Diyetlerin Popüler Besini: Yulaf Ezmesi

Yulaf diyette tahıl kümesinde yer alan nişastalı ve lifli bir besindir. B1, B2, B6, E vitaminleri, folik asit, demir, fosfor, sodyum, potasyum, magnezyum, kalsiyum ve lif içerir. Bilhassa potasyum, magnezyum ve fosfordan zengindir.

Buğday ve arpaya nazaran daha yeni bir kültür bitkisi olmasına karşın son yıllarda insanların beslenmesinde aranan eserlerden olmayı başarmıştır. Kuzey ülkelerinin beslenmesinde yulaf küçümsenemeyecek bir yere gelmiştir.

Yulaf bilhassa zayıflama diyetlerinin beğenilen besinlerindendir. Bunun sebebi bedenin gereksinimi olan ana güç kaynağı karbonhidrat kümesinde yer almasıyla birlikte yüksek lif içeriğine sahip olmasıdır. Bünyesinde çözünür ve çözünmez lifler barındırır. Çözünür lif içeriğinin daha fazla olması sebebiyle kan şekerinin daha istikrarlı yükselmesini sağlayarak uzun müddetli tokluk hissi oluşturur. Kullanım gayesi çoklukla bu nedenden kaynaklanır.Sadece yulaf yediğimiz için zayıflamayız bu türlü bir tesir kelam konusu değil elbette ki öteki tüm besinlerde olduğu üzere. Bahsedildiği üzere tokluk sağlaması ve yüksek lif içeriğinden kaynaklı yardımcı bir besin olarak kullanılır.

Yulaf ezmesinde yüksek oranda bulunan çözünür liflerden olan β-glukan kolesterol düzeyini de düşürmeye yardımcıdır. Yapılan bir çalışmada nizamlı olarak yulaf ezmesi tüketen şahıslarda 3.haftada kan şekerinde ve kolesterol kıymetlerinde azalma görülmüştür. Yani yalnızca zayıflama hedefiyle tok kalmak için değil; kalp-damar hastalıkları, yüksek kolesterol, hipertansiyon ve diyabet yani şeker hastalığı olan bireyler yahut risk taşıyanlar için de ekmeğe alternatif bir karbonhidrat kaynağı olabilir. 

Yulaf ezmesi tıpkı vakitte içerdiği bol ölçüdeki lif ile sindirim sistemi içinde epey yararlıdır. Yüksek lif içeriği ile kabızlık sorunu yaşayanlar için günlük alınan lif ölçüsüne katkıda bulunarak kabızlığın giderilmesine yardımcı olabilir.

 Yulaf ezmesi tertipli olarak tüketilmesi durumunda hudut sistemine de tesir ederek gerilim ve depresyonu azaltmaya yardımcı olur. Birebir vakitte cilt ve saç sağlında da değerli rol oynar. 

Yulaf ezmesinin birçok yararını saydık. Fakat hiçbir besinin olmadığı üzere yulaf ezmesi de mucizevi bir besin değil. Tüketmemize mahzur bir durum yoksa günlük beslenmemizi çeşitlendirmek ismine beslenmemizde sokarak yarar sağlayabiliriz. Türk toplumu olarak nizamlı bir ekmek, pilav, makarna tüketme alışkanlığımız mevcut. Yulaf da bunlar üzere günlük tüketilen temel karbonhidrat kaynağı olduğundan bu besinlere göre daha hoş bir alternatif olabilir.

Yulaf ezmesi yapısı prestiji ile gluten içermez lakin buğday ile birlikte süreçten geçtiği için bünyesinde gluten barındırır. Lakin bu halde süreçten geçmeyen glutensiz yulaf ezmeleri de piyasada mevcut. Yulaf yahut gluten intoleransı, otoimmün rahatsızlığı ve özel bir beslenme programı olan bireylerin tüketmemesi, hekim ve diyetisyenine danışarak tüketmesi önerilir.

Yulaf Ezmesini Nasıl Tüketebiliriz? Sorusunun karşılığına gelirsek; 

Yulaf ezmesini çeşitli yiyeceklerle pişirerek tüketebileceğiniz üzere pişirmeden de rahatlıkla tüketebilirsiniz. Sütün, yoğurdun içerisine ek ederek yahut süt ile pişirilerek tüketilebilir.  Tıpkı vakitte mutfak robotunda un haline getirerek un kullandığınız her alanda kullanabilirsiniz. 

Yulaf Ezmeli Doyurucu Tarif

1 Su Bardağı Süt yahut Yoğurt

2 Yemek Kaşığı Yulaf Ezmesi

Meyve (damak tadınıza uygun rastgele bir meyve)

5-6 Adet Fındık yahut Badem

1 Çay Kaşığı Tarçın yahut kakao

Sütün içersine yulaf ezmesini ek edip hafif ateşte 5-10 dakika yulaf ezmesi yumuşayana kadar pişirip ılıdıktan sonra meyve, kuruyemiş, tarçın ile dilediğiniz üzere süsleyerek tüketebilirsiniz.  Ya da pişirmeden direk yoğurdun içerisine tüm materyalleri ekleyip tüketebilirsiniz.

Başa dön tuşu