DİYET YALNIZCA LİSTEDEN İBARET DEĞİLDİR

  • DİYET YALNIZCA LİSTEDEN İBARET DEĞİLDİR

Pazartesi günleri diyete başlamak, hepimizin endişeli düşü. Bence pazartesi günleri diyete başladığınız gün değil, tartıya çıktığınızda ve ya ayna karşısında kendinize baktığınızda keyifli olduğunuz gün olmalı. Yaz aylarında bu duyguyu yaşamak istiyorsanız; evvel sağlıklı beslenmekle yola çıkın.

Sağlıklı beslenmezseniz; kilo almaya başlarsınız ya da gelecekte kilo almaya müsait hale gelirsiniz. Yağlı beslenmenin yanı sıra yüksek karbonhidratlı yahut yüksek proteinli besinler tüketirsiniz fazlası yağa dönüşür. Ve proteinli besinlerden gelen yağ ölçüsü da unutulmamalıdır. Bu konulara dikkat etmezseniz, fazla kilolarınızla baş başa kalırsınız. Ama…

  • Basit Tekliflerle Yaza Hoş Bir Merhaba Diyebilirsiniz

Kadınlar, günde yaklaşık 2,5 litre, erkekler ise 3,5 litre su tüketmelidir. Zira su, metabolizmanızın hızlanmasını ve şayet böbrek yetmezliği üzere bir hastalığınız yoksa ödeminizi atmanıza yardımcı olur. Daha süratli kilo vermek istiyorsanız birinci besininiz su olmalı.

En kıymetli püf noktası ise, porsiyonlarınızı yavaş yavaş küçültmeniz olacaktır. Şayet ben diyet yapamıyorum ya da kendimi hazır hissetmiyorum diyorsanız porsiyonlarınızı küçültmekten başlamanız hem sizi yeterli hissettirecek hem de kilo vermenize yardımcı olacaktır.

Meyveyi çoka kaçmamak koşuluyla orta öğünlerinizde tüketmeye çalışın. Mide rahatsızlığınız yoksa kabuklu olan meyveleri kabuğuyla tüketin. Yanında bir su bardağı süt yahut yoğurt tüketebilirsiniz. Yoğurt ya da süt ile yenilen meyve, kan şekerinizi ayarlamaya yardımcı olur. Ve böylelikle biraz olsun açıklık krizlerinizin önüne geçmiş olursunuz.

Yeşil çayı orta öğünlerinizde tercih etmeye çalışın. Metabolizma hızlandırıcı tesiri ve antioksidan içeriğiyle size yardımcı olacaktır.

Tuz ve kahvenin fazlası bedeninizde ödem yapar. Fazla tüketmeniz durumunda, kilo vermek yerine ödem atmakla uğraşırsınız. Bu yüzden günlük tuz tüketiminiz 5 gramı geçmemeli.
Yemek yerken kaşığı çatalı daima elinizde tutmayın yoksa beyniniz bir şey yemeye odaklanacaktır.
Yemek yerken sohbet edin böylelikle daha yavaş yemek yiyerek daha çabuk doyarsınız.
Genelde beşerler sıkıldığı ya da üzüldüğü vakit problemlerini tıkanırcasına yiyerek çözdüklerini zannederler. Bu üzere durumlarda çıkın açık havada yürüyün ya da ne yapmaktan hoşlanırsanız onu yapın.

  • Misafirliğe gittiniz vakit, en az kalorili olan yiyecekleri seçmeye çalışın.

Sonuç olarak her şey sizin elinizde. Çok kolay tekliflerle bile kilo vermek mümkün. Kâfi ki siz isteyin. Yaza hoş bir başlangıç yapmak için bu püf noktalarına dikkat edin. Tek başına yapamıyorum diyorsanız da bir diyetisyene başvurun. Kitaplardan yaptığınız diyetler daha sonra kat kat fazla kilo aldıracaktır. Unutmayın siz özelsiniz ve diyetinizde o denli olmalı.
Sağlıklı kalın.

Başa dön tuşu