Önümüz Ramazan Ayı

Dünyanın birçok yerinde milyonlarca Müslüman Ramazan ayında dini bir vecibeyi yerine getirmek için oruç tutmaktadırlar. 29-30 gün sürmekte olan bu periyotta bireylerin günlük yaşantılarında bilhassa de beslenme alışkanlıklarında değerli değişiklikler görülmektedir. Almamız gereken kalori ölçüsü değişmemekte ancak yapılması gereken 4-6 öğün 2 öğüne düşmektedir. Yapılan en büyük yanlış ise bu devirde gereğince zerzevat meyve tüketilmemesi ve bunların yerine kırmızı et, pide, pilav/makarna ve tatlı üzere besinlerinin daha fazla tüketilmesidir. Hâlbuki sağlıklı bir beslenme programı ile hem ibadetimizi yerine getirip hem de sıhhatimizi bozmamış oluruz. Bu devirde uzun süren açlık nedeniyle metabolizma az güç harcar, beden hareketleri yavaşlar, bazal metabolizma suratı düşer. Şayet oruç periyodunda dikkatli beslenilmez ve öteki günlerden daha fazla besin tüketilirse kilo alınır ve beden yağ oranı artar. Kan şeker istikrarının bozulması sebebiyle de yemekten sonra üşüme hissi ve akabinde uyuklama oluşabilir. Aslında dikkat edilmesi gereken çok kolay kimi noktalar bulunmaktadır. Bunlara bakacak olursak;

1- Kesinlikle sahura kalkılmalıdır. Ramazan ayında yapılan en büyük yanlışlardan biri, gece yatmadan evvel yemek yemek ve sahura kalkmamaktır. Bu da ortalama 18 saat üzere uzun bir müddet aç kalınmasına ve metabolizma suratının yavaşlamasına sebep olur. Çok uzun açlıklarda kan şekeri ve tansiyon düşer, boş midede asit salgısı artar. Sonraki gün ise aç kalma müddetinin uzamasıyla metabolik sürat düşer, halsizlik, baş ağrısı görülür.

2-Su tüketimine dikkat edilmelidir. Günlük 2-2,5 litre su kesinlikle tüketilmelidir. Ne vakit tüketelim diyecek olursanız şayet, sahura kalktığınızda birinci bir bardak su içip, 3-4 bardak su ile devamını getirebilir ve tıpkı halde iftarınızı açarken de öncelikle bir bardak suyunuzu içip geri kalan su ölçüsünü öğün ortalarında tüketebilirsiniz. İçilen çay, kahve üzere içeceklerin suyun yerini tutmadığı unutulmamalıdır. Gereğince su tüketilmezse, beden su oranı azalmakta, su-tuz istikrarı bozulmakta bununla bir arada halsizlik, işte verimsizlik, depresyon, konsantrasyon zahmeti, uyuklama, mide ağrısı, hazımsızlık, tansiyon düşmesi üzere birçok sıhhat sorunu yaşanabilmektedir.

3-Sahurda fazla ölçüde yağlı besinler tüketilmemeli, iftarda çok ölçüde ve süratli bir formda yemek yememeli, kan şekerini süratle yükselten besinler çok fazla ölçüde tüketilmemelidir. Sahurda yağlı ve ağır besinler tüketildiğinde metabolizma suratı yavaş olduğundan bedene alınan besinlerin yağa dönüşümü daha fazla olacaktır. Ayrıyeten bu cins yağlı ve ağır besinler tüketilip akabinde yatıldığında önemli reflü ve mide rahatsızlıkları görülebilmektedir. Sahurda yağlı ve ağır besinler yerine daha hafif, yağ oranı düşük, günlük alınması gereken protein gereksiniminin karşılanması bakımından protein içeriği yüksek, kan şekerini süratle yükseltmeyen karbonhidratlardan (bulgur pilavı, kepekli makarna, kepek ekmeği gibi) oluşan bir öğün olmalıdır. İftarda fazla ölçüde yemek yemek boş olan mideye yüklenilmesine sebep olacaktır. Bu durumda sindirim zorlaşabilmekte, midede tartı, ekşime, yanma, bulantı oluşabilmekte, bağırsaklarda kabızlık, şişkinlik üzere sıhhat sorunları yaşanabilmektedir. Bu sebepten, iftarda, birinci evvel hafif, az yağlı besinlerle yemeğe başlanmalıdır. Yemekler yavaş yavaş, az porsiyonlarda ve âlâ çiğneyerek tüketilmelidir. Ayrıyeten, iftarda kızartma, yağlı besinler ve şarküteri eserleri (salam, sucuk, sosis, kavurma, sakatatlar) yerine ızgara, haşlama, buğulama sistemleri kullanılarak pişirilmiş hafif yemekler tercih edilmelidir.

4-Çay ve kahvenin içinde bulunan unsurlar demirin emilimini azaltmaktadır, bu yüzden yemekten en az bir saat sonra çay yahut kahve tüketilmelidir.

5-Tatlı yenmek isteniyorsa hamurlu, ağır tatlıların yerini sütlü tatlılar almalıdır ve bunlar da ana öğünü yaptıktan en az bir saat sonra tüketilebilinir.

6-Öğünlerde meyveye kesinlikle yer verilmelidir.

7-Haftada üç sefer sistemli hafif idmana devam edilmelidir.

8-İftar mönüsünü hazırlarken her küme besinden istikrarlı bir mönü hazırlamaya itina gösterilmelidir. Öğünlerde süt-yoğurt, et-balık-tavuk, ekmek-karbonhidratlı besinler kümesi, sebze-meyve besin kümelerinden uygun ölçülerde tüketmek gerekir. Şeker hastalarının, gebe ve emzikli bayanların, 9 yaşın altında ki çocukların, seyahat halindekilerin, ağır kalp, böbrek hastası ve karaciğer yetmezliği olanların, tansiyon sorunu yaşayanların oruç tutması önerilmez.

Başa dön tuşu