Et Tüketimi Hakkında Bilmemiz Gerekenler

Et; sığır, koyun, kümes av ve deniz hayvanlarının yenebilen kaslarıdır. Et; protein, yağ, su ve minerallerden oluşmaktadır. Az ölçüde glikojen ve B vitaminlerini içermektedir. Etin yarısından fazlası ise sudan oluşmaktadır.

Gün içerisindeki besinlerimizin toplam kalori içeriğini %55-60 KARBONHİDRATLAR, %12-15 PROTEİNLER ve %25-30 YAĞLAR oluşturmalıdır. Bir beslenme uzmanı tarafından planlamış diyet programı, bireyin şahsi protein tüketim ölçüsünü ortaya çıkarmış olacaklardır. Birebir vakitte protein gereksiniminiz kg başına 1-1,5g/gün olacak biçimde de hesaplanabilmektedir.. Örn: 90kg bir bireyin, günlük protein gereksinimi 90-135g/gündür. Bu protein muhtaçlığımızı kırmızı et, beyaz et, yumurta, peynir, kurubaklagiller, süt ve yoğurt ile karşılayabilmekteyiz. Kişisel gereksinimlerimize nazaran ise bu protein çeşitlerinden hangisinin daha yüklü tüketilmesi gerektiğine karar verilmektedir. Bilhassa B12, demir, çinko, A ve E vitaminleri açısından yetersizlikleri olan bireyler için kırmızı et büyük kıymet taşımaktadır. Bu bireylerin protein gereksinimlerinin büyük kısmını, yaklaşık %40-50’si kadarını, kırmızı et oluşturmalıdır.

Dengeli bir beslenme programında günlük 2-3 porsiyon kadar et kümesi tüketilmelidir. Kırmızı et tüketimine ise haftada en az 2 sefer yer verilmelidir. Etin besin bedellerinden azamî yarar sağlayabilmek için ise yanında kesinlikle yeşil yapraklı besinlerin tüketimine itina gösterilmelidir.

Yaklaşan kurban bayramında ise eti nasıl tüketmeliyiz bir bakalım;

  • Büyük baş hayvanların mevt katılığı (etin kesildikten sonraki sertlik hali) 0°C de on günde, 15°C de üç günde kaybolur ve yenecek duruma gelir. Bu sebeple etin dinlenmesine müsaade verilmelidir.

  • Kırmızı et mümkün olduğu kadar uygun pişmiş bir formda tüketilmelidir. Pişirme sırasında etin merkezi sıcaklığının 72°C olması gerekmektedir.

  • Izgara ya da kızartma yapmak yerine etler yahni olarak ya da buharda pişirilmelidir.

  • Yüksek sıcaklıklarda kısa müddetli pişirme yapılmalı ve et mutlaka ateşe temas etmemelidir. Et ile ateş ortasında en az 15cm kadar ara bulunmalıdır.

  • Yanmış ya da tütsülenmiş etler tüketilmemelidir. Şayet et yandıysa yanık kesimler kesilip atılmalıdır.

  • Kırmızı et sarımsak, limon suyu ya da zeytinyağı ile marine edildiği taktirde kansorjen husus oluşumu azalacaktır.

  • Eğer eti yüksek sıcaklıklarda pişirmek gerekli ise eti sıklıkla çevirerek yanmasını önlemek gereklidir.

  • Çiğ ette kullanılan hiçbir gerecin pişmiş et ile temas etmemesine dikkat edilmelidir.

Hiçbir besin tüketiminde çoka kaçılmamalıdır. Bu bayramda porsiyon denetimini sağlayanlardan olmanız dileğiyle, sağlıklı, memnun bayramlar dilerim.

Başa dön tuşu