D Vitamini Eksikliği Kilo Vermeyi Zorlaştırıyor

Kış mevsiminin gelmesi, havaların soğuması ile birlikte, kapalı ortamlarda daha çok vakit geçirmeye başladık. Yaz periyoduna oranla çok daha hareketsiz olabileceğimiz bu mevsimin aslında hareket dışında metabolizma yavaşlamasına ve kilo kaybı suratını düşürmesine bir kıymetli tesiri daha var. D vitamini eksikliği!

D vitamini güneş ışınları yardımıyla sentezlenir ve bedenimizde birçok metabolik süreçte büyük ehemmiyete sahiptir. Yapılan araştırmalar tarafından da obezite ve fazla kilo ile yakından münasebeti olduğu tespit edilmiştir.

Bu nedenle D vitamini seviyelerinin tespit edilip, dayanak sağlanmasının kıymeti zayıflamak isteyen ve obezite ile uğraş eden bireyler ve sağlıklı ömrün bir kesimi olarak hayli büyük değere sahiptir.

D vitamini eksikliğinin nedenleri

Yetersiz güneş ışığı

Gıda kısıtlamasına bağlı eksiklik

Emilimi etkileyen hastalıklar (çölyak, chron, kistik fibrozis vb)

Bazı ilaçlar

Karaciğer ve böbrek hastalıkları

Metabolik eksiklikler (obezite)

Fazla kilolu ve obez bireylerde D vitamini seviyesi düşük! Neden?

Obezitede karaciğer yağlanması çok sık karşılaşılan bir durum buna paralel olarak da D vitamini faal hale gelmesi zorlaşmaktadır. Ayrıyeten Leptin hormonu dediğimiz tokluk sistemini uyaran hormonun obez bireylerde fazla olması bedende D vitamini üretimini da olumsuz etkilemektedir. Ağır ölçüde yağ dokuda tutulan D vitamininin beden tarafından kullanımı da azalmaktadır. Daha kapalı kıyafetlerin tercih edilmesi güneş ışınlarından faydalanmaya mahzur olmasıyla yeniden D vitamini seviyesini olumsuz etkilemektedir.

Peki D vitamini eksikse napmalıyım?

D vitamini seviyenize baktırın!

D vitamini seviyenizi kesinlikle öğrenin. Kıymetlendirme yapabilmek için aşağıdaki tabloyu kullanabilirsiniz. Uygun D vitamini seviyeleri 40 ile 60 ng/ml olduğunu unutmayın.

20 ve altında D vitamini eksikliği

21 ile 29 ortasında D vitamini yetersizliği

30 ve üzerinde D vitamini yeterli

150 den yüksek D vitamini zehirlenmesi

Yılda 1 sefer D vitamini seviyenize baktırın.

Yağsız beslenmeyin!

Yağsız beslenme D vitamini üzere yağda eriyen vitaminlerin bedende kullanımına olumsuz tesir edecektir. Fizikî aktivitenize, yaşınıza, cinsiyetinize ve hastalık durumunuza uygun ölçüde yağ tüketin. Daha çok bitkisel yağları tercih etmeniz de sizi sağlıklı beslenme kalıbından uzaklaştırmayacaktır.

Tek başına yiyecekler D vitamini eksikliğini karşılamaz!

D vitamini % 90-95 oranına güneşten elde edilir. % 5-10 ortasında ise sardalye, somon üzere yağlı balıklarda, süt, tereyağı, yumurta sarısı bv birkaç besinde bulunur. Fakat bu besinleri beslenmenizde yüksek ölçüde bulundursanız bile D vitamini düzeyleriniz olağana ulaşmayabilir. Bunun için güneş ışığına gereksiniminiz olacaktır.

Güneşten faydalanamıyorsanız destek kullanın!

D vitamini seviyeniz değerlendirilip tedavi planınız çizildikten sonra yapmanız gereken bu plana sadık kalmaktır. Hekiminizin önerdiği dozda ve formda D vitamini kullanmanız epeyce değerli. Aksi takdirde D vitamini seviyem olağana dönsün diyerek yüksek dozda kullandığınız eser sıhhatinize ziyan verebilir. D vitamini takviyenizi hekiminizin önerdiği formda ve ölçüde alın.

D vitamini kilo aldırır mı?

Vitaminlerin kilo alımına neden olduğu bilgisinin bilakis D vitamini kilo kaybınızda epeyce olumlu tesire sahiptir. Yapılan araştırmalar yağ kütlesi fazla olan şahıslarda D vitamini seviyelerinin düşük olduğunu gösterirken, kilo aldırdığı telaffuzunun bilimsel bir yanı yoktur.

Zayıflama programlarında ve obezitenin beslenme tedavisinde hastaların yahut danışanların kandaki seviyelerine nazaran bireye mahsus vitamin D desteği yapılması, birebir vakitte kesinlikle açık havada fizikî aktiviteyle desteklenmesi gerekmektedir.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu