Çelişkilerin Yağı: Palm Yağı

Şampuanınız, dondurmanız, margarininiz ve rujunuz, hepsi palm yağı içerir. Son 10 yılda global palm yağının üretimi iki katına çıktığı bildirildi. 2000 yılında, palm yağı FAO (Gıda ve Tarım Örgütü) tarafından, en çok üretilen ve satılan bitkisel yağ olduğu açıklandı. Milletlerarası ticareti yapılan bitkisel yağların %40’ını oluşturan palm yağı, 2006’ya gelindiğinde %65’e yükseldi. Dünyadaki palm yağı talebinin 2050 yılına kadar 240 milyon tona artması beklenmektedir. Yeni ekimler geliştirilmekte ve mevcut ekimler Endonezya, Malezya ve başka Asya ülkelerinde olduğu üzere Afrika ve Latin Amerika’da da yaygınlaştırılmaktadır. Palm yağı, palmiye ağacının meyvesinden (Elaeis guineensis) gelir. Farklı özelliklere sahip çok çeşitli yağlara ayrılabilir. Palm yağı oda sıcaklığında katı haldedir.

Günümüzde kullanım yerleri;

Pişirme yağı olarak kullanılır

Çoğu margarin için ana madde

Şekerleme, dondurma ve hazır yemeklerde kullanılır

Sıvı deterjanlar, sabunlar ve şampuanlar için baz

Ruj, mumlar ve cilalar için baz

Endüstriyel bir yağlayıcı olarak kullanılır

Biyoyakıt olarak kullanılır

Bu çok taraflılığı nedeniyle, çeşitli eserlerde hayvan ve öteki bitkisel yağların yerini almaya başlamıştır. Ayrıyeten, çok taraflılığına ek olarak, palm yağı da çok üretken bir bitkidir. Üretim ölçüsü daha düşükken randıman (yıllık hektar başına üretilen yağ miktarı) başka bitkisel yağlardan çok daha yüksektir. Aslında, besin endüstrinde işlenmemiş haldeki palm yağı A vitamini eksikliğini, kanseri, beyin hastalığını, yaşlanmayı önlemek için kullanıldığı üzere; sıtmayı, yüksek tansiyonu, yüksek kolestrolü ve siyanür zehirlenmesini tedavi etmek gayesiyle da kullanılmaktadır. Palm yağı kilo kaybı ve bedenin metabolizmasını arttırmak için kullanılması önerilmekte, uzun vadede tesirleri için tam kanıya varmak için erkendir.

Öte yandan, palm yağı, palmiye meyvesi çekirdeği yağı (kernel oil) ve hindistan cevizi yağı (tropikal yağlar), doymuş yağ oranı yüksek olduğu için sıhhat üzerine tesirleri tartışılmaktadır. Doymuş yağlar, kalp hastalığı için risk oluşturur ve “kötü” LDL kolesterolü ve trigliseritleri arttırır. Tüm bu olumlu özelliklerine karşın palm yağı %50 oranında doymuş yap içerdiği için, yüksek ısıya maruz kaldığında sıhhat için risk oluşturan trans yağ asilterine dönüşür. Bu nedenle hazır paketli besinlerde bulunan palm yağı kanserojen tesire sahip olabilir.

Sağlıklı beslenmede kullanılmasını önerdiğimiz yağlar ortasında zeytinyağı, kanola, ayçiçek yağı, tereyağı üzere yağların istikrarı değerlidir. Palm yağı, tereyağından daha az doymuştur ve trans yağ içermez. Lakin palm yağı, yüksek trans yağ kısaltılmalarından daha uygun ve muhtemelen tereyağından daha yeterli bir seçenektir ancak zeytinyağı ve kanola yağı üzere oda sıcaklığında doğal olarak sıvı olan bitkisel yağlar hala birinci tercihiniz olmalıdır. Paketli besin tercihlerimizi yaparken besin etiketi okumak size her vakit avantaj sağlayacaktır.

Başa dön tuşu