GEBELİK DÖNEMİNDE BESLENME | Dyt. Beyza Yalav

Gebelik döneminde yeterli ve dengeli beslenmek, sağlığınızı korumanıza ve bebeğinize gerekli olan besin ve besin ögelerini sağlamanıza yardımcı olacaktır. Gebelik öncesi ve gebelikte yetersiz ve dengesiz beslenme, anne açısından doğum risklerini beraberinde getirirken, gebelik zehirlenmesi ve anne ölümlerine yol açar. Bebeklerde ise fiziksel ve zihinsel gelişim geriliğine, hastalıklara yakalanma riskinde önemli oranda artışa ve ölü doğuma zemin hazırlamaktadır. Anne adayının uzun süreli yetersiz ve dengesiz beslenmesi, anne ve bebek ölümlerine yol açmaktadır. Gebelik öncesi ve gebelikte beslenme, hem anne hem de doğacak bebeğin sağlığını önemli oranda etkilemektedir. 

Gebeliğinizin ilk 3 ayında, iştah durumunuz fazla olsa bile, vücudunuzun ihtiyaç duyduğu enerjiden fazlasını almamanız gerekmektedir.  Fakat, 2. ve 3. trimesterde (3-9 aylarda), bebeğin sağlıklı büyüyüp gelişmesi için günlük fazladan 600 kJ enerji almanız gerekebilir. 

Gebelikte neler yemelisiniz?

Gebelikte besinsel anlamda doğru seçimler yapmak sizin ve bebeğinizin sağlığı açısından daha da önemli hale gelmektedir. Ayrıca gebelikte 5 besin grubundan ne kadar miktarda besleneceğinizi bilmeniz kilo yönetimi için gereklidir. Ortalama olarak günlük tüketim miktarları sebze ve meyveler için 5-7 porsiyon, tahıl grubu için 6-9 porsiyon, et/tavuk/balık için 3-4 porsiyon, süt/yoğurt/peynir için 3-4 porsiyon olmalıdır. Tam tahıllar, meyve ve sebzeler gibi yüksek lif (posa) içeriğine sahip yiyecekler gebelikte kabızlık probleminin çözülmesinde yardımcı olacaktır. Yemeklerde sıvı yağlar tercih edilmelidir. Fasulye, nohut, mercimek gibi kuru baklagillerin yanında, C vitamini açısından zengin bol limonlu salata, taze soğan veya meyve tüketilmelidir. Yemeklerde mutlaka iyotlu tuz kullanılmalıdır. Böylelikle bebek, guatr hastalığı ve zeka geriliğinden korunmuş olur. İyotlu tuz, koyu renkli cam kavanozda saklanılmalı, ışıktan, güneşten ve nemli ortamlardan korunmalıdır. Böylelikle iyodun kayba uğraması engellenmiş olur. Yüksek tansiyon (hipertansiyon) varsa yemekler tuzsuz veya az tuzlu pişirilmelidir. Yiyeceklerinizi pişirme yöntemi olarak kızartma yerine haşlama, buğulama ya da fırında pişirmeyi tercih edin. Yiyeceklerin sindirimi, düzenli metabolizma, toksinlerin atılımı ve kabızlıktan korunmak için bolca su (günde en az 10 bardak) tüketin. Düzenli olarak egzersiz yapın. Her gün orta şiddette 30 dakika yapılan hafif bir yürüyüş faydalı olacaktır. 

Peki gebelikte nelerden uzak durulmalı?

Tereyağı, krema gibi doymuş yağlardan, işlenmiş ve hazır yiyeceklerden (bisküvi, kek, salam, sucuk, sosis, cips vb.), alkollü ve karbonatlı içeceklerden uzak durun. Çay ve kahve tüketimi en aza indirilmelidir. Yemeklerden bir saat öncesi ve bir saat sonrasına kadar çay ve kahve içilmemelidir.

Başa dön tuşu