Ramazan Ayında Baş Ve Boyun Ağrılarına Dikkat

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Gamze Yılmaz Yanartaş, klima çalıştırırken direkt karşısında oturmamamız, göz, ağız, burun ve göğüs bölgemize hakikat klimayı çalıştırmamamızın gerektiğini söyledi.

Ramazan ayında öncelikle baş ve boyun ağrıları olmak üzere birtakım kas, iskelet sistemi ağrılarının oluşmaması için dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi veren Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Gamze Yılmaz Yanartaş, ramazanın yaz aylarına denk gelmesi ve uzun mühlet aç ve susuz kalınması nedeniyle birtakım ağrıların görüldüğünü belirterek, “Hayatımızı daha kaliteli hale getirebilmek, Ramazan ayında bunları en aza indirgeyebilmek için çok kolay önlemlerle, rahat bir Ramazan ayı geçirmemiz mümkündür. Baş ve boyun ağrıları Ramazan ayında çok sık karşılaştığımız durumlardır. Bilhassa tansiyon tipi baş ağrıları, hipoglisemiden kaynaklanan birtakım ağrılar, tansiyondaki oynamadan kaynaklanan hipotansif baş ağrıları ile baş, boyun, kas ve iskelet sistemi ağrılarını özelikle tetikleneceğini düşünüyoruz” dedi.

  • KLİMANIN DİREKT KARŞISINDA DURMAYIN

Sıcak bir yaz ayı geçirmemiz ve oruç müddetinin uzun olması nedeniyle klimaların faal çalışmasının, birtakım kas tutulmalarını artırdığını tabir eden Dr. Yanartaş, “Bunlara dikkat etmek için gerçek beslenmemiz, klimayı çalıştırırken direkt karşısında oturmamamız, göz, ağız, burun ve göğüs bölgemize hakikat klimayı çalıştırmamamız ve direkt altına oturmamamız gerekir. Tüm bunlara dikkat edersek daha rahat bir Ramazan geçirebiliriz” sözlerini kullandı.

  • AĞIR BESİNLER YERİNE MEYVE VE ZERZEVAT TÜKETİN

Uzun vadeli açlıktan ötürü hipoglisemi ve tansiyonda oluşan değişikliklerin, baş ve boyun ağrılarına neden olduğunu vurgulayan Dr. Yanartaş, “Bu durumun oluşmaması için bilhassa beslenmemize dikkat etmemiz gerekir. Ramazanda iftarı açar açmaz çabucak karnımızı tıka basa doldurmamamız ve hamur işi besinlerden uzak durarak meyve, zerzevat ve su tüketimine dikkat etmemiz gerekir. Ramazanda su alımı eksikliğinden ötürü böbrekler az çalıştığı için birtakım metabolikler bedende birikir ve bu da birtakım kas, iskelet sistemi ağrılarına yol açar. Bundan ötürü oruç tutmadığımız vakitlerde mümkünse, bol su içerek susuzluğu destek etmemiz, meyve suyu içmemiz, hazır besinlerden ve pide üzere ağır yiyeceklerden uzak durmamız gerekir” şeklinde konuştu.

  • İFTARDAN SONRA 40 DAKİKALIK YÜRÜYÜŞ YAPIN

Midemizi biranda doldurmak yerine iki ana öğün yahut iki orta öğün halinde bunun dengelenmesi gerektiğini kaydeden Dr. Yanartaş, “Özellikle orucu açtıktan bir saat kadar sonra kırk dakikalık yürüyüşler yapmamız çok uygun olacaktır. Ramazanda aniden ağır idman, ağır spor yapmamamız gerekir. Bu da kalp ve damar sıhhatimiz için hayli değerlidir. Kas iskelet meselelerine girecek olursak, çok sıcak bir ay geçireceğimizden ötürü klimalara dikkat etmemiz daha rahat bir ramazan geçirmemizi sağlayacaktır” diye konuştu.

Başa dön tuşu