Günlük Hayatınızda Yer Açmanız Gereken 5 Besin

Ceviz/badem: Kuruyemişler kolay tüketimi ve taşınabilirlikleri sayesinde düzgün bir orta öğün alternatifi oluşturur. Omega-3 yağ asitlerinin yeterli bir kaynağı olarak makus kolesterolü düşürür ve güzel kolesterolü arttırmaya yardımcı olurlar. Lakin; ölçüsü kişinin gereksinimlerine nazaran ayarlanmalıdır.

Balık: Haftada 2-3 defa sofralarımızda yer alması gereken balık; b12, D vitamini, omega-3, E vitamini, fosfor, potasyum ve kalsiyum kaynağıdır. Lakin; pişirme biçiminizin kızartma olmamasına değer gösterin.

Yumurta; Anne sütünden sonra en değerli besin kaynağımızdır. Tok tutma özelliği sayesinde bütün diyetlerin kalbine yerleşen yumurta; b12 ve demirin en âlâ kaynakları ortasındadır. Lakin; pişirme mühletine itina göstermelisiniz ki demir ile sülfür bağlanmasın yani; yumurta sarısının rengi yeşile dönmesin.

Greyfurt: İyi bir antioksidan kaynağı olan greyfurt; kanser önleyici, kalp dostu ve bağışıklık sistemini güçlendirici özelliği olan bir meyvedir. Lakin; kimi ilaçlar ile yansımaya girmesi sebebiyle dikkatli kullanılması gerekir.

Süt/yoğurt: Kalsiyumun düzgün bir kaynağı olarak hayatımıza giren süt ve yoğurt ileri yaşlarda osteoporoz (kemik erimesi) riskini azaltıyor. Günde ortalama 2-3 bardak süt-yoğurt tüketmek hem kan şekerinizi istikrarlar hem de kilo vermenize yardımcı olur.

Başa dön tuşu