KAS YARALANMALARINDA İYİLEŞME

İskelet kasları kas lifi denilen ve kasılma yeteneği olan yapıların demetler halinde birleşerek fasya ismi verilen bir kılıf tarafından sarılması ile oluşmuştur. Kas lifi denilen yapı aslında kas hücresidir. Yapısal kas yaralanmaları ile bu lifler kopmakta yani kas hücresi hasara uğramaktadır. İnsan bedeni hasara uğrayan kas hücresini tekrar oluşturma yeteneğine sahiptir. Bu kasın içinde bulunan ve gerçek kas hücresi geliştirme yeteneğindeki birtakım özel kök hücrelerin bir dizi olay sonucunda özgün kas hücrelerine dönüşmesi sayesinde olur. Hasara uğramış kasın uygunlaşması üç evrede incelenir.

1.Degradasyon yani hasarlı hücrelerin yıkılarak yok edilmesi birinci evredir. Yaklaşık 5 gün sürdüğü kabul edilen Bu birinci evrede hasar bölgesinde şiddetli bir ödem ve kanama mevcuttur.

2.Rejenerasyon yada tamir kademesi ikinci evre olup birinci hafta içinde başlar ikinci haftada en üst seviyeye çıkar yaklaşık 3 -4 haftada tamamlanır. Bu evrede kök hücreler gerçek kas hücrelerine dönüşmektedir. Yaralanma bölgesinde bu süreci denetim eden ve büyüme faktörleri ismi verilen pek çok unsur mevcuttur. Düzgünleşme süreci içinde bu unsurların değişik seviyelerde tesiri nedeniyle gerçek kas hücresi ile güzelleşmenin yanısıra bazen az bazen çok ölçüde, fibrozis ismi verilen nedbe yani yara dokusu da oluşabilir. Fibrozis oluşumu aslında istenmeyen bir durumdur. Zira oluşan fibröz doku kasılma yeteneğinde değildir. Bu durum kasın gücünde ve esnekliğinde kayba neden olur.

Uzun devirde de sportif aktivite sırasında ağrıya sebep olur.Tedavi uygulamalarında en çok üzerinde durulan bahis güzelleşmenin mümkün olduğu kadar süratli ve az fibroz doku ile gerçekleşmesini sağlamaktır. 

3. Remodelasyon yani güzelleşen kasın olgunlaşması süreci son evre olup kasın işlevsel kapasitesine ulaşmasını temsil eder ve birkaç ay daha devam eder. Bu evredeki tedavi uygulamaları ise işlevsel kapasitenin daha süratli kazanılmasını sağlama aslına dayanır. Böylelikle mümkün olduğu kadar az fibröz doku gelişimi ile ve mümkün olduğu kadar çabuk spora dönüş hedeflenir.

Başa dön tuşu