Çabuk Acıkmanızı Engelleyen Besinler

 1. Yumurta

Araştırmalar gösteriyor ki, güne yumurta içeren bir kahvaltıyla başlamak uzun mühlet tok tutucu tesiriyle gün içinde iştahınızı denetim altına alıyor, günlük kalori alımını azaltıyor. En kıymetli protein kaynağımız olan yumurta tokluk hissini uzatmaktadır. Yumurtanın beyazı protein açısından hayli zengindir. Sarısı ise hem demir hem de güçlü antioksidan olan A vitamini içerir.

 1. Ceviz

Uygun bir lif ve protein kaynağı olmasının yanı sıra, ceviz, kalp ve beyin sıhhati açısından yarar sağlayan omega 3 yağ asidi için de kıymetli bir kaynak oluşturur. Birebir vakitte kan şekerinin kontrolünde de yardımcı olur. Ceviz, diyet lifi ya da posa denilen bağırsağın çalışmasında tesirli olan öğeleri de içerir. Tok tutucu, sindirimi düzenleyici ve sağlıklı beslenmenin kesimi olan cevizin her gün kesinlikle tüketilmesi gerekir.

 1. Yabani pirinç

Yabani pirinç suda yetişen bir eser, bu nedenle daha yüksek protein ve lif içeriğine sahip. Olağan pirince nazaran daha sağlıklı bir eser. Kolesterole karşı da epey tesirli ve antioksidan niteliğinde. 100 gram yabani pirinç tam tamına 14 gram protein içeriyor. Kahverengi pirince nazaran ise lif içeriği tam 2 katı kadar ve tıpkı vakitte 6 gram lif içeriyor. Beyaz pirinç ile yabani pirincin 100 gramı karşılaştırıldığında yaklaşık birebir güç bedeline sahipken protein içeriği iki katı kadar farkediyor. Hem tok tutucu hem de protein içeriği yüksek yabani pirince sofralarımızda yer vermemiz gerekiyor.

 1. Yeşil Çay

Sağlıklı içecekler içerisinde en düzgünlerden biri olan yeşil çay, metabolizmayı hızlandırmak, tok tutucu tesirinden yaralanmak için kesinlikle tüketilmelidir. İçerdiği yüksek ölçüde antioksidan sayesinde gücünüzü hep ayakta tutacaktır. Gün içerisinde tüketilmesi önerilen yeşil çay, bağışıklık sisteminizin daha güçlü olmasını sağlar ve tokluk hissi oluşturur.

 1. Süt-Yoğurt

Kalsiyum kaynağı olan süt eserleri tok tutucu ve yağ yakıcı besinlerin başında geliyor. Az yağlı süt, yoğurt, ayranın içerdiği ağır protein ve kalsiyum sayesinde bedenin yağ yakımını da belli bir oranda yükseltiyor. Bu yüzden süt kümesi besinlerden günde iki porsiyon tüketmek son derece kıymetli.

 1. Çorba

Çorba, sıvı içeriği nedeniyle mide kapasitenizi doldurarak iştahınızı bastırmaya yardımcı olur ve sindirim sisteminin sistemli çalışmasını sağlayarak kabızlığı önlemede tesirlidir. Son yıllarda yapılan bir çalışma çorba ve sulu/katı bir yemeğin mide geçiş suratlarını araştırmış ve çorbanın gastrik boşalım suratının yavaş olduğu sonucunu bulmuştur. Obeziteyle çaba konusunda AB ve ABD’de yapılan birçok çalışma ise; çorbanın öbür içeceklere nazaran kilo denetimindeki tesirleri üzerine odaklanıyor. Araştırmalar, çorbanın öğüne eklendiğinde daha uzun süren doygunluk ve daha düşük güç alıma bağlı olarak olumlu tesir yarattığını gösteriyor. Başka bir çalışma ise çorba içiminden 20 dakika sonra yenilen katı öğünün bireyleri daha tok tuttuğu gerçeğine ulaşmıştır.

 1. Yulaf ezmesi

Yulaf, çözünür lifler, proteinler, doymamış yağ asitleri, vitamin, mineraller içeren besleyici kıymeti yüksek olan bir besindir.  Yapılan bir çalışmada, kahvaltıda, şekerli kahvaltılık gevreklerle yulaf ezmesi tüketimi karşılaştırılmış. Sonuç olarak kahvaltıda sade yulaf ezmesi tüketen bireyler öğle daha az besin tüketmişlerdir. Ayrıca yulaftan güçlü bir beslenmenin kan şekerini daha uygun dengelediği ve tok tuttuğu araştırmalarda da gösterilmiştir.

 1. Beyaz/ sarı leblebi

Lif açısından varlıklı leblebi kan şekerinin çok düşmesi ve yükselmesini önleyerek iştah denetimini sağlıyor, uzun mühlet tokluk hissi verip gün içerisinde çok kalori alımını engelliyor. 1 avuç leblebi 70 kalori güç içeriyor.

 1. Yeşillikler

Özellikle yeşil yapraklı sebzelerde çokça bulunan lif, tokluk hissini arttırıyor, sindirim sistemini düzenliyor. Midenin tokluk müddetini tamamlaması için tabağınıza aldığınız bol yeşillik porsiyonu tokluk hissinizi sağlayarak, acıkmanızı önlüyor. Sebzelerden en âlâ biçimde yararlanmak için salata yeme alışkanlığı her öğünde geliştirilmelidir.

 1. Kırmızı acı biber

Baharatlardan en çok kullanılan kırmızı acı biberin içerdiği kapsaisin metabolizma suratını arttırıcı ve tok tutucu bir tesire sahip. Çin’de yapılan bir araştırmaya nazaran kırmızı acı biber günün erken saatlerinde tüketildiğinde öğlenden sonraya kadar olan ani acıkmaları ve fazla besin tüketimini azalttığı bulunmuş.

 1. Kurubaklagiller

Kurubaklagillerin kilo denetiminde kıymetli bir rolü vardır. Baklagiller tokluk duygusu yaratır, acıkmayı maniler. Fazla kalori içermedikleri için kilo muhafaza ve zayıflama programlarında uygun seçimler oluştururlar. Bu yararları göz önüne alındığında kuru baklagiller haftada en az 2 kere kesinlikle tüketilmelidir.

 1. Peynir

Protein içeren besinler karbonhidrat ve yağlara nazaran daha çok meblağ. Bu sebepten protein içeriği yüksek olan peynir iştahı azaltır. Kâfi ölçüde protein kas kaybını mahzurlar, metabolizmayı harekete geçirir ve tok tutar. Birebir vakitte hem enerjik hissetmenize hem de kilo vermenize yardımcı olur. Kahvaltılarımızda ve günlük beslenmemizde kesinlikle yer almalıdır.

 1. Avokado

Avokado, kabuğu yeşil, yenen kısımları beyaz, iri çekirdekli bir meyvedir daha çok doymamış yağ asitleri içerdiği için hazmı kolaydır. Birebir vakitte bol ölçüde A, C ve E vitamininin yanında B kümesi vitaminleri ve potasyum üzere mineralleri de içinde barındırır. Beden dokularının ve cildin yenilenmesine yardımcı olur. 1 adet orta uzunluk avokadonun yarısı yaklaşık olarak 150 kaloridir. Birçok meyveye oranla daha fazla kalori ve yağ içerdiğinden tok tutucu özelliktedir. 
 

 1. Kefir

En tesirli probiyotik bakteri içeren besin olan kefir bağırsaktaki faydalı bakteri ve mantarların sağlıklı biçimde çoğalabilmesini ve faydalı olabilmesini sağlar. Erişkin bir insan bağırsağında yaklaşık 100 trilyon (1,5 kg) yararlı bakteri ve mantar bulunur. Bu sayı insan hücre sayısının tam tamına 10 katı. Yararları saymakla bitmeyen kefir bağışıklık sistemini güçlendiriyor, hazmı kolaylaştırıyor, hem kabızlığı hem ishali önlüyor.

1 bardak (250 ml) kefir günlük kalsiyum muhtaçlığının yaklaşık %25-30’unu karşılamaya kafidir. Glisemik indeksi çok düşük olan kefir kan şekerinde ani dalgalanmalara neden olmadan tokluk hissi oluşumuna ve hasebiyle kilo denetimine yardımcıdır.

 1. Keçiboynuzu

Keçiboynuzunun lif içeriğinin yüksek olması sebebiyle hem tok tutuyor hem de tatlı muhtaçlığı baskılanıyor. 100 gr keçiboynuzunda 35-40 gr lif var, günlük almamız gereken toplam lif ölçüsünden çok daha fazla. Münasebetiyle sindirim sistemini düzenliyor, bağırsakları çalıştırıyor. İçerdiği posa (lif) sayesinde kana yavaş karışıyor ve uzun mühlet tok tutuyor.

Başa dön tuşu