Eyvah! Bahar Geldi

Soğuk kış günleri, yerini yavaş yavaş bahara bırakmaya başladı ve hepimizi daha fit olma telaşı sardı! Kışın keyifli olmak için ne yazık ki fazla fazla karbonhidrat, fazla fazla tatlı tükettik. Bu berbat beslenme alışkanlıklarıyla kilo aldık, vücudumuza âlâ bakmadık. O vakit gelin baharla birlikte kendimizi memnun edecek daha sağlıklı tercihler yapalım, artık harekete geçelim ve kâfi istikrarlı beslenme alışkanlığını hayatımıza sokalım. Daha kaliteli bir ömür sürmek için birinci adımı çabucak, bugün atalım. Artık yenilenelim, canlanalım, vücudumuza ihtimam gösterelim.

Peki bunu nasıl yapalım?

İşe bahar temizliğiyle başlayın

Buzdolabınızı, abur cubur dolaplarınızı temizleyin. Şekerli, yağlı, kalorisi yüksek, sıhhatsiz yiyecekler bulundurmayın. Hafta başında kesinlikle markete gidip, sağlıklı bir alışveriş yapın. Planlı yapılan alışveriş, tüm haftayı rahat geçirmenizi sağlayacak, kilo almanıza mani olacaktır. Kaçamakları konut dışında yediğiniz öğünlerle sonlandırın, çok sık dışarıda yiyorsanız tercihlere dikkat edin.  

Her vakit hazırlıklı olun

Öğün atlamayın. Gün içinde kesinlikle 3 ana öğün yapın. Hayat stilinize, alışkanlıklarınıza nazaran hayatınıza orta öğünleri de ekleyin. Masanızın üzerinde, konuttaki sehpanızda, ofisinizde, çantanızda özcesi gereksinim duyabileceğiniz her yerde sağlıklı seçenekleri hazır bulundurun.

Dört mevsimin vazgeçilmezi kahvaltı

Yaz-kış fark etmez, güne kesinlikle kahvaltı ederek başlamalıyız. Geceden sabaha uzun müddet aç kaldıktan sonra, daha dikkatli çalışmak, işimize konsantre olmak, gün içindeki performansımızı ve yaratıcılığımızı arttırmak ve beden tartımızı korumak için kahvaltı etmek değerlidir.

Bahar ayında çeşitlenen meyveleri kahvaltıya ekleyebilir, hem sağlıklı, hem lezzetli alternatiflerle güne renkli bir başlangıç yapabiliriz.

Tadını çıkarın

Yemek yemek keyiftir. Bazen ağır bir günde gücünüzü tazeleyecek kısa bir mola, bazen arkadaşlarınızla vakit geçirmek için bir fırsattır. Yavaş yemek, yeterli çiğnemek, çatalı-bıçağı elinizden bırakıp arkadaşlarınızla sohbet etmek, hem tükettiğiniz porsiyonun ölçüsünü ayarlamanıza yardımcı olur, hem kilo denetimini kolaylaştırır, hem de sindirim sorunları ile baş etmemize yardımcı olur. Yalnızca yemeğe konsantre olmalı, doyduğunuzun farkına varabilmek için yemeği 20 dakikadan uzun vakitte tüketmeye uğraş etmelisiniz.

Televizyon izlemeye yahut bir şeyler okumaya yemek dışında vakit ayırmak kıymetlidir. Aksi halde ne yediğimizin farkına varamayarak daha fazla besin tüketebilir ve kilo sorunu ile karşı karşıya kalabiliriz.

Porsiyon küçültün

Eğer fazla kilolu olduğunuzu düşünüyor ve kilo kaybetmek istiyorsanız tükettiğiniz ölçüleri azaltarak işe başlayabilirsiniz. Sağlıklı besinler tüketiyor olsanız bile fazla ölçüler kilo almanıza sebep olacaktır. Meskende yediğinizde daha küçük tabaklar kullanabilir, dışarıda olduğunuzda büyük porsiyonları bir arkadaşınızla paylaşabilirsiniz. Restoranlardaki büyük, ultra, mega üzere seçimlerden ise muhakkak uzak durmalısınız. Çok açsanız önden çorba yahut salata tercih edebilir, yemek sonrası tatlı yerine meyve sipariş edebilirisiniz.

Yeni hobiler edinin

Kendinizi düzgün hissetmenizi sağlayacak sağlıklı alışkanlıklar kazanmakla işe başlayabilirsiniz. Mutfakta daha fazla vakit geçirebilir, yeni tarifler deneyebilir, hatta eşinizle, arkadaşlarınızla hoşça vakit geçirmek için yemek kurslarına katılabilirsiniz. Hazır besin tüketim sıklığının azalması kilo denetiminize de yardımcı olacaktır.

Günlük hareketinizi arttıracak, yeni beşerler tanımanızı sağlayacak antrenmanları hayatınıza ekleyebilir, dans, pilates, yoga kurslarına gidebilir, paten kayabilir, ip atlayabilir, tenis oynayabilir, hem sosyalleşip hem beden yükünüzü denetim altına alabilirisiniz. Sağlıklı pişirme alışkanlıklarına eşlik eden hareketli hobiler kilo vermenin en kolay ve keyifli yoludur.

Bol sıvı tüketin

Yeterince su için. Besinlerin, sindirilmesi, emilmesi, beden ısısının korunması, barsak hareketlerinin düzenlenmesi için su değerlidir. Su içmeyi unutuyorsanız masanınız üzerine bir sürahi koyabilir, suyunuzu neşelendirmek için içine mevsim meyvelerinden birer dilim yahut yeşillikler ekleyebilir, örneğin limon dilimleri, nane yahut salatalık ile daha aromalı ve keyifli bir hale getirebilirsiniz.

Unutmayın ki, kilo vermek yahut sağlıklı beden yükünü korumak için yediklerimiz kadar içtiklerimize de ihtimam göstermek gerekir. Isınan havalarda serinlemek için bol şekerli, yüksek kalorili içecekler yerine su, ayran, maden suyu üzere düşük kalorili ve sağlıklı tercihler yapmak ülkü kilomuzu muhafazaya yardımcı olur.

İstikrarlı olun

Tebrikler! Uğraş ettiniz ve hedeflediğiniz kiloya ulaştınız. Lakin unutmayın ki bu kiloya efor göstererek geldiniz ve bu kiloyu korumak için de efor göstermelisiniz. Üstelik bu ‘sağlıklı beslenme çabaları’ sizi diyabet, hipertansiyon, kalp-damar hastalıkları üzere pek çok kronik hastalıktan da korur.

Sağlıklı beslenme ve nizamlı hareket etme disiplininizi sürdürür, küçük kaçamakların büyümesine müsaade vermez, eski büyük vücut kıyafetlerinizi meskenden uzaklaştırır, nizamlı olarak haftada bir defa tartılır ve kilo almaya başladığınızda bir beslenme günlüğü tutup kusurlarınızı gözlemlerseniz, sağlıklı kiloda kalmanın o kadar da güç olmadığını fark edersiniz.

Sağlıklı ve fit bir bahar geçirmeniz dileğiyle…

Başa dön tuşu