Kaçak Doktorun Dolandırıcılık Ağı Ortaya Çıktı!

Candan kardeşlerin adının karıştığı suç örgütünün önemli bir ismi olan doktor Refik Ersin Eroğlu’nun, suç örgütüne müşteri çektiği ve insanları tuzağa düşürdüğü belirlendi. Eroğlu’nun yurt dışına kaçtığı düşünülüyor ve çeteye liderlik ettiği iddiaları ortaya atıldı.

Sosyal medya fenomenlerinin ultra lüks yaşantılarını paylaşmalarıyla tanınan isimlerin, yasa dışı işlere karışmalarıyla ilgili soruşturmalarda temizlik başladı. Katıldıkları bir yarışma programıyla ünlenen Bahar Candan ve Nihal Candan kardeşler de “çete üyesi olma” ve “kara para aklama” suçlamalarıyla gözaltına alındı.

İstanbul’dan Kars’a uzanan dolandırıcılık olayında Nihal Candan’ın suç örgütü lideriyle ilişkisi olduğu, Bahar Candan’ın ise örgütün gizli kasası olduğu iddiaları üzerine bir soruşturma başlatıldı. Örgütün kilit isimlerinden biri olarak belirlenen doktor R.E.E’nun, soruşturmadan kısa bir süre önce yurt dışına kaçtığı tespit edildi.

Doktor Eroğlu’nun, Kafkas Üniversitesi Hastanesi’nde kadın doğum uzmanı olarak çalıştığı ve daha sonra İstanbul’a giderek özel bir hastanede görev aldığı, ardından Nişantaşı’nda kendi özel kliniğini açtığı öğrenildi. İstanbul’dan Kars’a uzanan bu suç örgütünün gizemli yapılanması, adım adım aydınlatılmaya çalışılıyor.

“Yanlış atmışım

Firari doktor R.E.E’nin İstanbul’da görev alırken bazı hastalarını da ucuza araç satışı vaadiyle tuzağa çekmek istediği öğrenildi.

ahaber.com.tr’nin ulaştığı o WhatsApp mesajlaşmalarında, E.’nin bazı hastalarına piyasa değerinin altında fiyatlarda otomobil ilanları paylaştığı ve “zarflama” denilen yöntemle hastalarını da tuzağa düşürmeye çalıştığı görüldü.

E.’nin 28 Aralık 2022 tarihinde bir hastasına, “2018 model Renault Megane 1.5dCI Joy Dizel yarı otomatik renk beyaz 85.678 KM hatasız boyasız tramersiz piyasa değeri: 545-555 bin TL arası, muammen bedel: 298.600 TL, hizmet bedel: 29.860 TL” şeklinde mesaj atarak piyasa değerinin altında araç satışı yapıyormuş imajı verdiği, hastasının cevap vermemesi üzerine ise “yanlış atmışım” şeklinde olayın üzerini örtmeye çalıştığı görüldü.

Dolandırıcılık nasıl yapıldı?

26 Eylül 2023 tarihinde yapılan suç duyurusunda 3 şikâyetçi ve 25 mağdur yer aldı. İddiaya göre; İstanbul’da kliniği olan Kars doğumlu Doktor R.E.E, H.İ.S isimli tanıdığına WhatsApp’tan araç listesi gönderdi. Bu araçların batık şirketlerden el konulan filo araçları olduğunu ve TMSF’nin, vergi dairelerinin piyasadan yüzde 30-40 daha ucuza sattığını söyledi. Dolandırıcıların senaryosuna göre; bir kişi en fazla üç araç alabiliyordu. Bunun için bir şirket kurulmuştu ve araç satın almak isteyen kişilerden yüzde 10 hizmet bedeli alınıyordu. Araç satın almak isteyen kişi 21 gün önce paranın tamamını göndermeliydi. Şirket takas da kabul ediyordu. İddiaya göre; H.İ.S, Ekim 2022’de 1.5 milyon TL’lik bir araç için ismini yazdırdı. Doktor olduğu için güvendiği R.E.E’ye paranın tamamını gönderdi..

Bir hafta sonra Doktor R.E.E, “Otomobilin hazır gel, teslim al” diyerek onu çağırdı. İstanbul’a gelen H.İ.S’yi E., burada şirketin sahibi olarak K.H. isimli kişiyle tanıştırıldı. Lüks lokantalardaki akşam yemekleri ve otellerdeki toplantılarla gözü boyandı. H.İ.S’ın ifadesine göre; araç alım satım işinin yılbaşına kadar süreceği ve herkesin büyük para kazanabileceği anlatılmıştı. H.İ.S’ye çok fazla çevreye duyurmadan, yakınındaki kişileri araç almaya ikna etmesi teklif edildi. Bunun karşılığında komisyon verilecekti.

H.İ.S’nin Kars’taki akrabaları ve arkadaş çevresinden çok sayıda kişi araç satın almak ve takas için ismini yazdırdı. İlk dönemde araçlar sorunsuz teslim edildi ve güven tesis edildi. Aslında talebin artması ve vurgun yapılacak para hedefine ulaşılması beklendi. Bu sırada 20’yi aşkın talep geldi, bazıları otomobillerini ve evlerini takas için şirkete devretti.

Yemekte Bahar Candan vardı

Memurlar İçin Emeklilik Rehberi: 7 Önemli Soru ve Cevap!

Memurlar İçin Emeklilik Rehberi: 7 Önemli Soru ve Cevap!

Bu sırada H.İ.S ile birlikte Ö.K., N.A. sarmalın içine girmişti. Takas yaparak önce araçlarını almışlar daha sonra yeni araçlar için isim yazdırıp paraları göndermişlerdi. İfadelerine göre; şirket yöneticisi olduğunu söyleyen K.H ile İstanbul Etiler, Bebek gibi semtlerdeki lüks lokantalarda yemek yerken doktor, avukat ve polis olduğunu söyleyen kişiler vardı. Suç duyurusuna göre şikayetçi H.İ.S, Etiler’deki Tepsi Et Lokantası’ndaki bir yemekte K.H  ve Dr. R.E.E’nun yanı sıra moda programlarıyla ünlenen ve sosyal medyada gösterişli hayatını sergileyen Bahar Candan’ın olduğunu söyledi. H.İ.S  ve diğer şikayetçi Ö.K. bir başka yemekte ise Bahar Candan’ın ablası olan sosyal medya fenomeni Nihal Candan ile tanıştıklarını anlattı. Ayrıca organizasyondaki kişiler suç örgütü lideri Ü.S.’nin de bu işini içinde olduğunu öne sürmüştü..

Artık çete, Sazan Sarmalı’nı toplamak için beklediği noktaya gelmişti. Çete üyeleri, otomobilleri teslim etmedi, teslim edilen bazı otomobiller trafikte durduruldu ve bu araçların bir kiralama şirketine ait olduğu ortaya çıktı. Çete üyeleri telefonlarını değiştirerek ortadan kayboldu. Suç duyurusuna göre; sadece Kars’tan 20’yi aşkın mağdur toplam 30 milyon TL dolandırılmıştı. Diğer illerden de tuzağa düşenlerin ortaya çıkmasıyla vurgunun boyutunun 100 milyon TL’yi aştığı öğrenildi.

Başa dön tuşu