Hindistan Cevizi Yağının 13 Faydası

Hindistan cevizi yağı, “süper gıda” olarak sınıflandırılabilecek besinlerden biridir. İçerdiği yağ asitlerinin eşsiz bileşimi sıhhatiniz üzerinde olumlu tesirlere sahip olabilir. Haydi, gelin yararlarına birlikte bakalım!

1) Hindistan cevizi yağı, doymuş yağlar bakımından zengindir. İçeriğindeki bu doymuş yağlar; hem kısa zincirli hem de orta zincirli trigliseridler olarak bilinen karmaşık yağ asididir. Bu birleşim sayesinde, sıhhate yararı epeyce fazladır.
2) Hindistan cevizi yağı öteki doymuş yağlara nazaran farklı metabolize olur. Direkt sindirim sisteminden karaciğere geçerek süratle güç kaynağı olarak kullanılır.
3) Epilepsi ve Alzheimer üzere beyin hastalıklarında tedavi edici yararı bulunmaktadır.
4) Orta zincirli trigliseridler, kan şekerini dengeledikleri ve metabolizmayı canlandırıp doyma hissi verdiklerinden zayıflamaya yardımcıdır.
5) Hindistan cevizi yağı içeriğindeki orta zincirli lorik asit de ziyanlı bakteri ve virüsleri öldürerek bağışıklık sistemini istikrarlar.
6) Cildi korur ve cildi uygunlaştırmak için ülkü olan birçok antioksidan içerir.
7) Yanıklar, egzema, kepek, dermatit ve sedef hastalığı üzere cilt hastalıklarını tedavici tesiri vardır.
8) Ağız sıhhatine yardımcıdır.
9) Hindistan cevizi yağındaki yağ asitlerinin değişik bir özelliği de açlığınızı azaltabilmeleridir.
10) Bu,yağların metabolize olma formuyla ilgilidir. Bir çalışmada, 6 sağlıklı erkeğe değişen ölçülerde orta ve uzun zincirli trigliserid verildi. Bu yağları en fazla yiyen erkeklerin günde ortalama 256 kalori daha az tükettikleri görülmüştür. 14 sağlıklı erkekte yapılan bir öteki çalışmada, kahvaltıda en çok bu yağları içeren besinleri yiyenlerin öğlen yemeğinde daha az kalori aldıklarını tarafındadır.
11) Hindistan cevizi yağı âlâ kolesterolü (HDL) artıran doğal doymuş yağlar içerir. Ayrıyeten makus kolesterolü (LDL) daha az ziyanlı bir form haline getirmeye de yardımcı olabilirler. 116 hastada yapılan bir çalışmada, hindistan cevizi yağını içeren bir diyet programının, uygun (HDL) kolesterol seviyelerini arttırdığı gösterilmiştir.
12) Kalp sıhhati için epey yararlıdır.
13) Hindistan cevizi yağı kozmetik olarak da kullanılabilir. Örneğin; yüz temizleyicisi ve nemlendiricisi olarak tercih edilebilir yahut saç bakımında kullanabilirsiniz. Bilhassa kepekli ya da kuru saçlara sahip bireyler tercih edebilirler.
Günde 1-2 tatlı kaşığı hindistan cevizi yağı tüketebilir; yemeklerinize, yulaf lapasına yahut granolalarınıza, kahveye yahut ılık süte karıştırıp içebilirsiniz.

Başa dön tuşu