Kilo Vermek Almaktan Daha Yorucudur

Diyetisyen Gizem İncetahtacı, sağlıklı beslenme ile ilgili açıklamalar yaptı.

Kilo almanın kalıtsal ve etraf ile alakalı olduğunu belirten İncetahtacı, “Tabi bir de beslenmeyle alakalı bir durum bu. Aldığımız gücün harcadığımız güçten daha fazla olması ile alakalı. Örneğin günde 2 bin kalori alıyorsak bunları harcamıyorsak bunlar bedene kilo olarak ve yağ olarak kalıyor. Ölçüsünü bilmek gerekiyor. Ben de baklava yiyorum lakin ölçüsünü bilerek yiyorum. Vücut kütle endeksimizi denetim etmemiz gerekiyor. Onun ne altına ne de üstüne çıkmamak gerekir” dedi.

Obezite hesaplamada kilonuzun, uzunluk bedelinizin karesine bölünmesiyle (kg/m²) hesaplanan Beden Kitle İndeksi (VKİ) kıymeti kullanılır ve Dünya Sıhhat Örgütü’nün referans aralığı temel alınır. Beden kitle indeksi sonuçlarına nazaran 30’un üzeri obez, 40’un üzeri morbid obez, 50’nin üzeri harika obez olarak isimlendirilir. Ayrıntılı beden kitle indeksi ile obezite hesaplamada ise, yaşınız ve cinsiyetiniz de dikkate alınarak kilonuzun, beden yağ yüzdenizin ve bel etrafınızın olağan bedellerde olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Beden kitle indeksi bedeliniz zayıf, fazla kilolu, obez ya da morbid obez ise kilo vermek için uzmanların tekliflerini yerine getirerek zayıflayabilirsiniz.

Kilo vermenin kilo almadan daha çok yorucu ve sıkıntı olduğunu anlatan İncetahtacı, “Diyet bir yasaklamadır. Bu yasağa uyarak önemli kilolar verebilirsiniz. Ancak bu değişikliklere uymadıktan sonra kilolar tekrar geri alınıyor” halinde konuştu.

Başa dön tuşu