Gıda İntolerans Testi Nedir?

Gıda İntolerans Testi Nedir?

Kilo vermekte çok zorlanıyorum, daima şişkinlik ve gaz şikâyetim oluyor, ödemlerim hiç azalmıyor, ne yesem beni şişiriyormuş üzere hissediyorum diyorsanız besin intolerans testi yaptırabilirsiniz. Bilhassa son 10 yılda popülerliği artan intolerans test, bedeninizin sindiremediği yiyecekleri tespit ederek, yorgunluk, halsizlik, ödem üzere tüm şikâyetlerinizden kurtulmanıza yardımcı oluyor.

Gıda Alerjisi ve Besin İntoleransı Ortasında ki Fark Nedir?

Alerji ve intolerans birçok vakit karıştırılsa da birbirinden çok farklıdır. Besin alerjisi, aşikâr bir besine karşı bağışıklık sistemi cevabıdır.Bir alerjik tepki karşısında, bedenin bağışıklık sistemi, alerji yapan besini bedenden atmak için immünglobulin E (IgE) antikorları üretir. Çoğunlukla besin tüketildikten 2-3 saat sonra mide krampları, ishal, bulantı-kusma, yüzde şişme, nefes darlığı, kaşıntı, çok terleme biçiminde belirtiler ortaya çıkar. Bilhassa kabuklu deniz hayvanları, yer fıstığı, ceviz, yumurta, süt ve çikolata değerli alerjen besinleridir. En ufak bir lokma bile besin alerjisini tetikler. Bu nedenle besin alerjisi olan bireylerin yasak olan besinleri katiyen tüketmemesi gerekir.

Gıda intoleransı ise bağışıklık sisteminden çok sindirim sistemi karşılığıdır. Hayati tehlikesi yoktur, fakat uzun vadeli şikâyetlere neden olabilir. Örneğin; ekmek yediğinizde kendinizi yorgun ve halsiz hissedebilirsiniz. Ancak bu durum ömür uzunluğu ekmek yemeyeceksiniz manasına gelmez. Kısa müddetliğine hayatınızdan çıkartıp, yerine farklı bir alternatif ekleyebilirsiniz.

Gıda İntoleransının Belirtileri Nelerdir?
Halsizlik
Baş ağrısı
Şişkinlik
Mide hassasiyeti
Cilt problemleri
Eklem ağrısı
Migren
Akne

Gıda İntoleransı Nasıl Tespit Edilir?

Öncelikle şikâyetleriniz doğrultusunda uzman bir doktor tarafından araştırılarak besin intoleransı yahut besin alerjisi olup olmadığı tespit edilmesi gerekir. Şayet besin intoleransı belirtileri siz de varsa, eliminasyon diyetleri ve besin intolerans testiyle hangi besinlere intoleransınız var tespit edilir. Ve testin sonucuna nazaran şahsa özel bir beslenme programı planlanarak süreç takip edilir.

Başa dön tuşu