Dikkat dikkat yaz geliyorsa gelsin !!

Yaz aylarına ve ramazana günler kala hepimizi bir telaş sardı. Kış aylarında fark etmeden aldığımız kiloları vermek için kolları sıvadık. Tabi zafere ulaşmak için her yol mubahtır dediğinizi duyar üzereyim.

Hemen bilgisayarlarınıza, akıllı telefonlarınıza sarılıp internetten size en kısa vakitte en fazla kilo kaybını sağlayacak diyeti buldunuz. Vefatına bu diyete başladınız ve gece gündüz ne yemeniz gerektiğini yahut daha çok yemek isteyip de neleri yemediğinizi düşünüp  mutsuz olmaya başladınız. Üstelik işler istediğiniz üzere de gitmiyordu. Eskisi kadar kısa müddette kilo veremediğinizi ve aslında kaç yazdır birebir formülle 3 kilo verip sonrasında 5 kilo aldığınızı fark ettiniz.

Daha sonrasında bu işin yalnızca diyetle çözülemeyeceğine karar verip ‘’galiba artık biraz spor yapmalıyım’’ niyeti ile spor salonu arayışına girdiniz. Lakin lisana kolay tam 9 aydır hiç spor yapmıyordunuz.

Her yaz denediğiniz ve beğendiğiniz spor salonu üyeliğini yenilettiniz. Yahut eşinize kardeşinize en yakın arkadaşınıza durumu anlatıp onları her akşam sizinle yürümeye güç bela ikna ettiniz. birinci haftalar her vakit diyete alışma haftasıdır dediniz ikinci haftayı beklediniz, sonra 3. Haftayı..

Akşam yapılan tertipler ve iş- konut yorgunluklarını mazeret ederek daha seyrek spor yapmaya başladınız özel derslerinizi ekmeye başladınız. Spor yapmamak için birçok sebep bulurken yapmak için yalnızca tek bir sebep vardı. Diyet deseniz kaçamaklar esasen 2. Haftadan başlamıştı.

Sonunda vazgeçtiniz. Ve sürecin sonunda kilo vermediğinizi, bilakis kilo bile aldığınızı fark ederek kendiniz olan inancınızı kaybettiniz. Yazlığa yahut bir sene beklediğiniz yıllık müsaadeniz istemediğiniz bir bedenle gitmek durumundasınız artık. İşin makûs yanı sıhhatinizi her yaz biraz daha fazla bozduğunuzun farkında bile değildiniz.
Sineması başa saracak olursak, sağlıklı bir kiloya ve zinde sportif bir vücuda sahip olmak için yaz aylarının gelmesini beklememek gerekiyor. Yaşadığınız her gün, her ay, her mevsim tıpkı kıymette olmalı yani aslında vücudunuz her vakit bu ilgiyi hak ediyor. Çok önemli açlık çektiğiniz ve size yapay kilo kayıpları yaşatacak diyetler sıhhatinizi bozmaktan öbür hiçbir işe yaramıyor. Vücudunuzu dinleyip ona en güzel gelecek beslenme modelini belirlemek ve bunu bir hayat formuna dönüştürmek sizin elinizde.

Diyetisyeninizin sizlere tavsiyeleri var.

1- Her öğününüzde kesinlikle 4 temel besin kümesi olan et, sebze-meyve, tahıl ve süt kümesine yer verin.

2-Düzenli fizikî aktivite yapın. Ve bu aktivite hayatınız boyunca sürdürebileceğiniz bir şey olsun.

3- Günde en az 1,5 litre su için.

4- Fazla şeker, yağ ve tuzdan uzak durun.

5- Daha az alkol tüketin.

6- Sigara içiyorsanız şayet azaltmayı hatta bırakmayı deneyin.

Son olarak sağlıklı beslenmeyi ve hareket etmeyi muhakkak bir müddet içinde vazife üzere yapmayın. Bu sistemi hayatınıza entegre edin; vücudunuzla barışın ve memnun olun.

Başa dön tuşu