Kilo Vermek İçin Önce Karar Verin

Sağlıklı yaşamak için sağlıklı beslenmek gerektiğinin artık herkes şuurunda daha evvel bir çok diyet yapıp kilo verip sonra hepsini geri almış olabilirsiniz.Kilo vermeye hazırlanmak diyete başlamak değil, hayat biçiminize uygun, sağlıklı değişiklikler yapmaktır. “Diyette olmak” bir sonun olacağını ima eder. Sağlıklı kiloyu korumak için, yapacağınız diyet ve idman değişimleri kalıcı olmalıdır.

’’Daha evvel tekraren denedim lakin olmadı’’ üzere cümleler moralinizi bozmaktan öbür bir işe yaramaz. Vücut ve ruh sıhhatinizin daha güzel olması için kendinize bu talihi tanıyın. Kan analizlerinizi yaptırdıktan sonra bir beslenme uzmanına danışarak size özel beslenme listenizi almak birinci kararlarından olabilir. Yıllardır alıştığınız bir beslenme sisteminiz var ve bunu değiştirmek sizin elinizde. Bu yüzden tahminen birinci gün sizin için biraz güç geçebilir. Lakin 2. Gün,3. gün derken bir bakmışsınız bir hafta olmuş ve beslenme programınız artık sizin hayatınızın bir modülü haline gelmiş. Kilo vermek için kendinizi motive ettikten sonra şunlara dikkat edin;

1)Kahvaltı yapmayı alışkanlık haline getirin!
Her sabah sağlıklı bir kahvaltı yapan bireylerin daha süratli kilo verdikleri, daha düşük kolesterol ve daha istikrarlı kan şekerine sahip oldukları yapılan araştırmalarca ispatlanmaktadır. Sabahları uykuyu kahvaltıya tercih eden bireylerin daha süratli kilo aldığı ve kalp krizi riskiyle karşı karşıya olduğu da belirtilmektedir.

2)Ara öğün yapmayı unutmayın!
Orta öğünler; kan şekerinizi stabile ederek çabuk acıkmayı, bir sonraki öğünde fazla yemenizi mahzurlar ve metabolizmayı hızlandırır. İştahınızı denetim altında tutarak kilo vermenize yardımcı olup,istediğiniz kiloda sabit kalmanıza da takviye olur.

3)Su içmek için susamayı beklemeyin!
İçilen suyun midede doluluk hissi uyandırması ve barsak hareketlerini arttırması üzere olumlu tesirlerinden ötürü olumlu tesiri vardır. Ve Amerikan Diyetisyenler Derneği en düzgün kilo randımanı için bayanların günde en az 11 su bardağı su içince yağ yakımı sistemlerinin uygun çalıştığını rapor etmektedir.

4) Liste yapmadan alışverişe çıkmayın!
Aç karnına alışverişte daha kalorili besinlere yöneliyoruz ve daha çok ölçüde yiyecek alıyoruz. Listeniz olduğunda abur-cubur reyonuna uğramadan alışverişinizi bitirmiş olursunuz. Meskeninizde olmadığı içinde tüketmemiş olursunuz.

5)Sağlıklı yaşamak içim adım at!
Yürümek en kolay antrenman en değerli tarafı da ucuz olması ve herkesin uygulayabilmesi. Bilhassa durağan hayat süren şahıslarda yürüyüşün sıhhate sağladığı yararlarını gösteren çok sayıda sonuç var. Yürüyüş kilo vermek isteyenler için değerli bir aktivite olduğu üzere sıhhat için de pek çok faydası var. Kalp damar hastalıkları, obezite, diyabet üzere tüm dünyada kampanyalar düzenlenen kronik hastalıklar için yürüyüş öneriliyor.

6)Pozitif Olun!
Ümitsizliğe kapıldığınız anda vereceğiniz kiloları düşünün ve kendinize inancınızı yenileyin. Sık sık daha düzgününü yapabileceğinizi tekrarlayın. En kıymetlisi, kilo vermenizin yalnızca görünüşünüzü değil fizikî ve ruhsal sıhhatinizi olumlu istikamette etkileyeceğini aklınızdan çıkartmayın.

Ve bunların en değerlisi, kilolu ya da zayıf, sağlıklı ya da sıhhatsiz vücudunuzu sevin. Genetik yapınıza müdahale etme talihiniz yok lakin hakikat beslenerek bedeninizi daha güzel duruma getirmek sizin elinizde.

Başa dön tuşu