ÇOCUKLARDA OBEZİTE

İçinde bulunduğumuz yüzyılın en değerli sıhhat sıkıntılarının başında obezite geliyor ve tek başına sorun olmakla kalmıyor, birçok hastalığı da beraberinde getiriyor. Bu durum çocukları ve gençleri daha çok etkilemeye başladı. Bu yüzden erken yaşta ortaya çıkan obezitenin derhal tedavi edilmesi gerekmektedir.

Çocuklarda görülen obezite düşük oranda hormonal bozukluğa bağlı olarak görülse de büyük oranda yeme davranışı bozukluğuna bağlı olarak görülmektedir. Son periyotta kilo alımı olan çocuklarda kolesterol yüksekliği ve karaciğer yağlanması görülmeye başlandı.

Çocuk Obezitesinin Mümkün Sonuçları

Kilolu yahut obez olma durumunda çocukluk periyodunda sık ortaya çıkan sıhhat problemlerinin yanı sıra psikososyal işlevlerde da bozulma görülür. Birçok kilolu çocuk dış görünümleri nedeniyle alaya maruz kalmakta, fizikî aktivite gerektiren durumlarda yeterli performans gösterememekte, kendilerini bu cins aktivitelerden uzak tutmaktadırlar. Çoklukla meskende bilgisayar ya da televizyon başında daha çok vakit harcamaya başlamaktadırlar. Bu psikososyal tesirler sıklıkla hareketsizliğe yol açmakta, hareketsizlik de obeziteyi arttırmaktadır.

Yaşam biçimlerinin farklılaşması ve kusurlu aile tavırları çocuklarda obezitenin artışına neden oluyor. Ailesel beslenme alışkanlıkları, çocuğun beslenmesini büyük oranda etkilediği için çocuğun kilo artışındaki en büyük etmenlerden birisidir. Bu durumda obeziteye neden olmamak ve engellemekte aileye büyük misyon düşüyor. Yenmemesi gereken gıdayı meskene sokmamaya ve yenilmesi gerekenleri meskende bulundurmaya ihtimam gösterilmelidir. Abur cubur üslubu besinleri hayatlarından çıkartıp boş güç almalarını engellemek kilo vermelerine yardımcı bir süreçtir. Yemek ödül ya da ceza olarak kullanılmamalıdır. Çocuk için gerçek menüler belirlenmelidir.

Obez çocuklara keskin diyetler uygulamak çocukların mevcut psikolojilerini bozacağından ötürü çocuğu çok fazla sıkmadan gerçek beslenme tekniklerine yönlendirmek gerekir. Hedef bir çocuğu sağlıklı kilosuna erdirmek olduğunda önder rol ailededir. Tabipler ve beslenme uzmanları yardım etmek üzere var olsalar da, çocuğun aktiviteleri ve alışkanlıklarını en yeterli aile denetim edebilir, değişimi gerçekleştirecek kilit noktada da aile bulunmaktadır.

Fiziksel aktivitenin artırılması da obezitenin engellenmesi ve tedavi edilmesinde kıymetlidir. Bilgisayar ve televizyon başında geçirilen mühletin azaltılarak sevdiği spor kısımları, çeşitli aktiviteler, aileyle birlikte yürüyüşler yapılarak çocuğun fizikî aktivitesinin artması sağlanabilir.

Başa dön tuşu