Aile Terapisi Neden Önemlidir?

Günümüzde boşanmaların hızla artış göstermesi ile sonuçlarının çocuklar, bireyler ve toplum üzerindeki olumsuz etkisi bunun yanı sıra sosyal destek sistemlerinin giderek azalması ile aile terapisinin önemini de artırmıştır.

Sosyal ilişkilerin zayıflaması ile depresyon ve kaygı düzeylerinde artış gösterdiğini açıklayan birçok araştırma bulunmaktadır. Çift ilişkisinde yaşanan sorunların bireylerin ruh sağlığına da olumsuz etkisi olduğu da bilinmektedir. Bu nedenlerle evlilik öncesi danışmanlığı, aile terapisi ve boşanma danışmanlığının önemi de daha fazla anlaşılmaya başlamıştır. Aile içinde yaşanan iletişim sorunlarının tüm aile bireylerini etkilemektedir. Özellikle çocukların sağlıklı bir aile ortamında büyümeleri onların kendileri ve dünya ile olan ilişkilerini de etkilemektedir. Anne ve babalar iyi birer ebeveyn olmaya çalışırken unuttukları asıl konunun iyi birer eş olmalarıdır. İyi ebeveyn olmanın en iyi yolu iyi bir eş olmaktan geçmektedir. Çünkü çocuk aile içinde kendisini güvende hissedebilmesi için anne ve babasının ilişkisine bağlıdır. Eş ilişkilerinde sorun olduğunda ya da ailede olan bir kayıp, ayrılık, doğum, yer değiştirme, hastalık gibi durumlarda aile sisteminde roller değişebilir buna uyum sağlamak zor olabilir bu durumlarda aile terapisi desteği alınabilir.

Aile danışmanlığı,eşlerin sorunlarını anlayabilmeleri, birbirlerini anlamaları, empati geliştirebilmeleri ve çözümü konusunda seçenekleri değerlendirmeleri için yardımcı olunan bir süreçtir. Bu süreçte danışman eşlerin haklı ya da haksız olmaları konusunda karar bir uzman olmaktan çok ilişkide yaşanan sorunlarda eşlerin değişim ve dönüşüm kapasitelerini fark edip bu konuda cesaretlendiren bir yol birlikteliği yapan kişidir. Amaç sağlıklı ilişki kurabilmeleri için bireylerin çözümün parçası olması ve ilişki için sorumluluk alması gerektiğinin bilincine varmasını sağlamaktadır. Sağlıklı ilişkilerde bireyler birbirlerinin ihtiyaçlarını fark edip karşılamak konusunda duyarlı olurlar. İhtiyaçları karşılanmayan eşin öfke duymaya başlaması ile sorunlar da başlamaktadır.


Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Başa dön tuşu