İnsülin direnci ve Belirtileri

İnsülin; Kas, yağ ve karaciğer üzere kan şekerini kullanan dokulara şekerin alınması ve kullanılmasını sağlayan kan şekerini düşürmeye yardımcı pankreastan salınan bir hormondur. 

İnsülin direnci; Dokulara şekerin taşınmasında anahtar rolü oynayan insüline karşı hassaslığın azalması ile direnç olurması durumudur. 

İnsülin direnci’ nde şekerin dokulara alınıp, kullanılması, yakılması azalır ve zorlaşır. Bu durum pankreastan daha çok insülin salınmasına yol açar. Pankreas daha çok insülin salgılayıp şekerin dokular tarafından kullanılması için işini ikiye katlar. Bu durum hem insülin rezervini azaltır hem de kanda dolaşan çok insülin ölçüsü obezite, hipertansiyon, ateroskleroz üzere kronik hastalıkların oluşması için uygun bir ortam hazırlar. 

İnsülin direnci genetik yatkınlık, hareketsiz ömür üslubu, sıhhatsiz beslenme sonucu oluşur.
Artan sedanter ömür usulü, rafineri besinlerin tüketimi ile “fast food” üslubu beslenmeye olan eğilim insülin direnci ile beraberinde gelen diyabet ve obeziteyi teşvik eden faktörlerdir. Ne yazık ki bu beslenme ve hayat şekli günümüzde genelikle karşılaştığımız bir tablodur. 

İnsülin direncinin en önemli belirtileri:

1- Son 6 ay – 1 sene içerisinde süratli tartı artışı ile ülkü tartının üzerinde olma. Bilhassa karın bölgesinde süratle artan yağlanmalar insülin direnci rsikini arttırır.

2- Dokuların gereğince kan şekerinden yararlanamaması sonucu ‘çabuk acıkma-geç doyma’ öğünlerden sonra açlık hissinin devam etmesi, bilhassa çikolata, şeker,bisküvi,pasta, kurubiye üzere şekerli-unlu ( kana süratlice karışıp, kan şekerini yükselten ) besinleri tüketme eğiliminde olma arzusu

3- Elde – ayakta titreme, göz kararması, soğuk terleme ve/veya baygınlık hissi,

4- Hareket etme isteğinin azalması, uyku halinde olma durumunun sık yaşanması ile hareketsizlik ve yanlış beslenme alışkanlığının kısır döngüsüne kapılma

5- Artan kan şekeri ile orantılı olarak susama isteğinde artış, ağız kuruluğunun sık yaşanması

Bu üzere durumları gözlemlediğinizde ve ailesinde şişman / diyabetli bireylerin varlığı durumunda insülin direncinden şüphelenmek gerekir.
Bu doğrultuda insülin-insülin direncinizi uzman doktora denetim ettirip, ülkü yükünüze ve sıhhatinize kavuşmak için diyetisyen yardımı almalısınız.

Başa dön tuşu