Kış Aylarında Beslenme Tüyoları

Kış aylarında beslenme kimilerimiz için büyük bir sorun haline gelebiliyor. Soğuk ve yağmurlu bir havada televizyonun karşısında otururken sağlıklı beslenmeyi düşünmek ikinci plana atılabiliyor. Hava kaideleri dışarıda makus olsa da beslenmeniz o denli olmak zorunda değil. Uygun beslenerek ve antrenman yaparak bağışıklık sisteminizi güçlendirebilir ve kış hastalıklarına yakalanma riskinizi azaltabilirsiniz.

İşte kış periyodu boyunca uygulayabileceğiniz 9 tavsiye

1. Bol meyve ve zerzevat tüketin: Şayet bağışıklık sisteminizi güçlendirmek istiyorsanız antioksidan içeriği yüksek meyve ve zerzevat tüketimini de arttırmalısınız. Bilhassa turunçgiller, elma, nar, brokoli, karnabahar, brüksel lahanası, bal kabağı, kereviz üzere mevsiminde taze bulunan meyve ve zerzevatları tercih etmeniz daha gerçek olur.

2. Probiyotik alın: Sağlıklı bakteriyel floraya sahip olmamız enfeksiyonlara yakalanma riskimizi azaltır. Kefir, yoğurt üzere fermente süt eserleri tüketebiliriz ancak bunlarında ekstradan kalori, şeker ve tuz içerebileceklerini unutmayın. Bilhassa antibiyotik kullanımı sonrası probiyotik desteği almayı unutmayın.

3. Çorba pişirin: Çorba üretimi kolay yemeklerden birisi. Birçok farklı zerzevat, kurubaklagiller ve bir ölçü etin bir ortaya geldiği çorba bağışıklık sisteminizin güçlü olmasını sağlar.

4. Güveç pişirin: Kısık ateşte kırmızı eti uzun mühlet pişirdiğimiz bir pişirme yolu. Demir ve çinko üzere iki minerallerce varlıklı olan kırmızı et bağışıklık sistemimizi güçlendirmemizde bize yardımcı olur. İçine koyulan kurubaklagiller âlâ bir bitkisel protein, ve lif kaynağıdır, düşük yağlıdır ve glisemik indeksi düşüktür. Kış zerzevatları ile birlikte de mükemmel bir lezzetti vardır.

5. Bol su için: Dışarıda hava sıcaklığı düşmüş olsa da yeniden de bol su içerek su tüketimimize dikkat etmemiz gerekir. Günde asgarî 6-8 bardak tüketilmesinde yarar var. İçimizi ısıtacak bitki çayları da sıvı tüketimine yardımcı olabilir fakat fazla tüketerek tükettiğiniz su ölçüsünü azaltmasına müsaade vermeyin.

6. Porsiyonlara dikkat edin: Şayet bütün günü konutta geçirecekseniz günahsız olduğunu düşündüğünüz atıştırmalıklar bile çok fazla kalori almanıza neden olabilir. Öğünlerinizde de porsiyon denetimi sağlamayı unutmayın. Küçük tabaklar tercih edin. Tabağınıza daha fazla zerzevat alın. Yemek yerken televizyon seyretmek üzere dikkatinizi dağıtacak öteki şeylerle ilgilenmeyin.

7. Sarımsak tüketin: Bilhassa çiğ sarımsak tüketmek bağışıklık sisteminizi güçlendirir. Yoğurda karıştırarak her öğününüze koymaya çalışın.

8. D vitaminine dikkat edin: D vitamini bağışıklık sisteminiz dayanaklar. Kışın güneşlenme müddetinin azalması ve güneş ışınlarını eğik açıyla gelmesi kâfi D vitamini alamamamıza neden olur. Yağ içeriği yüksek balıkların tüketimini arttırabilirsiniz ve eksiklik durumunda destek edilmesi düşünülebilir.

9. Kış periyodunda genelde kendimizi hareketsiz bir hayatın içinde buluruz. Yapacağımız mesken içi idmanlar ya da güneşli günlerdeki küçük yürüyüşler daha faal kalmamıza yardımcı olur. Merdivenleri tercih etmek, kısa aralarda toplu taşıma ya da otomobil yerine yürümeyi tercih etmek, alışverişe çıkmak yada arkadaşlarla buluşmak da etkin kalmamız için yapabileceğimiz değişiklikler.

Başa dön tuşu