2024 Asgari Ücret Komisyonunda Bir İlk Yaşanacak! 2 kadın, 2 erkek ilk kez katılacak!

Hekimler dertli: Ek ödemelerimiz Yüzde 70 düşürülürken hekim harici personelin Yüzde 30 artırıldı!

Hekimler dertli: Ek ödemelerimiz Yüzde 70 düşürülürken hekim harici personelin Yüzde 30 artırıldı!

Atalay, bu kez asgari ücretli işçilerin de komisyonda yer almasını sağlayarak daha katılımcı bir sürecin önünü açacaklarını ifade etti.

Tekgıda-İş Sendikası Kocaeli İl Temsilciliğini ziyaretinde basın toplantısı düzenleyen TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay, önümüzdeki günlerde asgari ücretle ilgili görüşmelerin başlayacağını söyledi. 

“20 KASIM’DA KOMİSYONU KURARIZ”

“Kasımın 20’sinden sonra komisyonu kurarız” diyen Atalay, “Bu masada asgari ücretli otursun, biz oturmayalım. Asgari ücreti 20 senedir anlatıyorum. Sendikalarda asgari ücretli işçi yok. Sendikanın olduğu yerde aile yardımı, ikramiye, servis, yemek olur. 8 milyon işçi, sanki bizim üyemiz, ailemizin parçası gibi gayret sarf ediyoruz. Allah nasip ederse kasımın 20’sinden sonra yeni asgari ücret komisyonu kuracağız. Belki Türkiye’de şimdiye kadar hiç kurmadığımız şekilde komisyon kuracağız. 2 kadın, 2 erkek olacak komisyonda. Yani ne olması gerekiyorsa orada oturanlar karar verecekler. Sendikacılar da onlara uyacaklar” ifadelerini kullandı.

DAHA KATILIMCI OLACAK

Asgari ücret belirleme komitesinde asgari ücretli işçilerin yer alacak olması, görüşmelerin daha katılımcı ve adil bir şekilde ilerlemesine olanak tanıyacak gibi görünüyor. Atalay’ın bu yaklaşımı, işçilerin seslerini daha etkili bir şekilde duyurabilmesine yardımcı olabilir. 

BÜYÜK OLASILIKLA 15 BİNİN ÜZERİNE ÇIKAR!

2024 asgari ücreti için yapılan değerlendirmelerde, 6 aylık enflasyon verilerinin dikkate alınacağı vurgulanıyor. Bu yaklaşıma göre, asgari ücretin yeni dönemde 15 bin TL’nin üzerinde bir seviyeye çıkması büyük bir olasılık taşıyor. Asgari ücretle çalışan milyonlar, yeni dönemde 15 bin TL’nin altındaki bir ücrete pek sıcak bakmıyorlar.

GÖRÜŞMELER YÜZDE 40 BANDINDAN BAŞLAYABİLİR!

2024 asgari ücreti beklentileri, birçok ekonomist tarafından 15 bin TL’nin psikolojik bir sınır olarak görüldüğünü ve yeni yılda bu sınırın aşılacağı yönünde dile getiriliyor. Bu bağlamda, 2024 zammı için müzakerelerin yüzde 40 seviyesinden başlayabileceği ifade ediliyor. Yüzde 40’lık bir zam oranının kabul edilmesi durumunda, 2024 yılında asgari ücretin 15 bin 962 lira 80 kuruş olacağı öngörülüyor. 

YÜZDE 45 ZAM ORANI DA KABUL EDİLEBİLİR!

Eğer yüzde 45’lik bir zam oranı kabul edilirse, asgari ücret 16 bin 532 lira 90 kuruş seviyesine yükselecektir. Son olarak, yüzde 50 zam oranının kabul edildiği bir senaryoda, milyonlarca insanı etkileyen asgari ücret 17 bin 103 lira olacaktır.

Başa dön tuşu