira kağıt fazla ışığı ve oksijeni dışarıda meblağ.

  • Zeytinyağı ısıya duyarlı

Şişelenmiş zeytinyağının altı ay saklanması anti-oksidan aktivitesini yüzde 40 oranında azaltıyor. Zeytinyağı şişenizi, yemek pişirdiğiniz ocağın yanında bekletmeyin yahut oksijen, ışık ve ısı hassasiyetine karşı kapağını uzun müddet açık bırakmayın. Şayet zeytinyağını yemeklerinizde sıklıkla kullanmıyorsanız satın alırken küçük uzunluklarını seçmenizi öneririm.

  • Reçeller buzdolabına

Arkansas Üniversitesi’nde yapılan bir çalışmaya nazaran oda sıcaklığında iki aydan uzun mühlet bekletilen böğürtlen reçelinde bulunan antosiyanin oranı yüzde 23 azalıyor. Karanlık bir yerde altı aydan daha uzun müddet saklanan çilek reçelindeki flavanoidlerde yüzde 12 kayıp yaşanıyor. Antosiyaninlerin, inflamasyon azaltıcı ve anti-oksidan özellikleri var. Reçellerinizi buzdolabında saklamak, açmadan evvel yüzde 15 daha fazla antosiyanin ve anti-aging özelliklerinden yararlanmanızı sağlar. Şeker içermeyen reçelleri tercih etmeye itina gösterin. Bu reçellerin daha fazla antosiyanin içerdiği biliniyor.

  • Baharatlar için cam kavanoz

Çin’de yapılan bir çalışmada, dokuz ay boyunca saklanan kırmızı biberdeki kapsaisin azaldı. Genel olarak baharatlar satın alınırken canlı renkte olmalıdır zira olgun ve mat renkte olanların lezzet, besin öğesi bedelleri daha düşüktür. Şayet bulabiliyorsanız (poşetler ya da plastikler yerine) cam kavanozda satılanları tercih etmenizi öneririm ya da bitkileri kurutup kendiniz öğütebilirsiniz. Birçok baharat bilhassa çekilmemiş karabiber taneleri sıhhat açısından daha tesirlidir ve lezzetini uzun mühlet korur zira öğütülmediği için taneler ışık, hava geçirmez. Baharatlarınızı direkt ışık altında ve ocağınızın yanında koruma etmeyiniz.

  • Tahılları ışıktan seramikle koruyun

Işığa maruz kalan makarnadaki riboflavinin yüzde 50’si kayba uğruyor. Yeniden birebir çalışmaya nazaran, üç aydan daha uzun mühlet makarnanın az bir ışık gören yerde koruma edilmesi riboflavin oranını yüzde 80 azaltıyor. Tahılları, ısı tesirinden korumak için opak (ışık geçirmeyen) seramik kaplarda saklayın. Buzdolabında saklamaktansa kuru bir depoda koruma etmek daha uygundur.

Başa dön tuşu