Diyette Doğru Bilinen 10 Yanlış

Eveet…Kilolarınızdan çok sıkıldınız ve türlü seçenekler denemek ve çabucak kilo vermek istiyorsunuz. Yıllar uzunluğu aldığınız o kiloları maalesef ki çabucak vermek mümkün değil…Uğraşırsanız vermemekte mümkün değil. Velhasıl Mucize SİZSİNİZ ve İSTESENİZ HER ŞEYİ BAŞARABİLİRSİNİZ…

Hemen kilo vermek ismi altında şok diyetler, düşük kalorili detokslar, tanınan diyetler üzere toplumsal medyada yer alan ve bireye mahsus olmayan, kendisini beslenme uzmanı yahut diyetisyen olarak tanıtan, bu işin lisans eğitimini almayan şahıslarla baş karışıklığı yaşıyorsunuz…Çoğunuz kilo veremiyor yahut verdiği kiloyu ziyadesiyle geri alıyor yahut kilo kaybıyla sıhhatini da kaybediyor…Ben de size diyette hakikat bilinen yanlışlardan Gelelim en sık sorulan soruların oluşturduğu bu makaleye…

  1. Aç kalırsam sağlıklı kilo veririm.

Evet aç kalırsanız zayıflarsınız lakin sağlıklı zayıflayamazsınız. Metabolizma gereğince beslenemediğinden metabolik gerilim oluşturup bu durumu mahrumluk sendromu olarak algılar ve bedene alınan her türlü besini yağ olarak depolamaya başlar. Sizin kilo olarak kaybettiğiniz yağlarınız değil kaslarınızdır.

  1. Saat 18:00’dan sonra bir şey yersem kilo alırım.

    Günümüz kaidelerinde 18:00’da yemek yemek mümkün olmuyor maalesef. Bilhassa büyükşehirlerde çalışan insanların yemek tüketim saatleri 20:00’i buluyor. Kıymetli olan akşam yemeğini geç saatte yemek değil gün içerisinde fazla atıştırmamak ve yemekten sonra kaçırmamak. Alışılmış tüketilen porsiyon ölçüsü da değerli. Benim birincil kuralım: En son orta öğün uyumadan 2 saat evvel yapılmış olmalı. (:

  1. Öğün atlarsam zayıflarım.

    Yağ yakımını hızlandırmak ve metabolizmanızı canlı tutmak istiyorsanız üç ana öğünü kesinlikle yapmalısınız. Orta öğünler bireylerin hayat biçimleri, kişisel özellikleri üzere durumlara nazaran değişiklik göstermekle birlikte hipoglisemi sorunu olan bireyler daha sık orta öğün yapmalılar. Bu durum büsbütün kişinin kişisel, fizikî, sıhhat vb. durumlarına nazaran ayarlanmalıdır. Yani üç ana öğün kural, orta öğünler de değişiklik göstermekte…Fakat atlanan her bir öğün metabolizmanızı yavaşlatmakta.

  1. Ekmek kilo aldırır.

    Yediğiniz her fazla yiyecek, içecek ve seçtiğiniz yanlış karbonhidratlar size kilo aldırır ama karbonhidrat diye kestiğiniz ekmek yerine fazla yağ ve protein içerikli besinleri tüketiyorsanız üzgünüm ki her şeyin fazlası bedende yağ olarak depolanıyor. Ekmek ve türevleri yani karbonhidratlar bedenin temel güç kaynaklarıdır ve kaslardan beyne giden glikozların yakıtıdır. Yakıt yoksa beden çalışmaz. Burada değerli olan istikrarlı ve kâfi ölçüde ekmek tüketimi. Beyaz ekmekler yerine tercih edilen tam tahıllı, çavdarlı yulaflı ekmekler üzere.

  1. Light eserler kalorisizdir.

    Ürünlerin üzerinde light yahut diyet yazması, o eseri sınırsız tüketebileceğiniz manasına gelmez. Bu eserler diyette alternatif olarak kullanılır. Eserlerin yağ ve şeker oranı az bile olsa tüketim ölçüsüne dikkat edilmelidir. Besinlerin etiketlerini okumayı kesinlikle öğrenin. Azaltılan şeker yahut yağ yerine lezzet için farklı bir besin ögesi kullanılmış olabilir. Zayıflayacağız diye fazladan kilo almayalım.  

  1. Açken antrenman yaparsam daha çok yağ yakarım.

    Açken antrenman yapmak daha çok yağ yakacağınız manasına gelmiyor. Tam tersine sizde oluşturacağı halsizlik nedeniyle daha az kalori yaktırıyor. Bu demek değil ki yemekten çabucak sonra tokken spor yapabilirim. En ideali yemekten 1-1,5 saat sonra yapılan spordur.

  1. Sağlıklı besinleri istediğim kadar yiyebilirim.

    Tabii ki de hayır. Sıhhatimiz için yararlı da olsa alınan her fazla besinin yağ olarak depolandığını unutmayalım. Gün içerisinde sağlıklı bir şey yapmaz diye fazla fazla tükettiğiniz meyveler, meyve suları, kuruyemişler, yağsız kraker ve bisküviler kilo almanızın sebepleri olabilir. Bunun takibini yapmak için en hoş seçenek hastalarıma bilhassa yediklerini görmek için yazdırdığım ‘Besin Tüketim Kaydı.’

  1. Sevdiğim yüksek kalorili besinleri tüketmemeliyim.

    Cevabı hayır…Diyet sağlıklı, kâfi ve istikrarlı beslenmek ve sağlıklı hayat formu demektir. Bir vakit yapılacak sonra kilo verdim hooop bırakıyorum her şeyi yiyebilirim demek değildir. Besinleri kendinize yasaklamayın yalnızca fazla kalorili olan besinleri birebir günde belli günlerde porsiyonlarına dikkat ederek, beslenme uzmanınıza danışarak tüketin. Bu türlü yapmadığınız taktirde amaç kilonuza indiğinizde ve yasakları yaptığınızda verdiğinizden daha fazla kilo alırsınız benden söylemesi. 

  1. Hızlı kilo vermem gerekiyor.

    Neredeyse hepinizin karşıma geldiği anda birinci isteği bu oluyor. Süratli verilen kilolar genelde sıhhatsiz halde yani yağ yerine kas ve su kaybı oluşturuyor. Bu biçimde oluşan kayıplarla kansızlık, ağızda yaralar, saçlarda dökülme, mide sorunları üzere şikayetlerle karşı karşıya kalıyorsunuz. Yo-yo sendromu denilen daima kilo alıp vermeler metabolizma suratınızı da yavaşlatıyor ve kilo vermeniz zorlaşıyor. Ferdî özellikler, metabolizma, yapılan idmanlar üzere durumlarla değişiklik gösterse de haftada 1-1.5 kilogram kayıplar ülküdür.

  1. Spor yaptığım için istediğim her şeyi yiyebilirim.

    Spor yapmanız size sınırsız yiyebilme hakkını sağlamıyor maalesef. Günlük yaptığınız idmanlar ve etkin hayat stili sizde yalnızca kilo kaybı oluşturmayacak sağlıklı ve uygun bir hayat da getirecek. En hoşu ise aldığınız ve harcadığınız güç ölçüsünün kâfi ve istikrarlı olmasıdır.

Başa dön tuşu