Sağlıklı Beslenme – Sağlıklı Sofralar Kurun, Ailece Formda Olun | Diyetisyen Tavsiyesi

Gün boyunca tüm besin gruplarından yeterli ve dengeli bir şekilde tükettiğimizde sağlıklı beslenmiş oluruz. Beslenmenin temel doğruları herkes için aynıdır ve her yaştan kişinin sağlıklı beslenmeyi alışkanlık haline getirmesi gerekir. Çocuklarınıza miras bıraktığınız yemek kültürü ile yüksek zeka puanına sahip, bağışıklık sistemi kuvvetli, dinç ve sağlam bir gelecek inşa edersiniz. Sağlıklı ve başarılı nesiller için;

Yemeğinizi ailece yemeye özen gösterin. Temeli küçük yaşlarda atılan beslenme alışkanlığının sağlıklı olmasında aile fertlerinin etkisi büyüktür. Özellikle çocukluktan itibaren akşamları aile ile birlikte yenilen yemeklerin çeşidi beslenme alışkanlığımızı oluşturur. Ayrıca tüm aile fertlerinin toplanıp beraber yemek yemesinin kilo yönetiminde büyük etkisi var. Yalnız, farklı vakitlerde, düzensiz beslenen kişilerde yediği besinlerin miktarına dikkat etmeden, sürekli atıştırma hali görülür. Ufak ufak görünen bu kaçamaklar biriktiğinde kilo kontrolü epey güçleşir. Kişiler, aile fertleriyle birlikte yemek yiyip gün hakkında konuştuğunda moral olarak daha iyi hissederken, yavaş yemek yediğinden tokluk hissetmesi için gereken 20 dakikalık süreyi de geçirmiş olur. Bunun yanı sıra yapılan araştırmalara göre haftada en az üç gün aile sofrasında oturan çocukların, dışarıda yemek yiyen çocuklara kıyasla zararlı madde veya sigara kullanma eğiliminin neredeyse hiç olmadığı gözlenmiştir. Aile sofrasında yemek yiyen çocukların seçtikleri arkadaş grupları da madde kullanmayan, alkol tüketmeyen çocuklardan oluştuğu gözlenmiştir.

Ekmekleriniz tam buğday veya çavdar olsun. Herhangi bir rahatsızlığınız yoksa kepekli veya beyaz ekmek yerine tam buğday ya da çavdar ekmeği tercih edin.  B grubu vitaminlerden zengin, lifli yapısı sayesinde doygunluk sağlayan ekmeği ölçülü miktarda tüketmeye özen gösterin. Ölçüyü ayarlamak için dilimlenmiş şekilde satın alın.

Lifli gıdalara sofranızda yer açın. Kadınların günlük lif ihtiyacı 25 gram, erkeklerin 38 gramdır. Sebze yemekleri ve salatalar başlıca lif kaynağıdır. Lifli gıdalar kan şekerinizi dengede tutarken, bağırsaklarınızın çalışmasını sağlar. Ayrıca tok tutucu etkisi vardır. Günlük ihtiyacınızı karşılamadan günü bitirmeyin.

Gün içinde protein kaynağı besinler tüketin. Kişi gün içinde protein kaynağı bir besin yemediyse akşam yemeğinde mutlaka yemelidir. Kas yapımında, vücut doku ve organların onarımında protein kaynağı besinler rol oynar.  Kırmızı et, tavuk, balık, yumurta ve peynir et grubu protein kaynağı gıdalardır.

Kalsiyum kaynakları yağ yakma metabolizmasında görevli unutmayın. Zayıflama da etkin rolü olan kalsiyum kaynağı süt, yoğurt, kefir veya ayrana sofranızda yer verin. 

Meyvelerle tatlı ihtiyacınızı karşılayın. Yemeğin hemen üzerine yediğiniz meyve tatlı ihtiyacınızı karşılarken kan şekerinizin ani yükselip düşmesini engeller. Gün içinde 2-3 porsiyon meyve yiyin. Düzenli meyve tükettiğinizde şerbetli ve ağır tatlılardan uzaklaştığınızı fark edeceksiniz.

Doğru pişirme tekniklerini kullanın. Derin yağda kızartmalardan kaçının. Fırında, ızgara veya buharda pişirdiğiniz yemeklerin daha lezzetli olduğunu, buharda pişirilen yemeklerde vitaminlerin maksimum oranda korunduğunu unutmayın.

Kişiye özel yemek hazırlamayın. Özellikle evde yemek seçen veya zayıflama amaçlı diyet yapan biri varsa ona özel yemek pişirilir, izin vermeyin. Diyet yapan kişi anne ise kendisine ayrı çocuklara ayrı yemek pişirmemelidir. Farklı yemek pişirmek çocukları her yemeği yememeye, yemek seçmeye yönlendirebilir. Diyet yapan kişi baba olduğunda, herkesin yediğinden farklı bir yemek tercih etmesi çocuklar için güç figürü babanın bu figüre o gıdalar sayesinde sahip olduğu algısını oluşturabilir. Tüm bunların yanı sıra çocuğun diyet yapıp diğer aile fertlerinin farklı yemeklerle beslenmesi çocukta dışlanmışlık hissi oluşturup diyet yaptığı dönem boyunca içine kapanık bir tavır sergilemesine sebep olabilir. Diyet dediğimiz kavram kişiye özgü beslenme planı iken, yenilen gıdalar herkese özgü, sağlıklı besinlerden oluşur.


Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Başa dön tuşu