Hamilelikte Nasıl Beslenmek Gerekli? | Diyetisyen Tavsiyesi

Gebenin sağlıklı yeterli ve dengeli beslenmesi bebeğin sağlıklı gelişimde önemli rol oynar. Anne adayı, bebeğin bedensel ve zihinsel gelişimini tamamlayabilmesi için tüm besin gruplarından bu konuda tecrübeli bir diyetisyen tarafından hazırlanmış gebenin ve bebeğin ihtiyaçlarını en doğru şekilde sağlayacak bir diyet programından almalıdır.

Hamilelik döneminde bebeğin büyüme ve gelişmesi, gebenin günlük aldığı besinlerin plasenta aracılığı ile fetüse taşınmasıyla gerçekleşir.

Hamilelikte Kilo Alımı

Sağlıklı bir hamilelikte kilo alımı ortalama 7 ile 12 kilogram arasında değişiklik gösterir. Hamileliğin ilk üç aylık döneminde 1-2 kilo normal sayılır. İkinci üç aylık döneminde bebeğin gelişimi hızlandığından dolayı yaklaşık 3-4 kilogramlık artış görülür. Son üç aylık dönemde ise anne adayları 2-3 kilo daha alabilir.

 15 kilogramın üzerinde kilo alımı söz konusu olduğunda hem bebekte hem de anne de ciddi rahatsızlıklar meydana gelebilir. Anne adayında gestasyonel diyabet(Gebelil Şekeri) ve yüksek tansiyon oluşabilir. Bebeğin yeteri gelişmeden erken doğumuna ve düşükler ile sonuçlanabilir.  Ayrıca anne adayının normal ya da sezaryen yöntemle doğumu bebeğin irileşmesi nedeniyle zorlaşabilir.

Hamilelikte Beslenme Programı Nasıl Olmalıdır

Anne adayının yaşına, boyuna, gebelik başlangıç kilosuna diyete başladığındaki kiloya yeme alışkanlıklarına göre hazırlanan beslenme programı hamilelikte kilo kontrolü sağlanması açısından çok önemlidir.  Günlük olarak alınan enerjinin yaklaşık %12-15’i proteinlerden, %25-30’u yağlardan ve %55-60’i de kompleks karbonhidratlardan sağlanır. Annenin ihtiyacı varsa kilo alarak veya kilosunu koruyarak ya da kilosu fazla ise belli miktarda kilo vererek süreç tamamlanması sağlanır.

 Basit karbonhidrat olarak adlandırılan şekerin tüketimi sıfıra indirilmelidir. Hamilelikte beslenme kişiye özel olmalıdır. Anne adayının beslenme durumu ve varsa hastalıkları saptanmalıdır. Anne adayının damak zevkini değiştirmeden doğal ve organik gıdalara yönlendirilmelidir.

 


Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Başa dön tuşu