Neden Ekmek Tüketmeliyiz?

Ekmek Undan Gelen Vitamin Mineralin Yanında Sağlıklı Karbonhidratları Ve Proteinleri Taşır. Günlük Protein Gereksiniminizin Bir Kısmını Karşılar.

Buğday Unundan Yapılmış Ekmekte B1,B2,B3,Pantotenik Asit,Tokoferol (E Vitamini) Üzere Vitaminler,Lisin,Treonin,Arginin,Aspartik Asit,Alanin,Valin Aminoasitleri Bol Bulunur.

B Kümesi Vitaminler(B1,B2,B3,Pantotenik Asit,Folik Asit,B6,Biotin),Kalsiyum,Demir,Çinko Üzere Mineraller(Kalsiyum,Sodyum,Potasyum,Demir,Fosfor,Magnezyum),E Vitamini Üzere Vitaminler Ve Aminoasitlerin(Treonin,Metionin Ve Bilhassa Lisin Gibi) Birçok Buğdayın Kabuk Kısmında,İç Kısmına Nazaran Daha Fazla Oranda Bulunur.Bu Ögelerin Bir Kısmı Buğdaydan Un Üretimi İçin Öğütülürken Kepek Kısımla Birlikte Uzaklaştırılır Ve Ekmeğin Besin Bedeli Düşer.

Ekmek Genel Olarak Karbonhidratça Zengindir .Bunun Yanında Protein,Mineral,Vitamin Ve Su Da İçerir.

Bilmekte Yarar Var

  • – B1 Vitamini Hudut Sistemine Yardımcıdır.Depresyon,Hafıza Sıkıntıları,Dikkat Eksikliği Ve Hudutlu Ruh Haline Karşıdır.

  • – B2 Vitamini Kırmızı Kan Hücreleri Ve Antioksidan Üretimine Yardımcıdır.Eksikliği:Dil,Dudak,Deri İltihapları Ve Yaralarına Sebep Olur.

  • – B3 Vitamini Bedende Protein,Yağ,Karbonhidratların Kullanımını Kolaylaştırır. Eksikliğinde Pellegra Görülebilir.

  • – Pantotenik Asit Bedende Karbonhidrat Yıkımına Yardımcıdır.Eksikliğinde Gerilim,Depresyon,Halsizlik,Baş Ağrıları Görülür.

  • – B6 Vitamini Hudut Sistemini Düzenler Ve Kan Hücresi Oluşumuna Yardımcı Olur.Eksikliğinde Cilt Sorunları Görülebilir.

  • – Bitoin Saç Ve Cilt Sıhhati İçin Çok Pahalıdır.Saç Dökülmesi,Kepek Oluşumu,Tırnak Kırılmalarını Önler.

  • – Folik Asit Bedende Güç Oluşumu Ve Alyuvar Üretiminde Vazifelidir.Eksikliğinde Beyin Hasarları,Zihin Meseleleri,Doğum Anomalileri Görülebilir.

  • – E Vitamini Antioksidan Tesiriyle Bedeni Kalp Hastalıkları Ve Kanserden Korur.Kan Sirkülasyonunu Güçlendirir.

Ekmek Seçeneklerinden Örnekler

Kepek Ekmeği

Kepekle Bir arada Vitamin Ve Minerallerin Birden fazla Uzaklaşmıştır.Buğdayın Kabuğundaki Fitik Asit;Kalsiyum,Demir Ve Magnezyumu Bağlayarak Bunların Da Uzaklaştırılmasına Sebep Olur.Kepekli Ekmek İmalinde Maya Kullanılması Fitik Asidin Bağlayıcılığını Düşürür.

Çavdar Ekmeği

Kepeği Ayrılmadığından B Vitaminleri Ve Mineralce Zengindir.Kepek Oranı Fazladır.Kepeğin İçindeki Fitik Asit Ölçüsü Da Olağana Oranla Daha Fazla Olduğu İçin Kalsiyum,Demir Ve Çinkonun Kullanımı Kısıtlanmış Olur.

Yulaf Ekmeği

Yulaf Kepeğinin Kan Kolesterolünü Düşürücü Tesiri Olduğu Gözlenmiştir.

Soya Ekmeği

Hamurda Soya Sütü Tozu,Soya Unu,Soya Lifleri Ve Soya Proteinleri De Vardır.Daha Hacimli,Yumuşak Ve Koyu Kabuklu Bir Ekmektir.

Glutensiz Ekmek

Protein Ölçüsü Olağan Ekmeklerden Düşüktür. Pirinç Unu Kullanılan Glutensiz Ekmekler, Buğday Ekmeklerine Nazaran Daha Serttir Ve Daha Çabuk Bozulur.

Karabuğdaylı Ekmek

İçerisindeki Karabuğday Kolesterolü Düzenler.Normal Ekmeklere Nazaran Protein Oranı Daha Fazladır.

Çok Tahıllı Ekmek

Besin Pahaları Çok Yüksek Olan Bu Çeşit Ekmeklerin Sindirimi Kolaydır Ve Kas Gelişimine Yardımcı Olurlar.

Ekmek Tüketimi Sıhhatsiz Olabilir Mi?

Beyaz Ekmek Kepeğinden Arındırılmış Un İle Yapılır. Beyaz Ekmek Lifsiz Ve Kana Süratli Karışan Lifsiz Sade Karbonhidratları İçerir. Bu Sizi Diyabet Ve Kalp Hastalıklarına İtebilir.

Kabartmak Ve Manzaranın Büyük Olması İçin Kabartma Tozu Eklenebilir. Kabartma Tozları Değişik Kimyasal Bileşikler İçerir. Ve Sıhhati Olumsuz Etkileyebilir.

Kepekli Ekmeği Uzun Süre Tüketmek Eksikliğe Ve Eksiklik Kaynaklı Birtakım Hastalıklara Neden Olabilir. Bu Eksikliğin Görülmemesi İçin Ekmek Hamuruna Uzaklaştırılan Hususlar Dışarıdan Ek Edilmeli Yani Ekmek Zenginleştirilmelidir.

Ekmeklerin İçin Karbonhidrat,Protein,Yağlar Olarak Makro Besin Ögeleri; Çok güçlü bir formda vitaminler (B1,B2,B3,B6,B9),Mineraller(Demir,Çinko,Magnezyum,Sodyum) De Mikro Besin Ögeleri Olarak Bulunur. Ekmekte Posa/Diyet Lifi De Vardır. Sağlıklıdır.Ekmeğe Lif,Tam Tahıl,Tohum,Çekirdekler Ve Omega-3 Yağ Asitlerinin Eklenmesi Ekmeği Zenginleştirir Ve Besleyiciliğini Arttırır. Lifli ekmek tüketin.

Başa dön tuşu