Sporcularda Vücut Tipleri | Diyetisyen Tavsiyesi

Bir sporcunun vücut tipinin, kas yapısının ya da ölçülerinin bir spor dalının taleplerine uygun olması, o sporcunun ilgili branşa daha çabuk adapte olabileceğini gösterebilir. Yetenek seçiminde, sporcu performansını değerlendirmede önemli bir özelliktir. Vücut tiplerine aynı zamanda somatotip adı verilir.

Somatotip sırasıyla Endomorfi, Mezomorfi ve Ektomorfi tiplerinden oluşur.

Ektomorf İnce yapılı, kilo alması zor kemikler küçük ve kaslar incedir, omuzlar dardır ve kas oranının azlığı görülür.

Mezomorf; Bu vücut tipine sahip olan kişiler yağsız ve kasları belirgin bir vücut yapısına sahiplerdir, geniş omuzlar, ince bel, orta kalın kemikler, geniş yuvarlar hatlı kas yapıları söz konusudur, atletik vücut yapısına sahiptir.

Endomorf; Yuvarlak vücut hatları ve orta-kalın yapıda kemikler mevcuttur, metabolizma diğer tiplere göre daha yavaş çalışmaktadır, kolay yağlanan bir tiptedir.

Yapılan ölçümler neticesinde sporcuların hem baskın hem de çekinik olarak vücut tiplerine sahip olabileceği gözlemlenmiştir.

Örnek verecek olursak, ‘’ Ektomorfik Mezomorf’’; Sonda yazan mezomorf sporcunun baskın vücut tipidir. Yani burada sporcunun vücut tipi özet olarak atletik vücut tipine sahip kas kütlesi almaya müsait ince vücut yapısına sahip şeklindedir.

“Endomorfik  Mezomorf”  atletik vücut tipine sahip ancak vücutları daha kalın ve yağ kütlesinden kilo kazanımı daha müsait. “Endomorfik Ektomorf” tip ise ince – uzun vücut yapısına sahip ancak kilo kazanımları zor olmakla birlikte yağ kütlesi kazanımına daha yatkın olabilme durumu var anlamına gelmektedir.

Özellikle yağlanmaya müsait vücut tipine sporcuların karbonhidrat tüketimine daha çok dikkat etmeleri gerekmektedir. Normal sporcularda karbonhidrat enerji kaynağı olarak kullanılıp fazlası yağ olarak depolanırken, bu vücut tipine sahip sporcularda karbonhidrat, metabolizmaları yavaş olduğu için ağırlıklı olarak yağ olarak depolanmaya daha müsaittir.

Bu ölçümlerde belirlenen çekinik olan vücut tipi değişebilmektedir. Örneğin; ‘’Dengeli Mezomorf’’ tipe sahip bir sporcu kötü beslenir, kendine iyi bakmaz ise ‘’Endomorfik Mezomorf’’ vücut tipine kayabilir. Ya da endomorfik mezomorf vücut tipine sahip sporcu kendine çok iyi bakar ve iyi bir beslenme planı takip ederse dengeli mezomorf vücut tipine kayabilir.

Sporcunun vücut tipinin belirlenmesinin faydası özellikle sezon başı hazırlık dönemlerinde gerekli beslenme programı ve antrenman programını sporcunun vücut tipine göre hazırlamada böylece sporcunun sezona ideal vücut kompozisyonunda girmesini ve bunu geliştirmesi yönünde olacaktır.

 


Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Başa dön tuşu