Yağ tüketimi hafızayı kötü yönde etkiliyor mu?

Günümüzde tüketilen neredeyse tüm besinler, yemekler, atıştırmalıklar yüksek oranda yağ ve şeker içeriyor. Bu besinlerle uzun periyotta beslenmenin fizikî olarak bize ziyan verdiğini aslında biliyoruz, pekala ya mental olarak ?
Journal Biological Psychiatry’de yapılan yeni bir çalışmada uzmanlar şeker ve yağın bağırsaklardaki olağan bakterilere ve beyin işlevi üzerindeki tesirlerini inceledi . Evvelki yapılan bir çalışmada obez olmanın mental rahatsızlıklara yakalanma riskini, bilhassa depresyon, demans ve inmenin, çarpıcı bir biçimde arttırdığı esasen belirlenmişti. Ancak yapılan bu evvelki çalışmada sorunun kaynağına gidilmediğinden, araştırmacılar daha derine inip bu kere bağırsağı araştırdılar.
Yağ açısından varlıklı diyetler bağırsaklarımızda bakteriyel değişikliklere yol açarak beyin işlevlerini etkiliyor. Louisiana State Üniversitesinde bir küme çalışan bu hipotezlerini test etmek için herkesin bağırsaklarında taşıdığı mikroorganizmaları ele aldı. Bunun sonucunda bağırsak florasındaki bu değişikliğin mental problemlere yol açtığı deneylerle belirlendi.
Tabi ki bu yağ ve şeker tüketmeyeceğimiz manasına gelmiyor. Bu noktada tüketilen yağın kaynağının ehemmiyeti büyük. Şayet yağ tüketiminizden yana telaşlarınız varsa, kendi bağırsağınızı denetim etme vakti. Siz güzel yağlardan mı tüketiyorsunuz? Yağların birçok bitki kaynaklı tüketilmelidir:yağlı tohumlar, zeytinyağı, avokado, keten tohumu üzere.Balık da uygun bir kaynak olabilir. İçerdiği omega 3 sayesinde eşsiz bir kaynak olan balık haftada en az 1 defa tüketilmeli.
Lakin yağlar bitkisel bile olsa fazla ölçüde tüketmemek gerekir. Bedeniniz için gereğinden fazla tüketilmesi yağ depolmaya sebep olabilir ve tıpkı vakitte mevzu başlığımızda olduğu üzere bağırsak floranıza da ziyan verebilir, ileri devirde anksiyete üzere sıkıntılarla karşılaşabilirsiniz.En yanlışsız seçim tüm besin kümelerinden istikrarlı formda tüketmektir. Meyve, zerzevat, tam tahıllılar, yağsız etler, öbür protein kaynakları ve sağlıklı yağlar tüketilmeli.
Bu kış, salatalarınıza avakado ve keten tohumu ekleyerek düzgün yağlardan faydalanabilirsiniz. Ayrıyeten orta öğün olarak avakadoyu tost makinesinde iz bırakana kadar bekletip üzerine; karabiber, limon ve biraz zeytinyağı ekleyerek orta öğün olarak tüketebilirsiniz. Bir öbür orta öğün seçeneği de 10 adet badem yahut 2 adet cevizin yanında içeceğiniz 1 su bardağı süt.

Başa dön tuşu