Düz Bir Karın İçin Tüketilmesi Gereken 10 Besin

Zayıflamak için kalori denetimi yapmamız ve yediğimiz besinlerden aldığımız kalorinin gün uzunluğu harcadığımız kaloriden az olması gerekiyor. Hiçbir besin mucizevi değildir lakin birtakım besinlerin kilo denetiminde süreci hızlandırıcı tesirleri olabilmektedir.

Düz bir karın için yapılan antrenmanlar hayli değerlidir. İdman kadar tüketilen besinler de düz bir karına ulaşmakta kıymetli bir yere sahiptir. Kâfi ölçüde su tüketimi, taze zerzevat meyveler, sağlıklı yağlar bu manada tüketilmesi gereken besinlerdir.

Hadi gelin mideyi şişirmeyen, metabolizmayı hızlandıran, kilo vermede yardımcı kimi besinleri birlikte inceleyelim.

1.Salatalık

Su oranı epeyce yüksek olan salatalık, kalori bakımından da epey düşük bir sebzedir. Ayrıyeten içerisinde bir çeşit flavonoid olan quercetin antioksidanca epeyce zengindir ve şişkinliğin giderilmesinde, ödem atımında epeyce tesirlidir.

2. muz

Öğleden sonra bir acıkma halindeysen en hoş alternatiflerden birisi kuşkusuz muzdur. Varlıklı potasyum içeriğinin yanında dirençli nişasta içeriği de epeyce fazladır muzun. Dirençli bedende sindirimi olmayan nişasta olunca bedende kalarak doygunluk hissini arttırmaktadır. Dirençli nişasta birebir vakitte karaciğerinizi yağ yakma moduna geçmeye teşvik etmekte ve metabolizmayı hızlandırmaktadır.

3 mercimek

Besleyici kümenin üyelerinden birisidir aslında mercimek. Nohut, fasulye, barbunya da bu kümeye girmektedir. Kurubaklagiller protein ve lif deposudur. Böylelikle tokluk mühletini uzatıcı tesiri vardır. Ayrıyeten demir bakımından da varlıklı olan baklagiller bu özelliği ile de yapılan çalışmalarca metabolizmayı hızlandırıcı tesiri olduğu kanıtlanmıştır.

Avokado

İçerisinde ulunan sağlıklı yağ asitleri ile yağ yakımını hızlandıran avokado tıpkı vakitte epeyce besleyici bir besindir. Ayrıyeten yüksek lif içeriği ile bağırsak sistemimizi destekleyerek metabolizmamızın hızlanmasında katkı sağlamaktadır. Antioksidanların emilimini kolaylaştıran avokado düz bir karın için vazgeçilmez meyvelerdendir.

Yoğurt

Bağırsağınız için de şahane bir besin olan yoğurt: bağırsak mikroflorasını dengelemeye ve şişkinliği önlemeye yardımcı olan yararlı probiyotikleri içerir. Böylelikle kilo randımanında sorun olan kabızlığın önüne geçilmiş olunmaktadır.

İyi bir protein kaynağı olan yoğurt et üzere düğer protein kaynaklarından epey düşük kaloriye sahiptir. Diyette protein tüketimi -sindirimi öteki besin ögelerine nazaran daha yavaş olmasından dolayı- tokluk müddetini uzatmaktadır. Ayrıyeten kimi araştırmalarda ölçüsünü ayarlayarak nizamlı tüketilen yoğurdun bel etrafında incelmelere neden olduğu gösterilmiştir.

Tüm Tahıllar

Son günlerde ne kadar glütensiz diyetler moda olsa da tahıllar düşmanımın olmamalıdır. Rastgele bir hastalığımızı olmadığı taktirde kilo denetiminde tahıllar çok tesirli besinlerdir. Tam tahıllar, sindirimi kolaylaştıran ve tokluğunu artıran, posanın eksiksiz bir kaynağıdır. Yakın tarihli bir çalışmada, araştırmacılar, tertipli olarak tahıl tüketen bayanların % 49 unun kilo randımanlarının daha süratli olduğu kanısına varmışlardır. Ayrıyeten glisemik indeksi düşük olan tahılların tüketimi ile kan şekeri ve insülin düzeylerini düzenlemede tesirli olduğu bilinmektedir. Bu da tokluk hissini arttırmada epey kıymetli bir özelliktir.

Zencefil

Zencefil tam bir sindirim dostudur. Mide ve barsak sıhhati için epey tesirli olan zencefil birebir vakitte çok yeterli bir ödem atıcıdır. Bu da hazımsızlık yaşayan bireylerde şişen karın bölgesi için tesirli olmaktadır. Bu özelliklerine ek olarak yapılan bir çalışmada yemekten evvel tertipli tüketilen zencefil çayının iştahı baskıladığı böylelikle daha az yemek yenildiğini vurgulamaktadır.

Badem

Atıştırmalıklarınıza bademi de eklemeyi unutmayın. Avokado da olduğu üzere badem de tekli doymamış yağ asitlerince zengindir. Bu da bedenin yağ yakımına ve açlıkla gayretinde tesirli olmaktadır. International Journal of Obesity’de yapılan yeni bir araştırmada, düşük kalorili diyet yapan iki kümede, yüksek karbonhidratlı beslenenlere nazaran diyetlerinde yağ içeriği daha fazla olan badem ekli diyet yapan şahısların daha fazla kilo verdiği gözlenmiştir.

Yeşil çay

Diyetlerin vazgeçilmezi olan yeşilçay, iltihap ile gayrette, güç artışında ve yağ yakmada yardımcı olan kıymetli antioksidanlar ile doludur. İçeriğindeki polifenoller ile kilo randımanında düzgün bir destekçidir. Yapılan bir çalışmada günce 5 bardak yeşil çay içen kümenin, içmeyen kümeye nazaran görülür seviyede daha süratli kilo verdiklerini kanıtlamıştır.

Nane, papatya ve rezene çaylar

Şişkinliğin giderilmesi ve hazımsızlık hissini azaltılmasına, sindirimin kolaylaşmasında tesirli olan bu çaylar kilo denetiminde yegane yardımcılardandır.

Özellikle akşam içilen rezene ve papatya çayları birebir vakitte uyku sistemimizin sağlanmasında tesirli olmaktadır. Bu da gece salınımı yüksek olan melatonin hormonun etkinleşmesini kolaylaştırır. Bu hormonun sistemli salınımı bel etrafındaki yağlanmayı azaltmaktadır.

Başa dön tuşu