Bir Süper Gıda Yumurta

Bebeğinizin sağlıklı büyümesi ve gelişmesi için beslenmesine dikkat etmek oldukça önemlidir. Yumurta, bebekler için çok besleyici süper gıdadır.

İşte bebekler için yumurtanın faydaları:

• Protein Kaynağı: Yumurta, yüksek kalitede protein içerir ve bebeğinizin hızla büyüyen hücrelerinin gelişimine katkı sağlar.

• Demir Deposu:Yumurta, demir minerali açısından zengin bir kaynaktır. Demir, bebeğinizin kan hücrelerinin oluşumu ve sağlıklı bir bağışıklık sistemi için hayati önem taşır.

• B Vitaminleri: Yumurta, B vitaminleri (B12, B6, folat) bakımından zengin bir kaynaktır. Bu vitaminler, sinir sisteminin gelişimine yardımcı olur ve bebeğinizin beyin fonksiyonlarını destekler.

• Omega-3 Yağ Asitleri: Yumurta, DHA gibi önemli omega-3 yağ asitleri içerir. Bu yağ asitleri, bebeğinizin göz ve beyin gelişimini destekler.

• Vitaminler ve Mineraller: Yumurta, A, E, D ve çinko gibi önemli vitaminler ve mineraller içerir. Bu besin öğeleri, bebeğinizin sağlıklı bir şekilde büyümesine katkı sağlar.

Bebeklere yumurta kaçıncı aydan itibaren verilebilir?

Altıncı aydan itibaren verilebilir. Önce yumurtanın sarısı ile başlanır. Daha sonra beyazı da verilebilir. Yumurta beyazı alerjik bir gıdadır. Üç gün kuralı ile dikkatli olarak verilmelidir.

Nasıl pişirilir?

Suda haşlama şeklinde tam pişmiş olarak verilmelidir. Rafadan yani az pişmiş yumurta verilmez.

Ne sıklıkta verilmeli?

6-8 ay arası günde yarım, 8. aydan itibaren günde bir yumurta verilmelidir.

YUMURTA ALERJİSİ

Bebeklerde inek sütünden sonra en sık görülen besin alerjisi yumurta alerjisidir. Beyazı sarısından daha alerjiktir.

İlk belirtileri ne zaman başlar?

0-6 ay arası dönem: Anne sütü yolu ile bebekte alerji belirtileri görülebilir.

6. aydan sonra: Ek gıda döneminde direkt olarak bebeğin yumurta yemesi ile belirtiler başlayabilir. Bebeklerde yumurta alerjisi çeşitli belirtilere neden olabilir.

İşte sıkça görülen belirtiler:

Deri Reaksiyonları:

• Ürtiker (kurdeşen) Kabarık ve kırmızı lekelerle belirgin cilt döküntüleri.

• Anjıoödem: Yüz, göz etrafı ve dudakta şişlik (ödem)

• Sindirim Sistemi Sorunları:

• Kusma ve Bulantı: Yumurta alerjisi olan bebeklerde, yumurta tükettikten sonra kusma ve mide bulantısı görülebilir.

• İshal ve Karın Ağrısı: Sindirim sisteminde rahatsızlık, ishal ve karın ağrısı yaşanabilir.

• Solunum Problemleri:

• Hapşırma ve Burun Akıntısı: Yumurta alerjisi, hapşırma, burun akıntısı ve tıkanıklık gibi solunum yolları reaksiyonlarına sebep olabilir.

• Öksürük ve Nefes Darlığı: Solunum problemleri arasında öksürük ve nefes darlığı da bulunabilir.

• Bebeklerde yumurta alerjisinin belirtileri hafif veya şiddetli olabilir.

Alerjik reaksiyonun şiddeti, alerjinin yoğunluğuna, bebeğin yaşına ve genel sağlık durumuna bağlıdır. Yumurta alerjisi olan bir çocukta nadir olmakla birlikte tavuk etine de alerji görülebilir. Böyle bir durumdan şüpheleniliyor ise tavuk eti de beslenmeden çıkarılmalıdır. Yumurta alerjisi olan bir çocukta yumurta içeren çocukluk aşılarının dikkatli yapılması gerekir. Kızamık kızamıkçık kabakulak ve bazı grip aşılarında yumurta proteini bulunabilir ve yumurta alerjisi olan bir çocukta bu aşıların gözlem altında yapılması gerekir.

Tedavisi nasıl yapılır?

Sadece anne sütü alan bebeklerde annenin diyet yapması önerilir. Ek gıda döneminde yumurtanın bebeğin diyetinden çıkarılması gerekir. Anne sütü alan bebeklerde bazı durumlarda annenin de yumurta tüketmemesi önerilir.


Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Başa dön tuşu