Meme Kanseri ve Beslenme

Meme kanseri birçok ülkede, bayanların en kaygılı sıhhat sorunu olma özelliğini taşımaktadır.
Günümüzde yaklaşık her sekiz bayandan birine göğüs kanseri teşhisi koyulmaktadır.Kanser hücreleri aslında hepimizin bedeninde var. Fakat çevresel faktörlerinde tesiriyle onu değişime uğrattığımız vakit bu tesire maruz kalmış hücrelerin kanser hücresine dönüşme riski ortaya çıkıyor.Normal ve sağlıklı bir göğüs hücresinin değişime uğraması ve öbür beden hücrelerine yayılması ile göğüs kanseri oluşur. Hem bayanlar hem erkekler göğüs kanseri olabilirler. Lakin bayanların en sık karşılaştığı kanser tipidir göğüs kanseri. Kanserin birçok risk faktörü vardır.Bu risk faktörleri yaşa, sigara kullanımı, radyasyon, hava kirliliği, genetik yatkınlık, kimyasal-katkı unsurlar ve makûs beslenme alışkanlığı üzere birçok faktör vardır.Meme kanserinde istikrarsız beslenmenin en kıymetli risk faktörleri ortasında olduğunu gösteren birçok çalışma vardır.

Göğüs kanserinin oluşum nedenleri;Kalıtım,hormonlar,beslenme olarak sıralanabilir. Öteki birçok kanser çeşidinde olduğu üzere göğüs kanseri ile beslenme ortasında değerli bir ilgi vardır. Kanser hastalığı üzerine araştırma yapan uzmanlar kimi besinlerin içerdikleri hususların kanser riskini arttırdığını belirtmekteler. Bu besinler;Yağlı tüm hayvansal besinler,Yağlı şarküteri eserleri,Tereyağı,Kızarmış besinler,Tütsülenmiş besinler,Tuzlanmış yahut salamura yapılmış besinler,Doğrudan ateşte pişirilmiş etlerdir. Yıllardır yapılan araştırmalar ile kimi besinlerin kanser riskini azaltıcı tesir yaratabildiği bulunmuştur. Bu araştırmalara nazaran kanser riskini azaltıcı besinlerin başında meyve, zerzevat, kuru baklagiller, tam tahıl eserleri gelir.Yumurta, az yağlı süt yahut yoğurt, az yağlı peynir, lor ve çökelekte kanser riskini azaltıcı tesir gösteren hayvansal besinlerdir

Fazla Kilolarınızdan Kurtulun!

Obezite, birçok kanser çeşitlerinin riskini artıran bir hastalıktır.Birçok çalışmada, fazla kilonun ve
obezitenin bilhassa karın ve kalça bölgesinde artan beden yağının menopoz sonrası göğüs kanseri
riskini artırdığı ile ilgili sonuçlar ortaya çıkmıştır.Vücudunuz da 1 kg yağı azaltmanız yalnızca meme
kanseri riskini değil öteki birçok kronik hastalığın (diyabet, hipertansiyon, kardiyovasküler gibi) riskini 2-4 kat oranında azaltacaktır.

Fizikî Aktivite ve Kanser

Yapılan bir çok çalışmada orta seviyede antrenman yapan bayanların göğüs kanseri olma riskinin
azaldığını vurgulamıştır. fizikî olarak etkin bir hayat kansere karşı esirgeyicidir ve antrenman sırasında salgılanan endorfin hormonu sayesinde ruhsal olarak da memnun olmayı sağlar.
Beden yükünüzü ülkü düzeyde tutmayı hedefleyin.Sebze ve meyve tüketiminizi yüksek seviyede
tutun, günde 5 defa meyve ve zerzevat tüketmeyi hedefleyinYağ alımınızı sınırlamayı deneyin. Günlük
aldığınız gücün % 20- 25 kadarının yağdan gelmesini sağlayın.(sağlıklı yetişkin bireyler bu paha %30’ a kadar çıkabilmektedir.) Yediğiniz besinleri yağ içeriklerine nazaran ayarladığınızda tükettiğiniz yağ ölçüsünü da azaltmış olursunuz.Omega 3 yağ asitlerinden güçlü besinleri beslenme planınıza
ekleyin.Trans yağ asitlerinden kesinlikle uzak durun.Kırmızı et tüketiminizi haftada 1- 2 sefer olacak
formda sonlandırın.Tütsülenmiş, yanmış besinleri tüketmekten kaçının.Mümkün olduğunca meme
kanserine neden olabilecek risklerden kaçının.İyi beslenmeyi sağlayın Kendinizi mümkün olduğunca gerilimden uzak tutun ve sıhhatinizi koruyun.

Süper Üçlü Brokoli – Karnabahar – Lahana

Brokoli, karnabahar, lahana üzere lahanagiller de bulunan sülforafanın, göğüs kanseri üzerinde anti-
kanserojen tesiri vardır.Tümör gelişimini baskılayan sülforafan kanser oluşumunu maniler.
Salatalarınızda çiğ brokoli tüketmeniz sülforanın kana karışma seviyesini artırır.

Gerçek Yağı ve Gerçek Ölçüsü Kullanın
Hayvansal kaynaklı ve trans yağ içeren besinlerin tüketimini azaltın.Fast-food stili beslenmede
günlük alınması gereken yağ ölçüsünü ziyadesiyle aşılmaktadır.Bitkisel yağlar sağlıklı yağlarda olsa da kalorisi öbür katı yağlarla ortalama birebir kaloridedir. Omega-3 yağ asitleri içeren balık, hücreleri
yeniler, kansere karşı korur

Posa Oranı Yüksek Besinleri Artırın
Yüksek lif içeren, kompleks karbonhidratlar toksik ve kimyasal unsurların barsaklardan atılımını
kolaylaştırarak kanser riskini azaltır.En âlâ posa kaynakları tam tahıllı eserlerdir. Meyve, zerzevat ve kuru baklagiller tüketiminiz de gerekli posa muhtaçlığını sağlamada yardımcıdır.

Anti-Karsinojen Besinler
Nar, turunçgiller, domates, havuç, kuşburnu,Brokoli, brüksel lahanası, lahana, karalahana, turp,Yeşil yapraklı sebzeler, ıspanak, soğan, sarımsak,Buğday, çavdar üzere tahıllı besinler,Somon, uskumru, alabalık,Fındık, ceviz, badem, zeytinyağı, fındık yağı

Kesinlikle Yapılması Gerekenler
Beden yükünüzü, ülkü yükünüze düşürün ve koruyun.Fiziksel aktivitenizi artırın, tertipli spor
yapmaya ihtimam gösterin.Sebze-meyve tüketimini artırın. Çiğ tüketmeye çalışın ve her vakit tek besin yerine çeşitli ve renkli zerzevat ve meyve tercih edin.Hamur işi, tatlı üzere beyaz un yerine esmer un ve tahıllı besinleri tercih edin.Yemeklerde kullanılan yağ ölçüsünü kısıtlayın ve sağlıklı yağları tercih edin.Salam, sosis, sucuk üzere şarküteri eserleri sofranızdan uzaklaştırın. Kızartma, mangal yerine fırın, buğulama, haşlama üzere sağlıklı pişirme tekniklerini tercih edin.

Başa dön tuşu