Tok Kalmanızı Sağlayacak 5 Besin

Yumurta: Diyet listelerinin baş tacı yumurta kaliteli protein kaynaklarının başındadır. Kahvaltıda yahut orta öğününüzde yumurta tüketiyor olmanız “ghrelin” yani iştah hormonu düzeyinizi düşürür ve tok kalmanıza yardımcı olur.

Yulaf ezmesi: Lif içeriğinin yüksek olması nedeniyle tokluk mühletini uzatır. Tıpkı vakitte bağırsakların aktivitesini arttırarak kabızlık sıkıntınıza tahlil olur. Kan şekerinizi düzenlemeye yardımcı olur.

Süt: Yüksek protein içeriği sayesinde tok kalmanıza yardımcı olur. Yetersiz kalsiyum tüketimi kilo vermeyi zorlaştırdığı için günde 2-3 bardak süt yahut yoğurt tüketimi önerilir.

Çorba: Yemeklerden evvel çorba tüketmek mide hacminin dolmasına yol açarak kolay doymanızı sağlar. Bu biçimde iştah denetimi sağlayarak kalori alımınızı azaltabilirsiniz. Tabi ki tükettiğiniz çorbaların kremalı ve yağlı olmamasına dikkat etmelisiniz.

Badem: Uygun bir omega-3 kaynağı olan badem; kalp sıhhatinizi korurken tok kalmanıza da yardımcı olur. Yağ içerikli olduğu için midede sindirimi zordur ve bu yüzden mide içerisinde daha uzun müddet kalır. Lakin; ölçü denetimi yapmayı ihmal etmemelisiniz.

Sağlıklı Kilo Vermenin 5 Kolay Yolu

Birçoğumuz yıllarca fazla kilolarımızdan kurtulmaya çalıştık. Bunun için kimi vakit aç kaldık kimi vakitse meczup üzere spor yaptık. Başarılı olduk birkaç kilo verdik yahut; uğraşmamıza karşın başaramadık. Birden fazla vakit ise; bu kiloları tahminen çok daha fazlasını geri aldık. Bence tek yanlışımız sonuca odaklı çabalıyor olmamız zira; sebebini bilmiyorsanız tahlil üretemezsiniz. O yüzden sağlıklı kilo vermek için birinci adımımız yanılgımızın nereden kaynaklandığını bulmak olmalı. Şayet hayatınız boyunca uygulayamayacağınız bir diyet seçerseniz tekrar başa dönmeniz de pek tabi mümkün. İşte size hem kolay hem de sağlıklı kilo vermenize yardımcı olabilecek teklifler;

  1. Tabaklarınızı küçültün. Böylelikle dolu bir tabakla çok daha az porsiyonlar tüketmiş olursunuz. Tabaklarınız rengi bile psikolojiniz üzerinde tesirli unutmayın.

  2. Ara öğün yapın. Az az lakin sık öğünler yapmak bir sonraki öğüne tok başlamanızı sağlar. Bu prosedür ile ne kadar az yiyerek doyabildiğinizi anlayacaksınız.

  3. Su tüketiminize ihtimam gösterin. Susamak ile tatlı krizlerinin birbirine çok benzediği ve aslında susamış olmamıza karşın tatlıya yöneldiğimiz bilimsel olarak kanıtlanmış.

  4. Salatalara sofranızda yer açın. Her vakit bir çoban salatanız olmayabilir lakin köz patlıcan, biber salatası, ızgara zerzevat tabağı yahut; roka, dereotu yıkayıp tüketseniz bile farkı anlayacaksınız.

  5. Spor yapın. Baktınız tüketimi azaltamıyorsunuz en azından güç harcamanızı arttırmalısınız. Bunu yaparken her vakit yapabileceğiniz bir tercih yapmaya çalışın. Zira tam spor yapmaya alışmışken tekrar eski pozisyonuna dönmeye reaksiyon vermesini istemeyiz.

Başa dön tuşu