Sadece Yaza Girerken Mi?

Yaz gelmeye başlarken çoğumuzda vücutlarımıza daha düzgün bakmamız gerektiği duygusu yine ortaya çıkmaya başlar. Halbuki bu yalnızca yaza girerken değil yılın 365 günü dikkat etmemiz gereken bir mevzudur ve çok kolay birtakım noktaları vardır. Bunlara bakacak olursak;

*Öğün atlamayın ve güne kesinlikle kahvaltı ile başlayın. Mümkünse uyandığınız andan itibaren birinci bir saat içinde kahvaltınızı yapın. Kahvaltıyı pas geçtiğiniz vakit günlük gücünüz düşer, başka öğünlerde de kalorisi daha yüksek olan besinleri seçmenize yer hazırlar. Her 2,5-3 saatlik dönemlerde öğünlerinizi tertipli olarak yapın. Unutmayın ki, uzun süren açlıklar tatlı krizlerinizin artmasına neden olur.

*Öğünlerinizin içeriğine dikkat edin. Tabağınızın yarısını sebze/salata, öbür yarısını ise tahıl kümesi (ekmek, çorba, bulgur pilavı, tam buğday makarna gibi) ve et, tavuk, balık yahut süt eseri kaplamalıdır. Bu istikrar sağlanmadığında, kan şekerinizin düşer, daha erken acıkma duygusu ortaya çıkar ve farkında olmadan daima tıkınma hali oluşur. Şayet vejetaryen değilseniz, haftada 1-2 kere kırmızı et, 1 sefer kurubaklagil, öteki günler ise beyaz et tüketmeye dikkat edin.

*Günde 2-3 litre su tüketin. Su tüketmek için susamayı beklemeyin. Güne kesinlikle bir bardak ılık su ile başlayın. Bu yağ yakımını sağlamaz lakin sindirim sistemini harekete geçirir ve kilo denetimine yardımcı olur. Çay, kahve, meyve suları üzere içecekler suyun yerine geçmez, önceliğiniz her vakit su olmalıdır. Az su içenlerde bağırsak hareketleri yavaşlar, yorgunluk, dikkat dağınıklığı, hafıza bozuklukları görülebilir; çok su içenlerde ise kandaki sodyum oranı düşer ve önemli fizikî problemler başlar.

*Küçük kaçamaklara dikkat edin. Kuruyemişler, şarküteri eserleri (salam, sosis gibi), hazır besinler (cips, bisküvi gibi), hamur işleri (kek, börek gibi) yağ ve karbonhidrat oranı yüksek besinlerdir. Dozunda tüketilmediği takdirde çok rahat kilo aldırabilirler. Örneğin çok suçsuz gözüken bademin 10 tanesi 100 kcaldir. Hiçbir vakit bir lokmadan bir şey olmaz demeyin, unutmayın ki damlaya damlaya göl olur.

*Ağır ve küçük lokmalar halinde öğününüzü tüketin. Beyne tokluk sinyalinin ulaşması için gerekli olan müddetin 20 dakika olduğu artık herkes tarafından bilinen bir gerçek. Tabak boyutlarınız küçültün, her lokmadan sonra çatal kaşığınızı elinizden bırakmayı alışkanlık haline getirin.

*Yemeklerinize fazladan tuz eklemeyin. Çok tuz tüketimi bedende su tavrına neden olur, kilo aldığınız hissinin uyanmasına taban hazırlar ve en kıymetlisi kalp-damar hastalıklarını arttırır.

*Kilo denetiminde dikkat edilmesi gereken bir öteki hususta uyku tertibidir. Günde 6-8 saat ortası nizamlı bir uyku çok kıymetlidir. Mümkün olduğunca birebir saat dilimlerinde uyumaya çalışın. Az uyumak açlık hormonunu arttırır, yemek yemek için daha fazla vakit ortaya çıkar ve genelde bu atıştırmalıklar kalori içeriği yüksek besinlerden oluşur. Ayrıyeten az uyku yorgunluğa neden olur ve münasebetiyle kâfi fizikî aktivite yapılamaz.

*Fiziksel aktiviteden husus açılmışken, fizikî aktivitenin ruh ve vücut sıhhati üzerinde sağladığı faydalar giderek daha güzel anlaşılmaya başlanmıştır. Yalnızca kilo denetimi değil, tansiyon, şeker üzere sıhhat sorunlarının azalmasında da çok kıymetli bir yere sahiptir. Yaş, cinsiyet, çalışma kaideleri, sıhhat problemlerini göz önünde bulundurarak en uygun fizikî aktivite seçilmelidir ve sistemli aralıklarla tekrarlanmalıdır. Çok ağır tempoda çalışan biri bile olsanız merdiven kullanarak, otomobilinizi uzağa park ederek ufak molalarda gezinerek kendinize fizikî aktivite alanları yaratabilirsiniz.

*Bir öteki nokta da alkol tüketimidir. Toplumsal tüketiciyim ben dediğinizde bile tüketim sıklığı ve ölçünüze dikkat etmeniz gerekir. Çok tüketimi kan bedellerini bozacağı üzere kilo olarak da geri döner. Tükettiğiniz alkolün çeşidine, ölçüsüne ve yanında yediklerinize dikkat edin. Bol yağlı mezeler yerine, salata yanında et eseri ya da az ölçüde kuruyemiş ile tüketin ve kesinlikle bol su için. Görüldüğü üzere bunlar aslında uygulanması çok kolay olan kimi noktalar. Vücudunuza ve ruhunuza lazım olan ihtimamı yılın yalnızca birtakım günlerinde değil her vakit gösterebilirsiniz. Göreceksiniz ki bu sizin ömür kalitenizi çok olumlu bir formda değiştirecektir.

Başa dön tuşu