Maden Suyu Mu, Soda Mı?

MADEN SUYU MU?  SODA MI?

 Herkese yeniden merhabalar bugün maden suyu ve soda arasındaki farkları inceleyeceğiz.

Maden Suyu Nedir?

 Maden suyu, doğal yer altı kaynaklarından elde edilir. Kalsiyum, magnezyum ve sodyum gibi mineralleri yüksektir. Maden suyunun kaynağından milyonda 250 parçadan (ppm) daha az toplam çözünmüş katı madde veya mineral ve eser element içermesi gerekir. Şişeleme sırasında mineral eklenmesine izin verilmez. 1 litrede 500 mg’dan daha az mineral içerenlere “düşük mineralli “, 1 litrede 1500 mg’dan fazla mineral içerenlere de “yüksek mineralli” maden suyu denilmekte.

Soda ve maden suyu farklıdır. Soda maden suyuna CO2 eklenmiş köpüklü halidir.

Maden Suyunun Faydaları Nelerdir?

 Maden suyu içeriğindeki kalsiyum seviyesiyle kemik sağlığını destekler. Bir araştırma göre, düzenli olarak kalsiyum açısından zengin maden suyu içenlerin, daha düşük kalsiyum seviyelerine sahip maden suyu içenlere göre önemli ölçüde daha yüksek kemik kütlesi yoğunluğuna sahip oldukları bulundu. Ayrıca maden suyunda bulunan bikarbonat ve magnezyum da güçlü kemikleri destekler.

 Ayrıca maden suyu yükselen kan basıncını normal seviyelere düşürebilir. Karbonatlı maden suyu kan basıncına karşıda koruma sağlar. Karbonatlı maden suyu içmenin, trigliserit ve LDL (kötü) kolesterol düzeylerini önemli ölçüde azalttığını, HDL (iyi) kolesterol düzeylerini arttırdığı araştırmalarla kanıtlanmıştır.

 Maden suyu sindirim sistemi dostudur. Böbrekler, idrar yolları ve mideyi korur. Safra kesesi ve pankreas fonksiyonlarını destekler, kabızlığa da iyi gelir. En önemli faydalarından bir tanesi ise kemik yapısını güçlendirmesidir. Özellikle yetişme çağındaki çocuklarda ve kadınlarda kemik yapısının güçlendirilmesi ve korunması açısından yararlıdır.

 Hazımsızlık ve kabızlığı olan kişiler için karbonatlı maden suyu kabızlığı azaltabilir ve semptomlarını önemli ölçüde iyileştirebilir. Ek bir fayda olarak, safra kesesi işlevini de iyileştirebilir.

 Bununla birlikte, maden suyundaki en yaygın iki besin maddesi olan ne kadar kalsiyum ve magnezyum almanız gerektiğine dair yönergeler vardır. Yaşa, cinsiyete ve duruma göre değişse de, yetişkinlerin tipik olarak 1.000 miligram kalsiyuma ihtiyacı vardır. 19 ila 30 yaş arasındaki erkekler ve kadınlar sırasıyla 400 ve 310 miligram magnezyum gerektirir.

 Soda Nedir?

 Gazlı ve şekerli bir içecektir. Meyveli sodaların ankara escort yapımında kullanılan karbonmonoksit gazı, tüketim sonucu bazı rahatsızlıklara yol açabilir. Meyveli sodalar da şeker kullanıldığı için şekerli sudan bir farkı kalmıyor. İçerisindeki şeker miktarından dolayı, özellikle şeker hastalarının kullanmaması gerekir. Günde sadece 1 bardak sade soda içebilirsiniz.

 İçerisinde koruyucu maddeler olan sodyum benzoat ve potasyum sorbat ve renklendirici içermektedir.

 Eğer tadı çok tatsız geliyorsa, içine limon damlatabilir ya da dilimlenmiş limon atabilirsiniz. Aynı şekilde dilimlenmiş elma, armut vb. meyveleri sodanızın içine atabilirsiniz, Hem sağlıklı hem şekersiz hem de vitaminli olur.

 Tansiyon hastalığı olanların içmemesinde fayda var. ❗️ Fazla tüketiminde mide yanması, kanaması ve delinmesi gibi sorunlara yol açabilir. ❗️

Peki Hangisini Seçmeliyiz?

 Tabii ki maden suyu.

 Maden suyu ile soda farkı genelde birçok insan tarafından bilinmemektedir. Maden suyunun içerisinde bulunan mineraller sodanın içerisinde bulunmamaktadır. Soda, herhangi bir içme suyunun bikarbonat ve karbondioksit karıştırılmış hali olarak bilinmektedir. Maden suyu ise tümüyle doğal bir içecek olmasıyla bilinmektedir. Maden suyunun içeriğinde de bikarbonat ve karbondioksit bulunmaktadır. Ancak bununla beraber kalsiyum, magnezyum, sülfat ve bu gibi mineraller de oldukça fazla bulunmaktadır.

 Ter, solunum ve idrar ile kaybolan minerallerin yerine gelmesi için su içmenin yanı sıra sıvı ihtiyacının bir kısmı maden suyundan karşılanabilir. Amerikan Obezite Birliği sağlıklı bireyler için maden suyu tüketimini 600 ml olarak belirlemiştir. Ülkemizde tuz tüketimi genellikle yüksektir. Aşırı tuz alımı, yüksek tansiyon, böbrek hastalıkları ve mide ülseri gibi hastalıklara zemin hazırlamaktadır. Maden suları yüksek sodyum içerdikleri için aşırı miktarda tüketilmemelidir.

 Maden suyu seçimi yapılırken de düşük sodyum, yüksek magnezyum ve kalsiyum içerikli olanlar tercih edilmelidir. Sağlıklı insanlar günde iki şişe içebilir. Kalp, böbrek ve hipertansiyon hastaları ise uzak durmalıdır.

BİLEŞENLER (200 ML İÇİN) MADEN SUYU SODA
ENERJİ 0 kcal 34
SU 198,4 g 198,4 g
PROTEİN 1,6 g 0
YAĞ 0 0
KARBONHİDRAT 0 7,6 g
SODYUM 52 mg 0
POTASYUM 12 mg 0
KALSİYUM 48 mg 0
MAGNEZYUM 22 mg 0
ŞEKER 0 7,6 GR
Başa dön tuşu