Gebelikte Bulantı Kusma

Gebelik serüvenin başlangıcında ilk üç aylık süre zarfında olan bazen daha uzun sürebilen bulantı kusma durumuna gebelik bulantı kusması ya da halk arasında ki ismi ile sabah hastalığı adı verilir. Bu durum halk arasında isimlendirilecek kadar kanıksanmış olsa da normal bir durum değildir. Önlem alınabilir tedavi edilebilir.

Genel çoğunluğa bakıldığında gebeliğin üçüncü ayından sonra şikâyetleri azalarak kaybolur. Bu durum annenin sağlığını bozacak düzeyde olmadığı sürece normal kabul edilebilir. Bu cümleden anlaşılacağı gibi bazı anne adayları bu durumu yaşamadan gebeliğini tamamlar. Her iki gurup içinde anne olma konusunda eksiklik ya da fazlalık olmaz. Burada dikkat edilmesi gereken annenin kilo kaybı olup olmasıdır.

Bu duruma neden olan sebepler ise kısaca şu şekildedir. En sık sebep yükselen hormonlardır. Bunun yanı sıra annenin duygusal değişimi çok önem arz eder. İklim koşulları sıcak ve nemli hava, iyi havalandırılmamış ortamlar gebelikte baş gösteren koku hassasiyeti bir diğer sebeptir. Beslenme tarzı baharatlı yiyecekler, yağlı ürünler bu şikâyetleri artırabilir.

Şikayetleriniz seviyesi çok önemlidir;

*Bulantı kusmalar sırasında yeme içmenin bozulması

*Aşırı iştahsızlık kilo kaybı olması

*Tansiyonunuzun düşmesi, baş dönmesi olması

*Merdiven çıkmada zorluk gün içerisinde fazlaca uyuklama olması

bu sepeler ve gitgide artmaları önemlidir tıbbı olarak artık hiperemezis gravidarum tanısı konulur. Tedavi hekiminiz tarafından tetkikler yapılarak düzenlenir.

Kusmanın geçmesi ve bulantıların olabildiğince azaltılması için yapmanız gerekenler:

*Keskin kokuların bulunduğu havasız ortamlardan uzak durunuz.

*ortamların havalanmış ve hafif serin olmasına dikkat ediniz.

* Düzenli beslenme ve multivitamin almayı ihmal etmeyiniz.

* Öğün sayılarınız artırıp porsiyonlarınızı küçültünüz.

* Protein içeriği yüksek yiyecekleri tercih ediniz.

* Yataktan kalkmadan tuzlu kraker tuzlu gevrek atıştırdıktan sonra kahvaltı yapınız.

* Zencefil içerikli ürünler tüketiniz.

* Size iyi gelen bir kokuyu yanınızda bulundurun örneğin; gül, okyanus, limon gibi.

* Dilenmek ve su tüketimi bu maddelerin hepsinin yanında mutlaka olmalıdır aklımızdan çıkarmayalım.

Her ne kadar, bulantı kusma gebeliğe bağlı olsa da, şikayetlerinizin bir türlü geçmediği ya da azalmadığı durumlarda, sizi takip eden hekiminize başvurmalısınız. Ek hastalık ya da başka problemler açısından kontrol edilmelisiniz. Örneğin; çoğul gebelik ( ikiz ya da üçüz gebelik), üzüm gebeliği (mol gebelik), guatır ve idrar yolu enfeksiyonları gibi.

Sebepler kontrol edildikten sonra hekiminizin önerdiği ilaçları ve tedavi yöntemlerini uygulayınız. İlaçları kullanmak ne kadar zor olsa da daha iyi olacağınızı ve bebeğinizin sizi hissettiğini aklınızda tutarak tedavilerinizi aksatmayanız.

Mutlu bebekler, mutlu aileler için sağlıklı bir gebelik dönemi diliyorum.


Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Başa dön tuşu