Kurban Bayramında Sıhhat Depolayın

Kurban bayramında hem diyette olanlar hem de sağlıklı beslenmeye devam etmek isteyenler için mükemmel bir beslenme rehberi hazırladık.

Tavsiyelerimize uyarsanız bayram sizin için azap olmaktan çıkacak.

BAYRAMDA DİKKAT ETMENİZ GEREKEN BİRTAKIM PÜF NOKTALAR

Kurban bayramının en öne çıkan besini ET. Kırmızı et yüksek kalite protein ve yağ içeriği ile beslenmenin olmazsa olmazı. Evet fakat günde bayanlar için ortalama 4 köfte (120gr.) erkekler için ise 6 köfte (280gr.) büyüklüğünde et kafidir. Fazlası karaciğeri yorabilir ve uzun mühlet tüketimde ürik asitinizi arttırabilir. Diyette olanlar ise et ölçüsünü 3köfte (100gr) ile hudutlu tutarsa bayramı ağız tadıyla geçirebilir.
Et güzel bir protein kaynağı olmasına karşın C ve E vitamini açısından yetersizdir. Bu nedenle ağır bayram koşturmasında yorgun düşmemek için et yemeklerinizin yanına salata ve haşlanmış buharda pişmiş zerzevatları ekleyin.

Kurban bayramında kesilen hayvanın iç yağı (kuyruk yağı) da bazen et yemeklerinin içine koyulur. Fazladan alacağınız doymuş yağ damarlarınızı ve sizi memnun etmeyecek, bunu unutmayın…
Sağlıklı bir halde bayram etini tüketmek kıymetli. Zira bilhassa et proteinindeki yanıklar kanserojen tesir göstermekte. Yani yanık et yemek sanıldığı üzere lezzetli olmamakla birlikte hayli sıhhatsiz. Nasıl her besinin en doğalını organiğini bulmaya çalışıyorsanız bu mevzuda da hassas olmalısınız. Etler mangalda pişiyorsa kesinlikle ateşle et ortasında 15cm aralık olmalı ki, etin damlayan yağı yanarak kanserojen birleşenler oluşturmasın.

Bayramda yalnızca et tüketimi değil tatlı ve şeker tüketimi de artıyor. Lakin artık herkes kolay şekerin pankreası olumsuz etkilediğini kiloyu tetiklediğini ve kanser riskini arttırdığını biliyor.
O vakit ne duruyorsunuz. Bu bayram tatlılar sağlıklı ve formda yapılabilir. Şekerli ve yağlı baklava, kadayıf üzere alternatifleri bu bayram tüketme. Şekeri, tatlandırıcı yahut agave şurubu ile değiştir. Katı yağ yerine sıvı yağ kullan işte formda tatlı yapmanın en kolay sırrı.

KURBAN ETİ NASIL PİŞİRİLMELİ?

Yeni kesilmiş hayvan etlerinde ‘’ölüm sertliği’’ dediğimiz sertleşme olur.

Bu durum buzdolabında 10 gün etin dinlendirilmesi ile kaybolur.

Böylece et daha kolay sindirilebilir ve daha yumuşak ve daha lezzetli olur.

Ancak yeni kesilen etinizden illaki yemek istiyorsanız kesinlikle buzdolabında 1 gün bekletin ve o denli tüketin.

SAĞLIKLI KAVURMA OLUR MU?

Kavurma denince birinci akla gelen et ve kuyruk yağının birlikte oluşturduğu lezzet.

Ancak artık Dünya’daki beslenme trendi hayvansal yağı (doymuş yağ) azaltarak kalp damar sıhhatini müdafaayı hedefliyor.

Kendine ve ailene bir uygunluk yap, eti evvel kendi suyunu çekene kadar pişir sonra bir ölçü zeytinyağı ekle ve hafif kavrulmaya bırak.

Baharatlarla tatlandır isteğe nazaran bol domates ve biberde etine farklı bir lezzet verecek.

KURBAN ETİNİ NASIL SAKLAMALI?

Öncelikle kurban eti küçük modüllere ayrılmalı.

Buzdolabı poşetine koyduğunuz 1 yemeklik ölçüsündeki etleri buzdolabında azamî 2 gün, -2OC buzlukta 1 hafta, -18oC dondurucuda 2-3 ay saklayabilirsiniz.

KARACİĞER DETOKSU
KARACİĞER DOSTU SALATA

Roka, ıspanak ve kıvırcık ile yeşil bir salata yapın. Evvelce haşladığınız 1 çay bardağı meksika fasulyesini salatanın içine koyun.

SOSU İÇİN;

Limon(1/2)
1 çay kaşığı çörekotu
1 tatlı kaşığı zeytinyağı
1/4 avokado
Avokado dilimleri ezilene kadar blender’dan çekin. Salatanın üzerine dökün.

YEŞİL MUCİZE

6-7 yaprak ıspanak
1 salatalık
1 yeşil elma
½ demet roka
Tüm materyalleri blender’dan geçirin. Taze iken tüketin…

Başa dön tuşu