Sağlık Bakanı Koca’dan DSÖ’ye “Gazze” İçin Mektup!

Mektubunun başlangıcında, “Gazze’de yaşam koşulları son iki haftada çok ağır savaş şartları altında devam ediyor. Dünya Sağlık Teşkilatı Genel Direktörü olarak, bu olağanüstü durumun farkındayım ve insan sağlığını savunma amacınızın zorluğunu anlayışla karşılıyorum” ifadeleriyle vurgu yapan Bakan Koca, Gazze’ye sağlık hizmetlerinin ulaştırılması konusundaki çabaları için DSÖ’ye teşekkür etti.

Gazze’de masum sivillerin ölümüne ve yaralı çocukların sağlık hizmetlerine erişim sorunlarına dikkat çeken Bakan Koca, daha fazla çaba sarf edilmesi gerektiğini belirtti. “Bugüne kadar yapılanların ötesinde, Gazze’deki insanlara yardım etmek için daha fazlasını yapabiliriz ve yapmalıyız” diyerek uluslararası topluma seslendi.

Cumhurbaşkanının Ek Gösterge Belirleme Yetkisine Mahkemeden İptal Kararı!

Cumhurbaşkanının Ek Gösterge Belirleme Yetkisine Mahkemeden İptal Kararı!

Ekran Alıntısı1-2

Sağlık Bakanı Koca, mektubunda şunları dile getirdi:

“Yaşadığımız günler, Dünya Sağlık Teşkilatına, insanlığın onurunun artık daha fazla çiğnenmesini önleme misyonu yüklüyor. Hiç şüphem yok ki alınmasına öncülük edeceğiniz kararlar, harekete geçireceğiniz imkanlar ve ayrıca şahsi saygınlığınızla dünya toplumlarının beklentilerini gerçeğe dönüştürecek ve büyük minnettarlık duyulacak adımlar atabilirsiniz. Dünya Sağlık Teşkilatını bu beklentilerin hayli gerisinde görmek, hatta siyasi iradelerin de gerisinde kaldığını bilmek kabullenilebilir bir olgu değildir. 75. yılında olan, bu süre içinde nice krizlere karşı başarılı sonuçlar almış bu kurumdan beklentimizin, gücünü aşan bir beklenti olduğunu düşünmüyorum.

Yaralanan, kanser tedavisi yarım kalan çocuklara sağlık hizmeti verebilmek için önümüzdeki engellerin kaldırılmasını talep ediyoruz ve elbette üyesi olduğumuz bu kurumun gücünü bunun çok daha ötesinde ivedilikle ortaya koymasını büyük bir ümitle bekliyoruz. Dünya Sağlık Teşkilatı, önderlik sorumluluğu ile ve acilen gerekli girişimlerde bulunarak, Gazze’de verilecek sağlık hizmetlerinin güvenliğini garanti altına almalı.”

Türkiye’nin, hasta çocuklar başta olmak üzere, savaşın mağdurları için gerekli sağlık hizmetlerini Gazze’ye ulaştırmaya, yaralıları tedavi altına almaya hazır olduğunu ve gerekli hazırlıkları yaptığına dikkati çeken Koca, mektubunu, “Hayat kurtarmak için eksik olan şey, gerekli şartların oluşturulmasıdır. Dünya Sağlık Teşkilatının mottolarından biri ‘herkes için sağlık’, diğeri ‘kimseyi geride bırakmamak’tır. Bir Sağlık Bakanı, bir insan ve baba olarak size çağrım, bu iki mottonun birer hakikat olduğunu tekrar ortaya koymanızdır. Tüm Türkiye’nin beklenti dolu selamlarını iletiyorum. Saygılarımla.” sözleriyle tamamladı.

Başa dön tuşu