Ramazan ayı

Ramazan ayı mühletince kâfi ve istikrarlı beslenmeye itina gösterilmelidir.

Ramazan ayında öğünler; sahur ve iftarda iki ana öğün ile, iftardan sonra 1-1.5 saat aralıklarla iki orta öğün halinde düzenlenmelidir.

Oruç tutanların kesinlikle sahur yapmaları sıhhatin korunması açısından kıymetlidir. Sahur yemeğinde süt, yoğurt, peynir üzere besinlerden oluşan hafif bir kahvaltı yapılmalı ya da çorba, zerzevat ve zeytinyağlı yemeklerden oluşan bir öğün tercih edilmelidir. Fakat gün içerisinde çok acıkma sorunu olanların midenin boşalma müddetini uzatarak acıkmayı geciktiren kuru fasulye, nohut, mercimek, bulgur pilavı üzere yemekleri tüketmesi; çok yağlı, tuzlu ve ağır yemekler ile unlu besinlerden uzak durulması uygundur.

İftara peynir, domates, zeytin üzere kahvaltılıklar yahut çorba üzere hafif yemeklerle başlanılması, 10-15 dakika sonra az yağlı et yemeği, zerzevat yemeği yahut salatayla devam edilmesi uygundur. Tekrar güç veren lakin kan şekerini istikrarlı bir biçimde yükselten besinler (beyaz ekmek, pirinç pilavı üzere glisemik indeksi yüksek olan besinler yerine bulgur pilavı, kepekli ekmek yahut kepekli makarna üzere posalı besinler) tercih edilmelidir.

Günde ortalama 2- 2,5 litre su içmeye, bununla birlikte güç verirken sıvı gereksinimini da karşılayacak ayran, taze sıkılmış meyve suları, soda, zerzevat suları vd. içmeye ihtimam gösterilmelidir.

İftarda çok şerbetli, yağlı tatlılar yerine; sütlü tatlılar (sütlaç, güllaç, muhallebi vb.) yahut meyve tatlıları tercih edilmelidir.

Yemekleri süratli yemekten kaçınmalı, yavaş yavaş ve düzgünce çiğneyerek yenilmelidir.

Tek seferde büyük porsiyonlar yerine, iftardan sonra birer saat orta ile her seferinde azar azar küçük porsiyonlar halinde beslenilmelidir.

İftar yemeğinden çabucak sonra televizyon yahut bilgisayar karşısına geçmek, koltukta dinlenmek yerine biraz hareket etmek, kısa aralıklı yürüyüşler yapmak sindirime yardımcı olması açısından faydalı olmaktadır.

Ramazan ayında yemeklerin pişirme formülleri de çok kıymetlidir. Bilhassa ızgara, haşlama ve fırında yapılan yemekler tercih edilmeli, kavrulmuş, tütsülenmiş ve kızartılmış besinlerden uzak durulmalıdır.

Beslenme nizamındaki değişikliklere bağlı olarak oluşabilecek kabızlığı önlemek için, yemeklerde lif oranı yüksek besinler (kurubaklagiller, kepekli tahıllar, sebzeler) ve orta öğünlerde de taze ve kuru meyveler, ceviz, fındık, badem üzere kuru yemişler tercih edilmelidir.

Başa dön tuşu