Sağlıklı ve Dengeli Beslenmenin Yolları Nelerdir?

Yaşamımızı sağlıklı ve formda geçirmenin başında, kâfi ve istikrarlı beslenme gelmektedir. Kâfi ve istikrarlı beslenmek için besinlerin yanlışsız ölçülerde, hakikat biçimlerde, yanlışsız öğünlerde alınması büyük kıymet taşımaktadır.

Tek bir besinin mucize üzere sunulması ya da kilo alma nedeni olarak görülmesi son derece yanlış bir şeydir. Unutulmamalıdır ki her besin bedenimiz için yararlıdır. Sorun tüketim sıklığı ve ölçüsünü yanlışsız ayarlayabilmektir. Günlük güç alımınızdaki fazlalık hangi küme yiyecekten olursa olsun, beden gereksinimi olanı kullanır kalanını ise yağ olarak depolar.

Morbit obezler dışında haftalık kilo kaybı ortalama 1 kg civarındadır. Süratli kilo vermek kas kaybına neden olur ve ziyadesiyle geri gelir. Bu nedenle sabırlı olmanız gerekir. Verilen kiloların kalıcı olması şahısların bu hususta eğitilmeleriyle mümkün olabilmektedir. Yasaklar listesiyle yorulmak yerine, yiyecek alışkanlığında istikrar kurulmasını öğrenmelisiniz.

Yani her çeşit yiyeceği yemek mümkün lakin değerli olan gün içinde öteki öğünlerin dengelenmesidir. Kilo sıkıntısını yaşamamızın bir diğer kıymetli nedeni de elbette ki hareketsizliktir

PEKİ SAĞLIKLI BESLENMENİN YOLLARI NELERDİR?GÜNE KAHVALTIYLA BAŞLAYIN:

Araştırmalara nazaran, kahvaltıyı atlayan yahut geçiştirenler, öğlen saatlerinde sıhhatsiz yemek seçme eğiliminde oluyor ve gün içinde daha fazla yemek yiyor. Kahvaltı etmeyen bireylerin kimileriyse daha eksik kalori aldığı için kendini avantajlı zannediyor. Meğer öbür öğünlerde bu açığı ziyadesiyle kapatmış oluyor. Kahvaltı etmek yahut atlamak, bedende iştah metabolizmasını etkiliyor ve gün uzunluğu artıp azalarak kan şekeri pahasını belirliyor. Güne şahane bir halde başlamanın en âlâ yolu, istikrarlı kan şekeri düzeyi sağlamak ve daha az kalori almak. Kahvaltıda protein, yağ ve karbonhidrat istikrarının sağlanması da değerli. Bu formda uygun besinlerden oluşan bir kahvaltı tüketildiğinde bedenimizde daima bir güç üretimi kelam konusu. Üstelik kahvaltı, bağırsak hareketlerinin nizamı ve posa gereksinimi için de değer taşıyor.

2002 yılında Ulusal Kilo Denetimi kayıtlarına nazaran 3 binden fazla beşerle yapılan çalışmada kahvaltı yapan bireylerin kilo denetimi sağlamada daha başarılı olduğu bulunmuş. Yapılan öbür bir çalışmada da kahvaltıyı atlayan bayanların gün içinde kalori alımının arttığı gözlenmiş.

ÖĞÜNLERDE BOL SU İÇİN:
Tüm öğünlerde yiyecekleri tüketirken orta ara su içmek kısa müddette doymanızı sağlar. Bilhassa oda ısısında tüketilen su, yiyeceklerle birleşerek mide ve bağırsaklarda besinlerin jel kıvamına hemencecik gelmesini sağlar, sindirim kanalından geçişi uzatır. Bol su içerseniz yemeklerdeki karbonhidratların emilimi yavaşlar ve kan şekeriniz süratle yükselmez. Öğün müddetince içeceğiniz bol su yemekten en az 100 kalori daha az almanızı sağlar, metabolizma suratını da her öğün başına 25 kalori daha hızlandırır.

HER ÖĞÜN LİFLİ YİYECEKLER TÜKETİN:
Liften varlıklı tam tahıllı ekmekler, taze sebzeler, tam tahıllı kahvaltılık gevrekler, taze ve kuru meyveler, yüksek lifli müsli, yulaf kepeği, kuru baklagiller ile fındık fıstık üzere yağlı tohumlar bağırsaklarda kanser yapan bileşikleri süpürür, karaciğerdeki doğal kolesterol sentezini baskılar, endotel hücre hasarını önler, kalp hastalıkları gelişimini azaltır. Günde 25-30 gram ortasında toplam diyet lifi alınması sağlıklı beslenmede teklif olduğundan her öğünde en az 4-5 gram kadar lifli bir besini tükettiğinizden emin olmak vücutta detoks sağlar, bedenin yağ depolarını eritir ve diyabetten korur. Birçok araştırma lif içermeyen beyaz ekmek yiyenlerde diyabet, tansiyon üzere hastalıkların daha fazla gözlendiğini, tam buğday ekmeği ya da lif içeren tam kahvaltılık gevrekleri yiyenlerin bu hastalıklara yakalanma risklerinin neredeyse bulunmadığını bildirmektedir.

YÜRÜYÜŞÜ İHMAL ETMEYİN

Sağlık otoriteleri, sağlıklı ömür ve hastalıklardan korunmak için her gün yalnızca 30 dakika tempolu yürüyüş yapmanın kâfi olduğunu söylüyor. Sistemli yürüyüş yaparak kas işlevlerinizi ve gücünü geliştirirken, bedeninizin azamî seviyede oksijeni kullanmasını da sağlamış olacaksınız.Düzenli yapılan fizikî aktivite, Tip 2 Diyabet, hipertansiyon, osteoporoz, kalp hastalıkları ve kolon kanseri üzere kronik hastalıklara doğal esirgeyici tesir ediyor.

ÖĞÜNLERİNİZDE YOĞURDU EKSİK ETMEYİN:

Yoğurt mayalanırken yoğurt bakterileri; B12 başta olmak üzere kimi vitaminleri sentezler. Bu da yiyeceklerin içindeki başka minerallerden yararlanmanızı sağlar. Yemekle birlikte yoğurt yemek mide ve bağırsak sıkıntılarının oluşmasını önler. Yoğurt kolaylıkla sindirilen amino asitler içerir. Laktik asit sayesinde bağırsak florasını düzenleyerek kabızlığın önlenmesinde yardımcı olur. Ayrıyeten protein içeriği sayesinde tok tutucu özelliği bulunuyor ve kilo vermemize yardımcı oluyor.

ARA ÖĞÜNLERİ ATLAMAYIN!            

Düşük kalorili lakin besleyici bedeli yüksek orta öğünler bilhassa öğlen ve akşam yemekleri ortasında hem yüksek yağlı ve şekerli yiyeceklerden uzak durmanızı sağlar hem de sağlıklı yiyeceğin içinde doğal olarak bulunan proteinler yahut diyet lifi sayesinde daha uzun mühlet tok kalabilmenizi kolaylaştırır. Beslenme uzmanı olarak orta öğün alternatiflerim:

  • 3 tane kuru kayısı yanında şekersiz türk kahvesi

  • 1 orta uzunluk yeşil elma ve 3 tam ceviz içi

  • 4 yemek kaşığı yoğurt içine 3 yemek kaşığı yulaf ezmesi

  • 10 tane çiğ badem yahut fındık yanına 1 orta uzunluk meyve

  • 1 orta uzunluk meyve ve 1 fincan yeşilçay

HIZLI KİLO KAYBINDAN KAÇININ

Dünya sıhhat örgütünün tekliflerine nazaran aylık kilo kaybı yaklaşık 4 kilogram ortalamasında olmalıdır.Daha süratli kilo vermeye çalışmak mutlaka yağ dokusundan gerçekleşmeyeceği için önemli manada ziyanlı ve sıhhatsiz bir durumdur. Süratli kilo kaybı süreci sırasında metabolizma yavaşlar ve su dokusu kaybı yaşandığı için beden üzerinde birtakım sıhhat sıkıntıları oluşur.hızlı kilo vermenin ziyanları ortasında, safra kesesi taşı, sindirim sistemi bozuklukları, sirkülasyon sorunları, tansiyon dengesizlikleri, kalp krizi şok diyetlerin sonuçlarıdır. Çok kısa müddetlerde süratli verilen kiloların bedene daha fazla ölçüde tekrardan geri döneceği unutulmamalıdır.

SAĞLIKLI GÜNLER…

Başa dön tuşu