Diyet yaparken kafeinli besinler yasak mı ?

Sudan sonra en çok tükettiğimiz çay ve kahve ana kafein kaynaklarımızdır. Kafein 60’dan fazla bitki çeşidinin meyvesinde, tohumlarında ve yapraklarında var olan doğal bir husustur. Kaynakları; kahve, çay, kolalı içecekler ve çikolatadır. Sağlıklı bireylerde günlük 400mg tüketimin emniyetli olduğu bilinmektedir. Bu da günlük kahve tüketiminin 3-4 fincan olması manasına gelir.

Kafeinin bedende depolanma özelliği yoktur. Kafein ağızdan alındıktan 5-10 dakika sonra tesirini göstermeye başlar. Sindirim sistemindeki emilimi 45 dakikada tamamlanır. Kandaki yüksek düzeyine 30-60 dk ortasında ulaşır ve birkaç saat içerisinde bedenden atılmaya başlar.

Kas ve hudut sistemi üzerine uyarıcı tesir yapar. Günlük 400mg kullanılması hafıza ve konsantrasyon üzerine olumlu katkı sağlayarak dikkati arttırır; yorgunluğu azaltır. Kafein güç harcamasını arttırdığından metabolizmayı hızlandır; yani kalorileri yakmaya yardımcı olur. Kilogram başına 1 mg kafein tüketimi metabolizmayı % 2 oranında arttırabiliyor.

 İyi özelliğinden bahsettiğimiz kafeinin maalesef çok tüketilmesi tansiyonun yükselmesine neden olabiliyor. Diüretik ( bedenden su atılması ) tesire sahip olması nedeniyle içilen kafeinli besinlerle kesinlikle su alımına dikkat edilmesi gerekiyor.

Kafeinli içeceklerin çok kullanımı kalsiyum eksikliğine neden olabiliyor. Kalsiyumun emilimini azaltarak depolanması ile ilgili aksiliklere neden olabiliyor. Bu etkiyi kahvenizi sütlü içerek azaltabilirsiniz.

Aşağıda kimi içeceklerin kafein içerikleri bulunmaktadır. Günlük tüketilen kafein ölçüsünün 400 mg ın üzerinde olmaması gerektiğini unutmadan afiyetle tüketinJ

240 ml siyah çay               47 mg

240 ml yeşil çay                30-50 mg

240 ml filtre kahve          95 mg

240 ml latte                       75 mg

330 ml kola                        35 mg

50 gr çikolata bar             9 mg

Başa dön tuşu